Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Лукас Пападимос: Още реформи или фалит на Гърция до март

Ножица и за заплатите в частния сектор

11 коментара
Лукас Пападимос: Още реформи или фалит на Гърция до март

Гърция е застрашена от неконтролируем фалит през март, ако страната не успее да осигури новия пакет кредитна помощ в размер на 130 млрд. евро. Предупреждението е отправено от гръцкия премиер Лукас Пападимос на среща с представители на синдикатите и работодателите, за която в четвъртък съобщават гръцките медии.

По думите на Пападимос от решенията, които трябва да бъдат взети в близките дни преди пристигането и по време на пребиваването в Атина на мисията на тройката международни кредитори от ЕС, Европейската централна банка (ЕЦБ) и Международния валутен фонд (МВФ), ще зависи дали Гърция ще остане в еврозоната или ще бъде принудена да се върне към националната си валута - драхмата.

Без съгласието на тройката и без следващо финансиране Гърция през март ще се изправи пред непосредствената опасност от неконтролируем банкрут. Следователно от нашите действия и решения в следващите седмици ще зависи всичко, казал Пападимос.

Пред представителите на синдикатите и работодателите той обявил, че кредиторите призовават да бъде преразгледана издръжката на работната сила, за да се повиши производителността на труда и предупредил, че ако не бъдат извършени значителни реформи, Гърция няма да получи следващия транш от кредитната помощ.

Ако това се случи, ако бъде блокирано финансирането ни от страна на партньорите, последствията ще бъдат трагични за доходите на работещите, а безработицата ще се увеличи още повече, предупредил гръцкият премиер.

Ножица и за заплатите в частния сектор

Гръцките медии дават и по-конкретна информация за исканията на тройката международни кредитори от ЕС, ЕЦБ и МВФ, чиито представители се очаква да пристигнат в средата на януари в Атина. Те щели да поискат от гръцкото правителство премахване на минималната заплата, както и на даваните в частния сектор 13-та и 14-та заплата, намаляване на осигурителните вноски и повишаване конкурентноспособността на предприятията.

На вчерашната среща с премиера Общата конфедерациця на труда в Гърция ГСЕЕ, която обединява работещите в частния сектор, дала да се разбере, че няма да приеме никакви промени в подписания от нея колективен трудов договор, като е отхвърлила исканията на тройката за орязване на доходите.

"Ножът е на врата, всичко показва, че предстоящите преговори с тройката ще бъдат най-трудните що се отнася до исканите от нея нови намаления на заплатите в частния сектор, там вече доходите бяха орязани с 25 на сто", коментират гръцки издания, цитирани от БТА.

От друга страна макар да смята, че намаляването на доходите е необходимо, самият Пападимос подсказал, че не всичко, което иска тройката, ще бъде прието."Гърция има нужда от социален договор", предупредил премиерът.

Връщането на Гърция към драхмата не е решение

Нашата цел е Гърция да остане в еврозоната, заяви от своя страна френският външен министър Ален Жупе.

2012-а ще бъде ключова година за еврото, но връщането на Гърция към драхмата не е решение за нея, смята председателят на Еврогрупата и премиер на Люксембург Жан-Клод Юнкер. Според него, че проблемите с дълга на Гърция биха могли да се решат без да е нужно страната да излиза от еврозоната.

Юнкер каза, че в следващите седмици ще бъде приключен новият спасителен пакет за Гърция и че това ще стане след края на преговорите, които Гърция води с частните кредитори за отписване на 50 на сто от нейния дълг.

Напредък в преговорите за отписване на част от гръцкия дълг

Същевременно Международният институт за финанси, ръководен от Чарлз Далара, който представлява частните кредитори в преговорите с Гърция, смята, че в следващите дни трябва да бъде постигнато споразумение по отписване на част от гръцкия дълг,

През последните дни бе отбелязан напредък на преговорите за доброволна размяна на облигации по гръцкия дълг, се казва в съобщението на института, цитирано от гръцката агенция АНА-МПА.

В него се подчертава, че е важно едно такова споразумение от доброволен характер да бъде сключено в близките дни въз основа на условията и параметрите, договорени на срещата на лидерите от еврозоната на 26-27 октомври в Брюксел. Съгласно тези условия от големите банки и инвестиционни компании бе поискано да опростят 50 процента от задълженията на Гърция към тях, за да може страната да се съсредоточи върху възстановяването на икономиката си и в крайна сметка да се върне на финансовите пазари.

От май 2010 година платежоспособността на Атина се поддържа със спасителен пакет от 110 милиарда евро от еврозоната и МВФ, като бе обещана помощ от още 130 милиарда евро, ако инвеститорите се съгласят да поемат част от дълговия товар. Идеята е, че опрощавайки част от гръцкия дълг, частните кредитори избягват много по-големи загуби, от които са застрашени при неконтролиран фалит на страната.

Въпреки че в края на октомври еврозоната и банковите представители постигнаха принципно съгласие по преструктуриране на дълга, според което Гърция ще бъде облекчена със 100 милиарда евро, преговорите по това споразумение трябваше да приключат до края на миналата година, но все още продължават.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

11 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #11

    Мечката: Не познавате Византия. Това е била могъща държава и никога не е минавала по тънката лайсна. Когат видяла, че българите са неграмотни се е разпоредила ромеите Кирил и Методий да й създадат азбука, след това ромейският император Михаи е нареди на княз Борис да покръсти българите. Съвременните гърци са арабо-еврейско-турска кръстоска и нямат нищо общо с Римската империя.

  2. Анонимен
    #10

    Nikoi v Garcia ne iska da nazove problemite s istinskite im imena i da se predpriemat neobhodimite merki.Oshte ot drevnostta vizantiicite vse sa se opitvali da minat tanka laisna ili da prehvarliat problemite si na niakoi drug.Sega pone ne sme samo omraznite im balgari a oshte 25 darjavi da go poemat.

  3. Анонимен
    #9

    Мечката: Според мен Гърция иска да фалира, за да не плаща дълговете си. Единственно приема някой друг да и плати дълговете, което е едно и също. Единствената разлика ще бъде, че вместо банките-кредитори да загубят парите, ЕЦБ и МВФ ще ги загубят.

  4. Анонимен
    #8

    Ако не се подкрепи Гърция, Италия, която се нуждае от 300 милиарда, Испания, и т.н, еврото, и ЕС ще се разпаднат. Кръгът е омагьосан, и излизане няма! Ние да внимаваме!

  5. Анонимен
    #7

    НИКАКВИ ПОВЕЧЕ ПАРИ НА ГЪРЦИЯ, ИЛИ ТОГАВА ВМЕСТО ГЪРЦИЯ, ЕВРОТО ЩЕ СЕ СРУТИ.

  6. Анонимен
    #6

    От 2–ри. Писах за покупката на самолети, и подводници, по причина, че в момента, и България, се готви да купи самолети от Германия! На фона на беднотията, съсипаното образование, и медицинско обслужване, ще е несправедливо! Жалко за децата ни! И Гърция си търси неплатени обезщетения, от Германия, за причинените вреди през Втората световна война, иска си и откраднатите мраморни плочи, от Акропола, и намиращи се в Англия, но никой не иска да чуе. Толкова, и Гърция, ще ни върне нещо! Просто трябва да внимаваме, защото вървим точно по техния път, само, че с нашия си по–нисък стандарт.

  7. Анонимен
    #5

    Пападимос, като човек на Голдман-Закс, действува както му нареди началството. А всичко би било много по-просто - следвай примера на Исландия отпреди 2-3 години, дето уволни продажното си правителство, показа кукиш на международната банкстерска задруга, тикна в дранголника някои от родните си баш-банкстери и си написа нова конституция.

  8. Анонимен
    #4

    Абе тая страна с надменните си и зли лъжливи хора не ме интересува. Да фалира още днес още по- добре. Да върнат южните покрайнини на България до Серес и да платят че ни използваха работната ръка толкова време па после ако щат да се дават все ми е тая.

  9. Анонимен
    #3

    До 2: Мечката: Причината за фалита на Гърция не са купените самолети и подводници, а: 1. Пищната Олимпиада и строителството на инфраструктура около нея 2. Раздутия чиновнически апарат 3. Неплащане на дължимите данъци от всички 4. Раздаване на раздути и нелогично големи заплати както по размер така и по брой 5. Изключително ранното пенсьониране на държавните чиновници (на всички, а не само на военни и полицаи!) Никой от нас не злорадства, но нещата трябва да се кажат в прав текст, а не да се замъгляват.

  10. Анонимен
    #2

    Неконтролеруемият фалит, е даже много контролируем. И Гърция, под "вещото" ръководство на Германия, купуваше самолети, и подводници, а сега зависи от заемите на "продавачите". В момента, заемите, отпускани на порции, не отиват при хората, а в банките, и за погасяване на лихвите. Парите са в банките, и в управляващите, с техните незаконни действия, а кризата ще плащат обикновените работници и пенсионерите. Икономическата дисциплина, в момента е важно нещо за България. Дано управляващите, и хората спрат да злорадстват, и се "радват" на положението на гръцкия народ, защото не сме далече от същите последици, при неправилна политика!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.