Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Минималната цена на лекарския преглед е нарушение на конкуренцията

11 коментара

Гласуваната на събора на Българския лекарски съюз през април минимална цена на лекарския преглед от 24 лева нарушава конкуренцията, реши Комисията за защита на конкуренцията. Лекарският събор реши минималният праг за частен преглед при лекар да е 24 лв., равен на 10% от минималната работна заплата тогава, но решението остана само с пожелателен характер.

Под силния обществен натиск обаче КЗК се самосезира и в крайна сметка се произнесе, че приемането на минимална цена за лекарски преглед, извън случаите, в които той се заплаща от НЗОК, регулира ценовото поведение на лекарите и представлява пряко определяне на цени, което ограничава конкуренцията на пазара.

“Нормативната уредба не съдържа регулация под никаква форма на стопанското поведение, в това число и ценово, на лекарите в България, както и не предвижда разпоредби, овластяващи Българския лекарски съюз да упражнява такива регулаторни функции, включително посредством определяне на препоръчителни, минимални, максимални или фиксирани цени. Следователно всеки лекар е свободен самостоятелно да определя цената, която получава като заплащане от страна на пациентите при предоставяне на услугата медицински преглед“, се посочва в становището на КЗК.

Комисията смята също, че налагането на гарантирано минимално ниво на заплащане на услугата би могло да намали стимулите за съревнование между лекарите и е форма на свръхрегулация.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

11 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #11

    Само трябва да се уточни, че цитатът по-горе не е от крайното решение на Комисията, каквото изобщо няма още, а от решението й за самосезиране. С други думи в това първоначално решение КЗК е изразила само съмненията си за евентуално нарушение и чак след това е образувала производство и е започнала да разследва случая. В момента още няма крайно решение на КЗК, а така както е поднесена новината - излиза, че има!

  2. Анонимен
    #10

    състоянието до което "демокрацията" докара "здравеопазването" у нас е нарушение на човешките права, всичко друго е дрън-дрън...

  3. Анонимен
    #9

    sega mi kajete zashto po kasa e 2.70 stojnostta na pregleda samo !ne e li tova sashtijat trud i ne pishe li njakade ,che za raven trud se polaga ravno vaznagrajdenie ?? kajete mi oshte kolko pari si e spestila kasata za dosegashnite 11 godini grabej ot dvete strani - lekari i pacienti .......

  4. Анонимен
    #8

    България е страната на победилия идиотизъм.

  5. Анонимен
    #7

    Komar До 1 Защото лекарите да длъжни, разбираш ли, да слугуват на народа, заради 65 години комунизъм. А когато сегашното поколение лекари се пенсионира,а младите доктори се разбягат из Европата, от много акъл българите ще се лекуват при Св. Петър

  6. Анонимен
    #6

    Нямаш си представа колко е лесно в момента за един читав лекар с чужд език да си намери работа в западна европа. Ако продължим да им плащаме по 500 лева, читав няма да остане тук.

  7. Анонимен
    #5

    Що да не е на пазарен - става въпрос частни прегледи? Така и държавата ще има пазарни числа с които да работи когато трябва да им плаща от здравния фонд.

  8. Анонимен
    #4

    Комисията смята също, че налагането на гарантирано минимално ниво на заплащане на услугата би могло да намали стимулите за съревнование между лекарите и е форма на свръхрегулация. Лечение на пазарен принцип ли ще въведем?

  9. Анонимен
    #3

    Забранено им е да 'НЕ ЗАЩИТАВАТ БЕЗПЛАТНО', но ако другия е КОЛЕГА - ЮРИСТ - БИЛО РАЗРЕШЕНО?!?!?!!? Това го пише в Закона за адвокатурата. Много е елементарен, МОЛЯ всеки с интернет да го прочете! Това е лъжата, която олигарсите им покровители са пуснали, за да залъжат НЕГРАМОТНИЦИТЕ НЕЮРИСТИ! Всъщност, защо да може да защиутаваш безплатно един ЮРИСТ, А НЕЮРИСТ - НЕ?!? Защо да не може да поемеш търговскичт РИСК да не вземеш пари в началото, а после - според препоръчаният в ценоразписа им 'размер

  10. Анонимен
    #2

    А 'задължително'-препоръчителните ТАКСИ за адвокатски хонорари??? Нещо МЪЛЧАНИЕ, а? А това че СА ТЪРГОВЦИ, защото МОЖЕ ДА СЕ ПАЗАРЯТ И ДА РИСКУВАТ ДА СПЕЧЕЛЯТ ИЛИ НЕ СПЕЧЕЛЯТ - защо да нямат тогава ДДС и касови апарати?! Айдеееееееее давай и там де!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.