Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Швеция е двоен рекордьор в Европа по продължителност на живота

4 коментара

Швеция е европейската държава, в която продължителността на живота при мъжете е най-голяма (79,6 години през 2010 г.) и в която се живее най-дълго без физическа недееспособност. Това сочат данни на френския Национален институт за здравеопазване и медицински изследвания (Inserm), цитирани от Франс прес.

Очакваната продължителност на живота без физическа недееспособност е относително ново понятие, което обозначава средното време, преживяно от населението без проблеми със здравето, тоест "продължителността на живота в добро здраве", посочва институтът.

Продължителността на живота без физическа недееспособност (ПЖБФН) се превърна във важен показател в политиката на Европейския съюз. Понятието е въведено, за да се оцени качеството на живота и здравословното състояние на европейците.

При мъжете ПЖБФН е най-висока в Швеция - 71,7 години през 2010 г. При съпоставка с общата продължителност на живота (79,6 години) се вижда, че шведите прекарват средно 90 процента от живота си в добро здраве, което е рекорд за Европа.

Обратната тенденция се наблюдава в Словакия, където ПЖБФН при мъжете е най-малка в Европа - едва 52,3 години. Оттук следва, че мъжете в Словакия живеят около 20 години с физически и здравни ограничения.

Средната стойност на ПЖБФН при мъжете в Европа е 61,3 години при обща продължителността на живота 76,7 години (най-новите данни са от 2009 г.).

При жените най-голяма е продължителността на живота във Франция и Испания - 85,3 години през 2010 г. Класацията по ПЖБФН при европейките обаче оглавяват Малта (71,6 години) и Швеция  (71 години).

Специфично за България е, че продължителността на живота  при жените е най-малка сред европейките (77,4 години), но тя е и страната, където годините, преживени с физическа недееспособност, са най-малко (ПЖБФН е 67,2 години през 2010 г.), показва статистиката на френския институт.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #4

    гудю В Словакия имат хубава и достъпна бира, та затуй по-ранко се поминат. А шведите я карат на полусух режим, егаси живота дълъг, дето и стотака да удариш, вече ти е писнало да живееш.

  2. Анонимен
    #3

    Пролет пукна, ние - не! Напук на ББ!

  3. Анонимен
    #2

    В материалчето няма нито една пълна информация по която и да е от споменатите категории: нито по възраст, нито по страни, нито по нещо друго. Твърденията висят без фактическа основа. Едва ли някой нормално мислещ човек ще се хване за сламката, че видите ли колко сме добре, като годините, преживени с физическа недееспособност, са сравнително малко. Това е просто следствие на средно по-ниската продължителност и качество на живота, които естествено осигуряват къси, но затова пък мъчителни старини за българите.

  4. Анонимен
    #1

    Бре, ние сме живели най-малко години нежизнеспособни! Сигурно защото българите се влачат до последен дъх, за да оцелеят и после пукват при загубата на жизнеспособност.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.