Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Романът "Вулкан" изригна в литературна буря

Борис Минков не е уведомил журито, че е редактор на книгата отличена с наградата "13 века България"

4 коментара
"Вулкан" от страсти изригна около наградата за ромян на годината на Елена Алексиева

Романът на годината на Националния дарителски форум "13 века България" - "Вулкан" на Елена Алексиева "изригна" с "конфликт на интереси", който се разрази в литературните среди. Авторката на книгата реши да върне наградата, а казусът се превърна обект на безпощадна полемика.

Какво решение ще вземе Националният дарителски форум, който е поставен в тази ситуация за първи път от 13 години, ще стане ясно след 24 май. За края на месеца е насрочено заседание на Управителния съвет и тогава ще бъде взето решението, каза председателят на фонда Бисера Йосифова пред Mediapool.

В тазгодишния конкурс са участвали 28 книги, предложени от различни издателства. До финала са допуснати шест романа. Съставът на журито не се обявява публично. Винаги е било така през последните 12 години. Спазено е и сега. Това се прави с цел да не се оказва натиск върху членовете му.

Именно затова те са задължени да подпишат не една, а две декларации за конфликт на интереси. Подписали са ги, а имената на 5-членното жури станаха известни чак при връчването на наградата. Това са проф. Милена Кирова (председател), проф. Пламен Дойнов, проф. Мюмюн Тахиров, доц. Борис Минков и д-р Яница Радева.

Председателят на НДФ "13 века България" Бисера Йосифова връчва на Елена Алексиева наградата за роман на годината на церемония на 10 май 2024 г.

Първа "алармира" Веселина Седларска, известна и уважавана журналистка и писателка.
"Журито тази година беше съобщено от БТА едва снощи. И там - изненада! изненада! - един от петима е доц. Борис Минков, редактор на романа "Вулкан". Ако съм добре възпитан човек, ще кажа, че това, че това е грубо нарушение на чл.18 на устава в наградата. Но тъй като в този момент съм в онова състояние на невъзпитаност, ще кажа отново: Това е мно-го дол-на пло-мба! Не вярвам, че някой ще потърси сметка на Минков защо не си е дал отвод от журито. Не вярвам, че някой ще отнеме дружеската награда. Само се чудя на две неща: Как Елена Алексиева се е зарадвала с цяло сърце на това подаяние? И как ти, Маноле, за Манол Пейков става дума, който честитиш с възхита на всички замесени, ще си справедлив народен представител, като не си даваш сметка в този случай кой в какво е замесен", написа Веселина Седларска във "Фейсбук"

Професорът по теория на литературата от Софийския университет "Св. Климент Охридски" Амелия Личева заяви в социалните медии, че тази "българска литературна награда е компрометирана".

Конфликт на интереси

Борис Минков е редактор на романа "Вулкан" на Елена Алексиева, но не е отбелязал този факт в декларацията си за конфликт на интереси, заявиха в позиция до медиите организаторите на наградата - Национален дарителски фонд "13 века България".

Според правилата той е бил длъжен да уведоми за този факт останалите членове на журито и да се въздържи при гласуването за "Вулкан". Нещо, което не е направил.

"Доц. д-р Борис Минков, който е един от членовете на журито и редактор на романа "Вулкан", както и останалите членове, са подписали декларация за конфликт на интереси и носят отговорност за своите действия", казват от НДФ "13 века България".

И допълват, че "отговорността е и на останалите членове, включително и на председателя на журито, тъй като в титулната страница и в издателското каре на книгата е изписано името на г-н Минков, като редактор, за което никой не е сигнализирал".

"Да, в качеството си на редактор съм свързан с Елена Алексиева - автор на спечелилата конкурса роман на годината книга, и несъмнено нося вина за това, че не съм си дал отвод от участие в журито нито, когато съм получил книгите на кандидатите, нито по-късно при обсъждането и гласуването", коментира доц. Минков пред "Площад Славейков".

"В същото време ми е трудно да си представя въз основа на какъв опит един идеално чист от обвързване член на жури може да свърши - честно, обективно, безпристрастно, както се иска - своята работа. Може би е най-добре занапред членовете на журито да подписват декларации, че никога (до този момент) не са чели книги (книгите обвързват – откажете се сега!)", допълва той.

Елена Алексиева защити редактора на книгата си, като посочи, че той е бил "добросъвестен". В същото време тя е съгласна и с позицията на Амелия Личева, че има нарушение на правилата.

"Не намирам в себе си морални основания да приема избор, направен по този начин, и отказвам наградата", написа Алексиева във "Фейсбук".

Постъпката ѝ беше приветствана и определена от читатели, литератори и представители на издателския бизнес като "достойна".

"Не ви познавам, не съм чел и книгата ви, но постъпката ви е достойна - бяла лястовица в днешните времена...", написа на стената ѝ журналистът Едуард Папазян.

"В снощния си празнично-приветствен пост не намерих за уместно да спомена още нещо много важно - че романът "Вулкан" е написан от човек с високо достойнство, кристална етика и бунтарски дух. Този жест на Елена Алексиева ми е доказателството", изтъкна Красимир Лозанов от издателска къща "Жанет 45", която е издател на отличената книга.

"Вулкан" изригна

Всъщност "Вулкан" изригна още преди да стане ясно, че има конфликт на интереси. След награждаването Елена Алексиева пусна пост във "Фейсбук", с който запали фитила:

"И изведнъж - снощната "церемония" (на 10 май 2024 г. - бел. ред.), на която нямаше и следа от блясъка на литературния празник, който би следвало да представлява (и сме го виждали тъкмо с тази награда на практика) всяко връчване на подобно признание. А блясъкът идва от хората, от тяхното отношение, нагласа и съзнание за това къде са и по каква причина се намират там, каква е тяхната конкретна задача.

Вместо това присъстващите автори на номинираните романи бяха по един доволно унизителен начин нахокани групово от председателката на журито проф. Милена Кирова за своите "незашеметяващи" произведения и същевременно своеобразно утешени, че ако не друго, поне се явяват задоволително представителна извадка на романовата продукция за съответната година. И т.н., и т.н.

Жалко, че публиката и участниците в тържеството бяхме толкова малобройни, а то въпросната реч си струваше да се чуе с целия ѝ автентичен патос от повече хора.

Първо, защото проф. Кирова не само не се посвени да се държи с нас като със студенти-повтарячи, но и нямаше особен проблем достатъчно красноречиво да заяви личните си пристрастия в качеството ѝ на председател на журито, несъмнено.

И второ, защото опитите за упражняване на литературна власт - или литературно влияние, или както там искате да го наречете - винаги изглеждат тъкмо по гореописания жалък и безобразен начин, поради което и толкова си заслужава да се видят от първа ръка."

И отговорът не закъсня

Председателят на журито проф. Милена Кирова се почувства засегната и изпрати позицията си до Mediapool, както и словото, което е произнесла на церемонията си.

Литературният критик проф. Милена Кирова Сн.БГНЕС

Председателят на журито казва за номинираните книги, че "зашеметяващи постижения няма".

"За сметка на това обаче картината, сглобена от тези книги, има представителен характер за общото състояние на българския роман в началото на третото десетилетие от нашия век. И нещо повече. Дори само шестте номинирани творби, взети заедно, са умален реплика на това състояние. С две думи: изключително разнообразие на почерци и подходи; вече липсват общи движения и школи, няма дори хипотетично сговорени общности; борба за индивидуалността на всяка книга, борба за място на книжния пазар и ориентация към различни, по-скоро специфични, публики, отколкото към някаква обща и единствена Публика", казва още проф. Кирова.

Тя отбелязва, че изборът на журито е бил труден, загатвайки, че "Вулкан" не е бил безспорния фаворит.

От дискусията в социалните медии става ясно, че битката и била между "Вулкан" на Елена Алексиева и "Рана" на Захари Карабашлиев, който беше отличен в края на миналата година с наградата "Златен лъв".

Номинираните

Председателят на журито проф. Милена Кирова представя с по няколко изречения по азбучен ред на авторите номинираните романи. Ето как:

Елена Алексиева с "Вулкан". Четири години след впечатляващия "Свети Вълк" излиза друг роман, който изглежда свързан с него, но не по сюжет и герои, а по спецификата на художествения подход, смесващ фантастика и социална действителност, приказното с натуралистичното писане, за да проблематизира самата идея за нормалност в психиката на съвременния човек. Поредица от разкази за герои, в които не-нормалното, потиснатото, скритото избухва в емоционален или физиологичен вулкан; между тях всъщност не може да бъде поставена граница.

Радослав Бимбалов с "Екстазис". Втори роман на този автор, излязъл след дълго чакане на неговата публика. (Прекъсвам за момент, защото бих искала да вметна нещо любопитно. Нашите шест романа са представителни за състоянието на българския роман днес в още едно отношение: те показват силно завишен интерес към фантастичното - мотиви, образи, символи, вплетени в разказ, който само условно можем да наречем реалистичен. Тези мотиви, образи са рядко научнофантастични, често са дистопични или приказни, също така митологични.) Именно такъв е и разказът в "Екстазис": един модерен ангел прибира душите, събира и съхранява последния дъх на умиращите хора. (Този мотив започна да става моден, той сякаш тръгна с "Фотографът" на Галин Никифоров от 2009 г. и стигна до "Ловецът на пеперуди" през 2022 година.) За да се върна към Бимбалов, естетски написан роман, с фин и богат усет към възможностите на българския език.

Емануил Видински с "Дом за начинаещи". Говорилите до този момент за него използваха стария термин bildungsroman. От дистанцията на три десетилетия разказвачът възкресява своите спомени от една много активна възраст на порастването – между тринайсет и шестнайсет години. Личен разказ с елементи на автофикция, в същото време – портрет на едно цяло поколение млади хора, родени през 70-те години, пораснали през 90-те; пейзаж на тяхното психическо развитие. Написан много чисто, красиво, с литературно овладяна емоционалност.

Теодора Димова и "Не ви познавам". Този роман вече получи двете големи награди на Хеликон, и напълно заслужено. Смело казвам, че няма писател с по-ясно изразена политическа позиция и граждански ангажимент (дори с чувство за мисия) в днешната българска литература. При това - както някога Стоян Михайловски - Теодора Димова не просто оголва и критикува проблемите; тя гради своя философия на злините в историята на България и се нагърбва със задачата да ги разобличава в техните корени, а не като конкретни прояви на една или друга епоха.

Захари Карабашлиев с "Рана". Роман, който заслужава "тройно" уважение. Първо - заради огромната инвестиция на труд и енергия в неговата подготовка. Второ – заради умението да съживява и обогатява колективната памет, и много важно - родовата памет, така закърняваща в нашето ежедневие. Познавам възрастни хора, които четяха и плачеха, защото разпознаваха вътре своите семейни истории, съдбите на своите родители и прародители. Трето - защото е пример за това колко силни сюжети се крият в нашата история, още колко работа трябва да бъде свършена, за да се преборим с клишетата на идеологизираната историография.

Надежда Радулова с "Тук живее Йожи". Романов дебют на своята авторка. Едва ли има някой рецензент, който да не е споменал „пост-лирическия“ (това е мое определение), поетичен изказ на разказвачката в тази книга. Още една история на порастването, този път в много по-дълъг период: дете, момиче, жена от 70-те години на миналия до някакво дистопично бъдеще в нашия век. Автофикция, примесена с приказни и митологични мотиви, образи. Силно асоциативно, красиво и емоционално написана книга.

Развръзката за премията от 11 000 лв.

Развръзката с "Вулкан" и "впечатляващата" постъпка на Елена Алексиева, по думите на издателя ѝ Манол Пейков, се очаква на 27 май. Тогава се събира 9-членния Управителен съвет.

Именно той ще вземе окончателното решение - ще има ли роман на годината и какво се случва с премията от 11 000 лв. - "солидното парично измерение на наградата, което би могло да осигури на един писател няколкомесечна спокойна работа върху следващия му/й ръкопис" по Манол Пейков.

В Управителен съвет на НДФ "13 века България" влизат четирима министри - на културата
Найден Тодоров (председател), на образованието проф. Галин Цоков, на здравеопазването Галя Кондева-Мънкова и на труда Ивайло Иванов. Останалите членове са Жанета Жикова, Бисер Манолов, Копринка Червенкова, Йордан Гълъбов и Татяна Дончева.

Каквото и решение да вземат едно и сигурно - изригването на скандала с "Вулкан", волно или неволно, безспорно предизвика интерес към номинираните книги и продажбите им най-вероятно са се увеличили.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. асен
    #4

    копринка не се ли напикава вече?

  2. anton nikolov
    #3

    Червените путинофилски баби Копринка Червенкова и Татяна Дончева и те в управата.

  3. anton nikolov
    #2

    Фонд " 13 Века България" се оглавява от комуноидката Бисера Йосифова дъщеря на червения пропагандон и мракобесник Веселин Йосифов.

  4. boriana
    #1

    Седларска много справедливо реагира. Но Амелия Личена председател на българския ПЕН клб, онзи който взе благоприятно отношение към рускта агресия в Украйна, защо не си замълчи?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.