Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Подводна фотография показва непознати морски дребосъци

0 коментара
Съвсем скоро – между 4 и 18 юни – фотоизложбата му „Подводна Одисея: Пътуване към непознатото“ ще може да бъде видяна в галерия „Сан Стефано Плаза“, Сн. Теди Марков

"За повечето хора морето е плажът, водата, шезлонгът и барчето отзад. Онези, които гледат телевизионни предавания по Discovery Channel и National Geographic, виждат основно големите морски обитатели – китове, акули и делфини. Ако човек не се е задълбавал, не може да види света, който се намира на морското дъно". Това каза фотографът Теди Марков в интервю за Mediapool.

Той не е от хората, за които морето се изчерпва с плажа. Още от тийнейджър снима, а, когато се сертифицира като водолаз, при гмурканията една мисъл изплува в съзнанието му: "Ех, ако имах апарат сега, щях да снимам това". Пътят от появата на тази мисъл до нейната реализация се оказва кратък.


Фотографът Теди Марков минути преди да запечата създанията от морското дъно, Сн. Теди Марков

Съвсем скоро – между 4 и 18 юни – фотоизложбата му „Подводна Одисея: Пътуване към непознатото“ ще може да бъде видяна в галерия „Сан Стефано Плаза“.

Снимките, които фотографът ще изложи, са направени във Филипините, Индонезия и Египет. На фокус в „Подводна одисея: Пътуване към непознатото“ са дребните или относително малки същества от морското дъно.

"Много се колебаех какво да включа в тази изложба, понеже има много материал. Реших да сложа само дребни неща. Имам достатъчно много снимани акули, някой ден мога да направя изложба само с тези фотографии“, казва Теди Марков.Съществата, които ще покаже на посетителите този път, са онези, които не са толкова забележими и лесно може да бъдат подминати.

"За да ги откриеш, е необходимо, както специфично знание, така и гид – някой, който да ти ги покаже. Колкото по-малки са съществата, толкова по-често мимикрията е техният начин за оцеляване. Наистина са труднооткриваеми. Възможно е да минеш покрай тях десет пъти и да не ги видиш“, обяснява фотографът.


На фокус в изложбата ще бъдат най-дребните обитатели на морското дъно, Сн. Теди Марков

Подводна фотография

Оказва се, че да се снима под вода не е лесна задача и се изисква доста подготовка. Първото и най-важно условие е човек да бъде добър водолаз.

"Изискват се водолазни умения, за да можеш изобщо да направиш снимка. При новоизлюпените водолази в началото е едно „бълбукане“. Питаш се „Плувам ли? Потъвам ли? Къде беше този бутон? Къде беше онзи бутон“. Не виждаш какво има около теб. След няколко десетки гмуркания, започваш да се оглеждаш и да забелязваш онова, което е във водата“, отбелязва Марков.


Подводната фотография изисква добра подготовка и не е лесна задача, Сн. Теди Марков

На второ място, за добрите подводни снимки е необходима подходяща техника. Марков обяснява, че тя е същата, с която се снима и на повърхността, но фотоапаратите се обличат в подводен калъф или кутия, които ги пазят от водата.

"С тях може да се снима, зависи от производителя – на дълбочина от 60 до 150 метра, а в редки случаи дори до 300 метра“, уточнява авторът. 

За снимките под вода допълнителната светлина е задължителна.

"Още на 6-7 метра дълбочина губим цветовете. На 7-ия метър изчезва червеното, а после и другите цветове. На около 20-ия метър човек вижда само синьо-лилаво. Поради тази причина е нужно допълнително осветление. Зависи какво снимаме, ако е видео, са нужни много мощни видео светлини, ако трябва да направим фотография - светкавици, направени специално, така че да работят под вода“, допълва той.

Подходящо място за снимане и добър гид са последните задължителни условия на подводната фотография.

Вдъхновението под повърхността на водата

Снимките не са просто запечатани картини, всяка фотография носи емоция. Попитахме автора с какво усещане самият той свързва морето и подводния свят. Думата, с която той избра да опише чувството е „вдъхновение“.

"Подводният живот ни дава и усещане за това колко крехка е красотата, защото, ако си непредпазлив или неопитен, с един удар на плавника можеш да строшиш корал, който е растял в продължение на десетки години, за да достигне размера си“, отбеляза той.

Марков се надява изложбата на неговите фотографии да вдъхнови и други да заобичат и пазят морето.

„Егото ми няма нужда от тази изложба. Правя я, защото обичам морето. Искам хората да го видят в истинския му блясък – колко е красиво, какви уникални форми на живот има в него. Искам да ги убедя, че си заслужава да го пазим - да не хвърляме боклука си там“, разказва той.


Фотографът обръща внимание на морските създания, които лесно могат да бъдат подминати, Сн. Теди Марков

Според него особено интересна изложбата му ще бъде за децата.

"Сигурен съм, че ще са щастливи да видят такива дребосъци, които дори не са си представяли. А и никой не знае - може някое дете да дойде, да види красиви неща и да реши да стане новият Жак-Ив Кусто (бел.ред френски морски капитан, подводен изследовател и изобретател, който заедно с инж. Емил Ганян работи по подводния дихателен апарат – акваланг, който позволява на водолазите да останат под вода в продължение на няколко часа) и да измисли някаква формула да премахне пластмасата от океаните“, смята фотографът.


Според Теди Марков изложбата му ще бъде много любопитна за децата, Сн. Теди Марков

По думите на Теди Марков много хора напоследък търсят механизми за справяне със стреса в ежедневието и т.нар. „прегаряне“ (Burnout), защото животът е станал твърде динамичен. Той смята, че водата има уникалната сила да неутрализира среса.

"Просто се потапяш и всички натоварващи мисли изчезват от главата ти. Горещо препоръчвам, който не е пробвал, да отиде и да се потопи", казва той.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.