Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

11 организации поискаха двойно намаление на преките данъци

18 коментара

Ръководителите на 11 неправителствени организации и аналитични звена, работещи в сферата на икономиката, поискаха двойно намаляване на прякото облагане на доходите на гражданите и печалбите на фирмите в открито писмо до председателя на Народното събрание, премиера, министъра на финансите и председателя на бюджетната комисия.

Писмото, което бе огласено във вторник, е подкрепено от Института за пазарна икономика, аналитичното звено Industry Watch, Центъра за либерални стратегии, Центъра за икономическо развитие, Европейския институт, Центъра за изследване на демокрацията, Института за икономическа политика, Българското дружество “Фридрих Хайек”, Българското общество за индивидуална свобода, движение “Български Великден”, Балканския институт по труда и социалната политика.

Авторите на документа се аргументират в искането си с факта, че според Евростат България е най-бедната страна от членките и кандидатите за членство в ЕС и че общото данъчно бреме у нас, измерено чрез преразпределението през бюджета, е по-високо, отколкото в новите членки на Евросъюза. Същевременно бюджетът отчита значително преизпълнение на приходите и излишък, който между 2001 и 2004 г. е 2.7 млрд. лева, а през 2005 г. се очаква преизпълнение от 1.5-2 млрд. лв. Едновременно през следващата година ще се повишат значително акцизите и приходите от тях.

Като друг аргумент организациите посочват и възможността за свиване на сивата икономика чрез понижение на данъците. Ако се прибавят и по-активни мерки за провеждане на реформа в бюджетната сфера, ще може да се повиши ефективността и да се редуцират бюджетните разходи, изтъкват те.

“Поради тези причини ние вярваме, че е възможно значително намаление на данъчната и осигурителната тежест върху българските граждани и компаниите, произвеждащи на територията на България, чрез политика на намаляване на  данъчните ставки, опростяване на данъчната система и ограничаване на излишните процедури и разходите за нейното функциониране”, се казва в писмото.

Ръководителите на неправителствените организации считат, че ниските данъчни ставки заедно с добрите възможности на бюджета в момента дават основание да се настоява за значително намаление на данъчно-осигурителното бреме върху труда и за постигане на по-ниски и по-конкурентни нива на данъка върху печалбата.

“Твърдим, че в момента е възможно двойно намаление на прякото облагане на трудовите доходи и печалбите и неколкократно намаление на броя на процедурите и разходите за съобразяване с данъчната система”, завършват авторите откритото писмо и изразяват мнението, че в технически план и от политическа гледна точка идеята им не е трудна за реализиране.

Писмото е подписано от Красен Станчев, Асенка Христова – Йонкова, Георги Ганев, Александър Боков, Георги Прохазки, Юлияна Николова, Огнян Шентов, Ирена Младенова, Николай Неновски, Калин Манолов, Георги Стратев и Иван Нейков.

Идеята за намаляване на преките данъци не е нова и се подкрепя и от представителите на дясната опозиция в парламента. В момента данъчните закони за догодина се обсъждат в парламента и технологично има възможност за промяната им в посока на намаляване на данъчните ставки.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

18 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. petrov
    #19

    няма ли най после някой средно интелигентен от тези които управляват да се досетят че още преди 5-6 години трябваше да намалят преките данъци за може хората пряко да усетят това което изкарат а не да хранят излишни паразити

  2. do petrov
    #18

    Ne, niama koi. zashtoto vsichki tam sega sa si paraziti, i iskat da kliopat iako na gurba na horata koito suzdavat. Shtoto ako niakoi ne gi hrani shte stanat otpadak.....

  3. Истината
    #17

    Нещо набързо на коляно е писано това писмо. Може целта му да е благородна, но аргументацията е погрешна.1. Ставката по корпоративния данък в България е една от най-ниските в Европа - дори по-ниски от повечето нови членки на ЕС. Така че трудно може да се иска още по-нататъшно сваляне на тази ставка.2. Данъчната тежест, предвидена за 2006 г. (общо данъци вкл. приходи на осигурителните фондове) е 33% от БВП. Виж доклада на МФ, таблицата на стр. 17 - http://www.minfin.bg/docs/Report%20Budget%202006-final.pdfТакава

  4. USA Alex
    #16

    [email protected] - tova e e-mial adresa na dosadnika Stephan Cholakov. Za da ne zatrudniavame foruma, neka da mu izprastame mnenieto si na negovata posta.By the way G-n Cholakov ne e Doctor a nekadaren vrachanski selianin bez niakavo obrazovanie, koiro plagiatsva i zadrastva vsichki forumi s prostotiite si.

  5. Истината
    #15

    Неизвестно защо в писмото се смесва данъчна тежест с "преразпределение" през бюджета.Учудващата неподготвеност на иначе известните автори на писмото се доказва и по-нататък...Ако от горното и данните на Евростат някой още не е убеден, че ДАНЪЧНАТА ТЕЖЕСТ в България е по-ниска като % от БВП от повечето нови членки на ЕС (т.е. обратното на твърдящото се в писмото), нека тогава погледнем ОБЩИТЕ ПРИХОДИ, заложени като % от БВП за следващата година.Отново отворете линка горе, доклада на МФ (пак таблица

  6. Истината
    #14

    Линка към "Дневник", от края на предния ми постинг, че тук не излезе - http://www.dnevnik.bg/newforum/default.asp?discussion=43254

  7. Чия истина?
    #13

    От всичко написано в "Посредствено сбъркано писмо" разбрах само че авторът им явно добре се храни от платените от останалите данъци.Сравнението с по-богати страни е неуместно и на практика не работи. Да не сравняваме нашите доходи с тези в Германия или Полша.Ако получавам 500 лева заплата и тя не ми стига за да платя обикновени такси за обучение и здраве на децата си и правителството иска да ми вземе 30 % от тези жалки 500 лева, ще направя всичко възможно да ги скрия и да не им ги дам. Да не говорим

  8. Чия истина?
    #12

    Освен това, за да си плащам данъците с разбиране и да приемам, че са нормални, освен да получавам достатъчен за нормално съществуване доход, трябва да видя също така, че държавниците не крадат и правят с данъците полезни неща, а не "чешмички" и "Алеи за запознанства"

  9. Истината
    #11

    Виж, всички искаме ниски данъци - но си има реалности. След като фактите (ти провери ли в Евростат и ЕС това което посочих???) доказват липсата на аргументираност на писмото, се питам - ние по-католици от Папата ли да ставаме, че да искаме невъзможното?!Ти ако искаш, хич не плащай данъци. Не с такива елементарни аргументи за данъците само....Големите експерти.

  10. Niki
    #10

    Shtom prihodite v budgeta nadhvarliat razhodite, znachi v budgeta postapva mnogo poveche ot nujnoto. Da ne govorim, che ima oshte ogromen megdan za spestiavane na razhodi - pomisli samo za harchovete za avtomobili, cvetia, obedi, vecheri, komandirovki i kakvo li oshte ne... I nai-veche za razdutia shtat na administraciata, po-goliamata chast ot koiato stoi tam zaradi nechii protekcii i klateiki kraka lapa li lapa ot parite na danakoplatcite.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.