Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

1/3 от българите смятат, че корупцията е нараснала след влизането в ЕС

10 коментара

37.2% от българите смятат, че след влизането на страната в Европейския съюз корупцията се е увеличила. Това показва изследване на Института по социология при БАН и Националния център за изучаване на общественото мнение (НЦИОМ), представено във вторник. Според анкетираните основната причина за това са новите възможности за корупционни практики, свързани с разпределението на средствата от еврофондовете.

Корупцията е посочена като проблем основно от мъжете, от хората на 50-59 години, от българите със средно и по-високо образование, от заетите в частния сектор, и от жителите на градовете, които не са областни центрове.

Една пета (21.5%) от запитаните смятат, че страната ни е загубила от членството в ЕС, като в този процент най-силно е представителството на хора над 60 години и на безработни. 34.2% от българите мислят, че страната ни нито е спечелила, нито е загубила от членството си в Европейския съюз, а малко повече - 32.5% - са на мнение, че България е спечелила от влизането в ЕС.

Мнението, че България е спечелила от това членство се споделя много по-често от 18-30 години, от високообразованите, учащите, мениджърите в държавния и частния сектор, от живеещите в София без лишения.

На въпрос дали се е подобрило жизненото равнище в страната, положителен отговор дават богатите българи – 9.7%. Според 37.9% от анкетираните - няма промяна, а половината или 49.8% казват, че се е понижило жизненото им равнище

Икономическата диференциация е посочена като проблем най-вече от българите на 60 и повече години, както и от бедните.

Според 89.8% от анкетираните най-важната задача пред страната ни е повишаването на жизненото равнище на хората. Според 60.5% - поддържането на висок икономически растеж, 58.5% - спазването на законите, 27.8% - изграждането на инфраструктура и други.

Според директора на Секция “Глобално и регионално развитие” към Института по социология към БАН ст. н. с. д-р Анна Мантарова изводът от изследването е, че промените се осъществяват бавно и не са еднопосочни. Според нея високите очаквания остават, но са отложени във времето. По думите ѝ се наблюдава спад в предвижданията за позитивни промени в перспектива в сравнение с очакванията, регистрирани от социологическо проучване от декември 2004 година.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

10 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Фюри Асланов
    #11

    Нали според псевдо-социолога, бизнесмен Андрей Райчев, син на печално известния мафиот Венцел Райчев, преходът бе завършил.

  2. бАЙ гАНЬО
    #10

    Изводът е прост, както и колегите от БАН, както и несложнен е журналистът изтипосъл заглавие в стил "24 часа".Увеличението на корупцията не е следствие от влизането на страната в ЕС, а е резултат от мутро-бароковото триплексно управление.

  3. Глупак
    #9

    За това не трябваше да влезаме в ЕС.От там докарахме корупцията, престъпността и бедността.

  4. OPTIMIST
    #7

    стига сме обвинявали запада просто нарастна мизата за да одобрят някой проект, заради западния стандарт че сме корумпирана държава сме

  5. greek
    #6

    verno si golqm ne glupak, a sersemin kakto kazvat sysedite nam, ako si seriozen. bai ti ganq e syvsem prav. shto za typo zagvlavie? Ako ne be6e EU shtqhme da sme beter za mustaka.. pak 4e horata sega p svobodno pytuvat i si namirat prehrana izvyn predelite na narodnata nasrana republika.. aide sega tiq idioti kato "glupak" po dolu da si izberat oshte 4 godini GERB+BSP da ni e..t maikite syvsem

  6. abc
    #5

    Влизането на България в ЕС беше грешка. От него имат полза само корумпираните политици. Естествено, когато има повече да се краде, трябва и повече подкупи да падат. Нали това беше смисъла на влизането в ЕС. Вие да не си мислите за пътувания или за работа?

  7. Germany
    #4

    но за съжаление много хора в БГ наистина мислят (по-скоро им го внушават) така. Нали това беше целта- едни вкараха влака ни в коловоза на Европа, други се облажиха от влизането в съюза. За проблемите сега "естествено" ЕС е виновен... И тъпият българин беше главно действащо лице (по-скоро статист) в тази елементарна пиеска.

  8. Robinson
    #3

    Яко - беге дебилщина на мах. Ето тук какво е постнал очевидец във връзка с корупционното запушване на въпроса с паркингите в София. http://youtube.com/watch?v=ItOipbx6Ka8

  9. поправка
    #2

    а не след влизането в ЕЦ

  10. Стоян
    #1

    След 2001 г е по-точната дата.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.