Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

134 години от Съединението на Княжество България с Източна Румелия

6 коментара
134 години от Съединението на Княжество България с Източна Румелия

На 6-ти септември празнуваме 134 години от Съединението на България. През есента на 1885 г. страната ни защитава правото си да върне в границите си земята, която ѝ принадлежи.

Денят на Съединението е една от най-паметните дати в българската история. С този акт и успешната му защита българите постигат първия етап от националното си обединение и ревизия на Берлинския договор.

Берлинският конгрес от 1878 г. разделя Санстефанска България на три - Княжество България, Източна Румелия, която остава автономна в пределите на Турция, а Беломорието и Македония са върнати в пределите на Турската империя.


Останалото под османска власт българско население се стреми към обединяване с освободените българи.

През 1880 г. е създаден Българският таен централен революционен комитет (БТРЦК), чиято основна задача е да осъществи обединението на Княжество България с Източна Румелия. За да се координира работата с месното население, се учредяват и комитетите "Съединение".

През февруари 1885 г. начело на БТРЦК застава Захари Стоянов, който подкрепя идеята Съединението да стане под скиптъра на княз Александър Батенберг. Ролята на българския княз в този момент е решаваща, защото ако той, в качеството си на лоялен васал на Османската империя, откаже да признае акта на Съединението, въпреки силната народна воля, начинанието е било обречено на неуспех.

На 6 септември 1885 г. в Пловдив навлизат отрядите на Чардафон Велики (Продан Тишков) и майор Данаил Николаев. Арестуван е областният управител на Източна Румелия - Гаврил Кръстевич. Създадено е временно правителство начело с д-р Георги Странски, което обявява присъединяването на Източна Румелия към Княжество България.

Два дни по-късно Александър Батенберг с манифест утвърждава присъединяването на областта и приема да бъде титулуван занапред като княз на Северна и Южна България. Пристига в Пловдив и определя за свой помощник в Южна България д-р Странски.

Въпреки съпротивата на Русия и лично на император Александър III, Съединението получава дипломатическо и международно признание. Това става чрез т.нар. Топханенски акт на 24 март 1886 г. Спогодбата е подготвена от българския политик и дипломат Илия Цанов (Илия ефенди) и негов екип.

С подписването на договора България и Османската империя постигат споразумение, според което Княжество България и Източна Румелия имат общо правителство, парламент, администрация, армия.

Единственото разграничение между двете части на страната, запазено до обявяването на независимостта на България през 1908 г., е това, че българският княз е формално назначаван от султана за генерал-губернатор на Източна Румелия.

През февруари 1998 г. денят е обявен за официален празник на страната с решение на Народното събрание.

Тържествата

Днес в цялата страна този паметен в българската история ден ще бъде почетен с редица събития.

Тържествата започнаха още в четвъртък в град Съединение, където беше направена традиционната възстановкa на събитията от 1885 г.

В София бяха положени венци пред музея-костници на Александър І Батенберг.

Кулминацията на празника е довечера в Пловдив, където 6 септември е и ден на града. Тържествената церемония ще бъде на площад "Съединение", на която президентът Румен Радев ще произнесе слово.


През деня гражданите могат да посетят Историческия музей в Пловдив, където има постоянна експозиция "Съединението на България от 1885 г.". Сградата на музея е строена за парламент на Източна Румелия и е завършена месец след Съединението.

Изложбата показва печатите на тайните организации, работили за обединението на разпокъсана България след Берлинския конгрес. Има печат с надпис "таен българо-македонски комитет", печати на Захари Стоянов и на временното управление на областта.

За 13-та година родолюбиви българи, участници в комитет "Родолюбие" пък ще пресъздадат паметните събития от 1885 г. Те ще покажат автентични костюми и оръжия.

Броят на желаещите да участват във възстановката се увеличава всяка година. Тази година ще се включат над 100 души, като по-голямата част от тях са млади хора.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

6 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Коментарът е изтрит в 15:22 на 7 септември 2019 от автора.
    #6
  2. Обектив
    #5

    https://www.actualno.com/society/zashto-syedinenieto-na-bylgarija-razgnevi-tolkova-ruskata-imperija-news_1373358.html

  3. ivancho ivanov
    #4

    Една от двете подходящи дати за официяллен празник на България, 6 септември денят на Съединението или 22 септември денят на обявяването на Неазависимостта на България - какво се мотаят политиците и спящото българско общество? Медиите се занимават с мръсни скандали! Трети март е деня в който е подписано примимирето в Санстефано между двете воюващи империи Отоманската и Руската - на този ден България не съществува, няма такава държава! Каква глупава бъркотия! ТОВА СМЕ НИЕ ДНЕС!

  4. pepe
    #3

    Това е деня на който са положени основите на съвременнта България. Честит национален празник!

  5. В и К
    #2

    Честит празник на всички Българи!

  6. Ген. Иван Колев
    #1

    "Посолството на САЩ поздравява всички българи с 6-ти септември- Денят на Съединението на България. Честит празник!" Някой знае ли дали руското посолство поздравява българите по повод денят на Съединението?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.