Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

14 февруари - денят на присъдата над Ирак?

0 коментара

Ирак е поел по пътя на войната, заяви вчера държавният секретар на САЩ Колин Пауъл в интервю по телевизия Си Би Ес, цитирано от Ройтерс.

"Ще видим какво ще стане, когато главните оръжейни инспектори посетят Багдад в края на седмицата и дали ще се върнат с нещо полезно за дискусията в Съвета за сигурност", каза Пауъл, имайки предвид Ханс Бликс и Мохамед ел Барадеи, които ще докладват в Съвета на 14 февруари.

"Това ще бъде много важна среща, на която те ще кажат дали има промяна в отношението на Ирак", подчерта Пауъл.

Ако иракският президент не окаже пълно съдействие, Съветът за сигурност ще трябва да вземе решение, добави държавният секретар на САЩ.

Той обаче напомни, че президентът Джордж Буш си запазва правото да направи преценка и самостоятелно.

Часове по-рано Пауъл представи в Съвета за сигурност разузнавателни данни за оръжейните програми и опитите за тяхното укриване от страна на Ирак. На базата на показаното държавният секретар направи извода, че с поведението си режимът в Ирак е нарушил съществено резолюция 1441 на Съвета за сигурност.

Наблюдателите смята, че тази формулировка отваря вратата за започване на кампания за военно разоръжаване на Ирак.

Във времето до другия петък - 14 февруари, САЩ вероятно ще направят последен опити да съгласуват нова резолюция на Съвета за сигурност, която изрично да фиксира, че Ирак не се е разоръжил доброволно и съответно да разреши употребата на сила.

Индикации за този последен опит даде президентската съветничка по националната сигурност Кондълиза Райс, която заяви вчера пред Си Ен Ен, че Съединените щати ще се опитат да постигнат приемане на нова резолюция . Едновременно с това Райс изключи възможността САЩ да чакат за подобно решение.

Американското правителство не е определило краен срок за изпълнението на резолюция 1441 на Съвета за сигурност на ООН за разоръжаването на Ирак, но въпреки това иракският лидер Саддам Хюсеин разполага с малко време да предотврати евентуална военна операция, заяви съветничката на Джордж Буш.

Тя изрази съмнение, че Саддам Хюсеин ще направи "пълна изповед", за да избегне военни действия срещу страната си.

Светът обаче ще остане доста скептичен към усилия в последния момент, отбеляза Кондълиза Райс пред Си Ен Ен.

След вчерашните категорични изводи на Колин Пауъл за заплахата, която представлява Ирак, програмите му разработка на оръжия за масово поразяване и за опастността от терористични нападения с тези оръжия, сред членовете на Съвета за сигурност единствено Великобритания, Испания и България потвърдиха оценката, че Ирак вече е нарушил резолюция 1441.

Русия, Франция и Китай, които като постоянни членове имат право на вето над решенията на Съвета за сигурност, призоваха за продължаване на мисията на инспекторите в Ирак, да се постигне общата цел - разоръжаването на Ирак.

Като отговор на отказа на Багдад да допусне американски разузнавателни самолети U-2 да работят под егидата на инспекторите и за проверка на подозренията, че това се прави, защото Саддам укрива нещо, Франция и Русия предложиха на инспекторите свои разузнавателни самолети.

Останалите страни от Съвета за сигурност с различни нюанси застанаха зад виждането, че инспекциите на ООН не са изчерпан инструмент и че те все още могат да послужат за разоръжаване на Ирак.

Ирак отхвърли изцяло обвиненията и обеща още днес да представи пълен отговор по представените от САЩ данни.

Светът няма еднозначна оценка за доказателствата на Пауъл

Първоначално италианският премиер Силвио Берлускони отказа да коментира изложението на Пауъл с обяснението, че трябва време, за да бъде то проучено подробно и да бъдат направени консултации с гръцкия премиер и председател на ЕС в момента Константинос Симитис и с другите лидери от ЕС.

По-късно обаче Берлускони излезе със заявление, че Колин Пауъл е доказал, че Ирак разполага с оръжия за масово унищожение и че отказва да сътрудничи с оръжейните инспектори.

Държавният секретар доказа с богат аудиовизуален материал, че Ирак не сътрудничи активно на оръжейните инспектори и че не е представил достоверни доказателства за унищожаване на забранените оръжия и за прекратяване на ядрената си програма, се казва в официална декларация на италианския премиер.

Пауъл доказа, че иракският режим неведнъж е поставял пречки за работата на експертите на ООН и поддържа връзки с международния тероризъм. Иракските нарушения на резолюциите на ООН потвърждават необходимостта от решителни действия на международната общност, за да бъде запазено доверието в ООН, отбелязва още Берлускони.

Доказателствата, представени от САЩ, разкриват водената от Ирак кампания на лъжи и изопачаване на истината за оръжията за масово унищожение, заяви премиерът на Австралия Джон Хауърд. Според него снощното изложение на Колин Пауъл е предизвикателство за доверието към Съвета за сигурност, отбелязва АП. То доказва до каква степен инспекторите от ООН са били мамени от Ирак.

Върховният представител на Европейския съюз за външната политика и сигурността Хавиер Солана оцени доклада на Колин Пауъл в ООН като "много, много важен". "Съдържанието, както и начинът, по който бе представен, бяха много солидни", добави Солана, според когото "е съвсем ясно, че режимът в Багдад не сътрудничи на инспекторите".

"Саддам Хюсеин крие материали, които са опасни, и следователно ситуацията не може да продължава повече така", заяви Хавиер Солана в Белград, където е е на посещение във връзка с приемането на конституционната харта на Сърбия и Черна гора.

Държавният секретар на САЩ Колин Пауъл не представи пред Съвета за сигурност достатъчно убедителни доказателства, за да оправдае американско нападение срещу Ирак, каза белгийският външен министър Луи Мишел, цитиран от АФП.

В казаното от Пауъл няма нищо ново. Ние сме от лагера на тези, които мислят, че мирът все още е възможен, заяви той в интервю за частната телевизия РТЛ-ТВИ.

Доказателствата, представени от държавния секретар на САЩ Колин Пауъл срещу Ирак са недостатъчни и инспекторите на ООН трябва да установят достоверността им, заяви днес генералният секретар на Арабската лига Амр Муса.

Речта на Пауъл съдържа нова информация, но не достатъчно доказателства и в крайна сметка опираме отново до работата на инспекторите, отбеляза Амр Муса, цитиран от АФП.

Датското правителство подкрепя продължаването на мисията на инспекторите и решенията на Съвета за сигурност за Ирак, заяви датският външен министър Пер Стиг Мьолер.

Япония иска нова резолюция на ООН, преди САЩ да решат да атакуват Ирак, заяви японският премиер Джуничиро Коидзуми. Ще следим дебатите, докато заемем позиция в съответствие с международната общност, цитира АП изявление на японския премиер пред журналисти.

Шведският премиер Йоран Першон изрази опасение, че САЩ ще нападнат Ирак независимо от позицията на ООН. Першон отказа да оцени снощното изложение на Колин Пауъл пред Съвета за сигурност.

Филипините са разтревожени от твърденията за връзки между Ирак и Ал Каида, съобщава АФП. Президентката Глория Аройо обаче изключи възможността за изпращане на филипински войници в подкрепа на САЩ при евентуален конфликт с Ирак.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.