Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

22 млн. лв. за реставрация на храмове в градовете

40 млн. лв. "спестени" пари от програма "Региони в растеж" са прехвърлени заради Covid

1 коментар
Деница Николова

22 млн. лв. от програма "Региони в растеж" в края на настоящия програмен период пилотно ще бъдат усвоени за реновиране и обновяване на православни храмове по процедура "Развитие на туристически атракции". От схемата обаче ще могат да се възползват само три обекта, независимо че възможността е заложена от 2014 г. Причината е изчерпване на ресурса по програмата, а забавянето идва от сложността на проектите и от факта, че финансирането включва освен безвъзмездна субсидия и кредитна линия, чието структуриране отнело време, съобщи в сряда регионалният зам.-министър Деница Николова.

Пилотните проекти са за обновяване на Видинската синагога, Кремиковският манастир и църквата "Св. Архангел Михаил" в град Рила.

"За да стартират тези пилотни проекти, имаше много сериозен процес на подготовка специално за всички инвестиции, свързани с културно-историческо наследство, защото за тях се изисква да могат да генерират приходи. Отне време структурирането на Фонда на фондовете като основен партньор, който финансира такъв тип проекти. На следваща стъпка, трябваше да бъдат избрани фонд-посредници, които реално разпределят средствата към проектите. Те стартираха от началото на миналата година като реализация на дейности", обясни пред Mediapool причините за забавянето Деница Николова. От думите ѝ стана ясно, че има още "резервни" 5-10 проекта, които чакат да се освободят средства от настоящата или ще се реализират с европарите по следващия програмен период.

Деница Николова уточни, че в предходния програмен период 2007-2013 г. религиозните храмове не са били допустими за подпомагане по "Региони в растеж". Тогава реновирането им бе възможно само по Програмата за развитие на селските райони, но тя се прилага само за малките градове и селските райони.

"Кремиковският манастир - духовният център на Софийската света гора

В сряда, в детайли бе представен един от тези три проекти - "Кремиковският манастир - духовният център на Софийската света гора". Грантовата помощ по него е в размер на 7.9 млн. лв., а отделно се отпускат и 1.8 млн. лв. кредит от Фонда за градско развитие - София. Лихвата по кредита ще е 1.25%, а срокът за погасяването му е 12 години. Миналата седмица е избран изпълнител на проекта - ДЗЗД "Манастирите". В консорциума участват фирмите "Калистратов Груп" ООД и "Архика" ЕООД.

В най-общи рамки чрез проекта ще бъдат реставрирани стенописи, ще се извърши ремонт на покрива и ще се направи дренаж на средновековната църква "Свети Георги". Наред с това ще бъде изградено Северно манастирско крило с музейна експозиция, магерница, параклис, камбанария, манастирски работилници и др.

"Дигиталната част от музея и информационния център в Кремиковския манастир за Софийската Света гора ще представя информация за редицата средновековни манастири около София, които са 40 на брой, и са малко популярни сред съвременниците ни", посочи Кръстина Галова, координатор на проекта.

Свещеноиконом Серафим посочи, че в манастира от 7 години насам се провеждат ученически лагери като през миналата година храмът е бил посетен от 550 деца. Освен малки деца, новост е, че през миналата година 100 от посетителите са били юноши от 16 до 18 години. Учениците се занимавали и със земеделие и помогали в градините на манастира, добави свещеноикономът. В манастира се пребивавали и 20 деца със специални потребности. Става въпрос за деца, които не могат да говорят и част от тях преговаряли в манастира и деца без емоции, които са се подобрявали.

40 млн. лв от ОПРР пренасочени за Covid

40 млн. лева от бюджета на програма "Региони в растеж" са насочени към министерство на здравеопазването заради пандемията, посочи още пред Mediapool Деница Николова. "40 млн. лв. вложихме в това да дадем пряк стимул на министерство на здравеопазването в посока преодоляване на кризата от Covid-19. Към настоящия момент мярката се изпълнява успешно в тези средства са включени дейности, свързани с доставката както на предпазни защитни средства, така и тестове за изследване на коронавируса и др", уточни Николова.

Средствата са взети от "спестен ресурс" от осите на ОПРР - "Подкрепа за енергийна ефективност", регионална социална инфраструктура. Пренасочени са и средства от мерките за образователна инфраструктура и част от бюджета за пътища. Деница Николова бе категорична, че са прехвърлени само "спестени" средства от програмата и няма спрени инвестиции заради тази рокада.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. dimitardi100
    #1

    Без възстановяване на храмовете България няма бъдеще !

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.