Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

2.2 Законодателство

0 коментара

2.2.1 Актуално състояние

Прегледът на законодателството, направен от Краун Ейджънтс, се ограничава в рамките на оперативната му ефективност. Не е направена оценка дали то отговаря на изискванията на Европейския съюз. Този въпрос беше разгледан през 1998-2000 в рамките на един туининг проект, финансиран от PHARE към ЕС. По мнение на Краун Ейджънтс би следвало да се отбележи, че законът за митниците е съвместим с изискванията на Acquis Communautaire.

Прегледът на законодателството, който беше извършен от Краун Ейджънтс, се свежда до това дали законът предоставя достатъчно пълномощия за извършване на разпит, проверка, задържане, арестуване и обискиране на лица, стоки и превозни средства, документи и търговски регистри.

Като цяло Краун Ейджънтс считат, че законът за митниците гарантира достатъчно пълномощия за прилагане на митнически контрол по границите и на други места, определени за внос и износ. Законът ясно регламентира конкретните пълномощия на митническите служители в случай на митнически нарушения и престъпни деяния.

Законодателството не е толкова задоволително по отношение на последващия контрол след преминаването през местата, определени за внос и износ, и за случаите на разследване на евентуални нарушения.

В случаи на разкриване на предполагаеми или на установени престъпления мерките, които митническите служители могат да предприемат, се ограничават върху извършването на предварително следствие, определено като "спешни мерки," необходими за събиране на преки доказателства. След това митническите служители са задължени да предадат случая на прокурора или на специализираната следствена служба към МВР, където се решава дали да бъде заведено дело в съдебната система.

Когато се вземе решение да се извърши разследване, е технически възможно част от тази работа, особено оперативните мерки, да се извършат от митническите служители, но по-често тя се извършва от служителите на МВР. Резултатите от действията на МВР и митниците се докладват на прокурора, в случай че те представляват преки доказателства за дадено престъпление.

Следва да се отбележи, че в съответствие със закона за административни нарушения и наказания, митниците са задължени да прекратят административни наказателни процедури, ако се открият доказателства за престъпления. При такъв случай цялата преписка се предава на прокуратурата.

В случай че митническите служители разкрият наркотици, случаят незабавно се предава на прокурор, където се разследва от специалзираната следствена служба или от регионалните следствени служби.

2.2.2 Препоръки за реформа

Преглед на всички законодателни инструменти, свързани с митническия контрол, с цел определяне на слабостите и предлагане на конкретни препоръки за подобряване сътрудничеството с други ведомства и, ако това е необходимо, за изменения в съществуващото законодателство или създаване на ново законодателство.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.