Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

24-часова стачка парализира Гърция

0 коментара

24-часова генерална стачка в Гърция, която на практика парализира живота в страната, започна в полунощ на 16 срещу 17 май. Стачката е свикана по призива на двата най-големи гръцки синдиката - Общата конфедерация на труда /ГССЕ/ и синдиката на държавните служители /АДЕДИ/ в знак на протест срещу предлаганата от правителството пенсионна реформа.

От полунощ прекратиха работа градският и железопътният транспорт, а на сутринта спряха работа и таксиджиите, съобщиха информационните агенции. Болниците ще обслужват само спешни случаи, ще спрат работа всички заети в държавния и частния сектор. В стачката участват и адвокатите, журналистите и работещите на бензиностанциите. Гръцките медии няма да излъчват информационни бюлетини, съобщи атинската агенция АНА.

Първата генерална стачка срещу проектозакона за пенсионното осигуряване се състоя в края на април, като придоби изключителни размери. Въвеждането на 65-годишна възраст като долна граница за пенсиониране при 40-годишно пенсионно осигуряване, премахване на привилегиите при пенсиониране при някои категории труд и намаляване на относителния дял на пенсиите спрямо заплатите бяха част от най-болезнените предложения в оттегления проектозакон.

В резултат на протеста срещу тези промени правителството обяви, че оттегля проектозакона, който възнамеряваше да прокара в парламента в рамките на един месец. Министърът на труда и самият премиер приканиха синдикатите към диалог, който да започне от "нулева база".

Въпреки това синдикатите не се отказаха от обявяването на генералната стачка, чието начало беше поставено в 00.00 часа на 17 май 2001 г. Очаква се диалогът по пенсионната реформа да започне след края на стачката и да продължи поне една година.

Междувременно правителството се ангажира да изпълни едно от основните синдикални искания - за тристранно финансиране на пенсионните фондове, а синдикатите изготвиха собствено проучване за състоянието на пенсионната система и документ с 36 предложения по нейното реформиране.

Демографският проблем, безработицата и работата на черно се сочат сред главните проблеми за предвиждания крах на пенсионните фондове към 2006 г., ако не бъдат незабавно реформирани. Зафинансиране на тези фондове икономическият министър предложи заделяне на средства от приватизацията, което беше отхвърлено от синдикатите. Те настояват за включване на пенсионните разходи като твърда разходна част в бюджета, отговаряща на процентна част от заплатите, а също за масово легализиране на работещите нелегално в Гърция икономически имигранти.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.