Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

24 май: България чества своята писменост, просвета и култура

91 коментара
Снимка: Архив БГНЕС

България чества Деня на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност, както и паметта на свети Симеон Дивногорец.

24 май е датата на паметта на светите братя Кирил и Методий по стар стил. Макар Българската църква да е приела новия календарен стил още през декември 1968 г., държавният празник на славянските просветители е останал на 24 май. На този ден ги почитат и други славянски православни народи, които следват стария стил: в Беларус, Полша, Русия, Репубрика Северна Македония, Словакия, Сърбия, Украйна (по азбучен ред).

Само българите честваме паметта на светите братя Кирил и Методий два пъти и това правим с радост и признателност за тяхното велико дело. Богослужебното честване е само на 11 май, а днес в храмовете и в образователни, и научни институции се извършва молебен за благославяне на всички, които имат отношение към българската азбука, просвета и култура, и към славянската книжовност.

Първите преводи на свещените писания Кирил и Методий записват на глаголица. Първите известни свидетелства за честването на празника са открити в арменска летопис от 1813 г., където се споменава за честване на светите братя на 22 май 1803 г. в Шумен. За първи път на 11 май 1851 г. в епархийското училище "Св. св. Кирил и Методий" в гр. Пловдив по инициатива на Найден Геров се организира празник на Кирил и Методий — създатели на глаголицата. Денят 11 май не е случайно избран от Найден Геров — това е общият църковен празник на двамата светии. Във възрожденската ни книжнина първите известия за празнуването на Кирил и Методий на 11 май, се срещат в "Христоматия славянского язъка" от 1852 г. на Неофит Рилски.

През 1857 година денят на "светите братя" е почетен в българската църква "Св. Стефан" в Цариград, заедно със служба и за Св. Иван Рилски. На следващата година, 1858 г. този ден е отпразнуван и в Пловдив с тържествена служба в църквата "Света Богородица", а след това учителят Йоаким Груев произнася вълнуващо слово за живота и делото на Кирил и Методий. Празникът започва редовно да се отбелязва в Шумен и Лом, а от 1860 г. и в Скопие. От 1863 г. 11 май се установява като църковен празник на светите равноапостоли Кирил и Методий. В София празникът бил организиран от учителя Сава Филаретов.

По време на борбите за църковна независимост от началото на 18-ти век историческото дело на Кирил и Методий е не само стимул, но и казус против гръцката Вселенска патриаршия. Превръща се в символ на бъдещата независимост, както отбелязва в една от статиите си Христо Ботев.

Празникът надхвърля църковно-училищните рамки на своето отбелязване и се превръща в общонароден празник.

След 1878 г. празнуването на Кирил и Методий се развива в две посоки. В свободна България той се ограничава до училищен празник. В Македония и Одринско обаче същият запазва функциите си и на демонстрация на българщината в борбата ѝ против турското управление, както и против асимилаторските домогвания на сръбската и гръцката пропаганда. Особено значение празникът на Кирил и Методий придобива след Първата световна война.

С въвеждането на Грегорианския календар през 1916 г. празникът, отбелязван от държавата и църквата, се чества на един ден - 24 май. След 1969 г. се провежда секуларизация чрез отделяне на църковния от светския календар, затова днес съществуват два празника - църковен (11 май) и светски (24 май). За официален празник на Народна Република България 24 май е обявен с решение на Деветото Народно събрание на 30 март 1990 година, а от 15 ноември 1990 г. е официален празник на Република България, когато Народна република България е преименувана на Република България.

Най-ранните данни за отбелязване на 11 май като ден на Светите равноапостоли и просветители Кирил и Методий датират от XII век, като те са признати за светци още в края на IX век. Поотделно паметта на св. Кирил се отбелязва на 14 февруари, а на св. Методий — на 6 април (дните на тяхната смърт). Всеруският Синод по повод празнуването хилядогодишнината на Моравската мисия на Св. св. Кирил и Методий взема следното решение: "За спомен на хилядолетието, откакто първоначално бе осветен нашият бащин език чрез Евангелието и Христовата вяра, да се установи ежегодно, започвайки от тази 1863 г. 11 май като църковен празник на преподобните Кирил и Методий!" След това празникът се чества във всички православни славянски страни.

Общият празник на Св. св. Кирил и Методий се чества и от българската църква и през следващите векове, а през Възраждането се превръща и в училищен празник на буквите. Празникът на Св. св. Кирил и Методий се отбелязва през Възраждането не само в българските земи, но и зад граница — сред възрожденската имиграция в Румъния и Русия, сред българските студенти в чужбина, сред българите, заточени в Диарбекир. През 1856 г. Йоаким Груев предлага денят на Св. св. Кирил и Методий да бъде празнуван като празник на българските ученици.

През 1892 г. Стоян Михайловски написва текста на училищния химн с първия си стих "Върви, народе възродени". Химнът е озаглавен "Химнъ на Св. св. Кирилъ и Методи" и включва 14 куплета, от които днес се изпълняват най-често първите шест. Панайот Пипков създава на 11.05.1900 г. музиката към химна. 11 май се чества от православната църква като празник на св. св. Кирил и Методий, докато 24 май се е утвърдил като празник на славянската писменост, на българската просвета и култура.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

91 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Коментарът е изтрит в 09:25 на 7 юни 2024 от автора.
    #91
  2. Филка Русофилка
    #90
    Отговор на коментар #89

    Нe paзбиpaм зa kakвo cпopим, cлeд kaтo мaй гoвopим почти eднo и cъщo, нo c paзлични apгумeнти. Вce пak, нe e лoшo дa ги пpeгoвopим (извинявaм ce зa гoлeмия тekcт):

    1. Виpтуoзнocттa нa цap Бopиc ce изpaзявa в пoлитичeckaтa му игpa мeжду двaтa дуxoвни цeнтъpa - Pим и Цapигpaд. Бългapckaтa дъpжaвa нa Бaлkaнитe ce вkлинявa, paзцeпвa Pимckaтa импepия и пpekъcвa глaвнитe cуxoпътни вpъзkи мeжду тяx. Вeлиkaтa cxизмa мeжду Pим и Цapигpaд нacтъпи cлeд пaдaнeтo нa Пъpвoтo бългapcko цapcтвo.

    2. Тpakия

  3. Коментарът е изтрит в 09:25 на 7 юни 2024 от автора.
    #89
  4. Коментарът е изтрит в 09:25 на 7 юни 2024 от автора.
    #88
  5. Коментарът е изтрит в 13:27 на 25 май 2024 от автора.
    #87
  6. Филка Русофилка
    #86
    Отговор на коментар #85

    E kak щe пoддъpжaм тeзaтa зa 11 в., cлeд kaтo в бeлeжkитe ми я oтpekox?! Миxaил Шиpвиндт e дoпуcнaл мнoгo нeтoчнocти, нo вaжнoтo e, чe взpивил pуckaтa тeзa зa нeбългapckия пpoизxoд нa Kиpил и Мeтoдий, a бългapckaтa иcтopиoгpaфия oщe нe cмee дa гo kaжe.

    Cмятaм, чe aзбуkитe нe ce пpocтo „измиcлят“, a ca peзултaт нa дългo paзвитиe. Тakивa виcokooбpaзoвaни xopa kaтo Koнcтaнтин и Мeтoдий нe мoжe дa нe ca пoзнaвaли пo-дpeвнитe пиcмa, възниkнaли нa нaшa тepитopия. Имaм пpeд вид aзбуkaтa нa тpakийckия

  7. Коментарът е изтрит в 09:25 на 7 юни 2024 от автора.
    #85
  8. Филка Русофилка
    #84
    Отговор на коментар #80

    Пpeглeдax „cъвpeмeннитe“ paзбиpaния нa pуckaтa и cлaвянoвилckaтa на̀уka пo въпpoca oт пpилoжeния линk нa мaймуницa (ako тe интepecувa kak ce дekoдиpa линk c бългapckи тekcт, щe ти kaжa).

    Тaм пишe зa няkakви cи „cлaвянckи“ нapoди, kakвитo ниkoй дpeвeн aвтop нe e нapичaл тaka, kakтo ги нapичa гopecпoмeнaтaтa на̀уka.

    Гoвopи ce зa няkakъв „Pocтиcлaв“. Вepoятнo тoвa e бългapckия вacaл Pacтицa, koгoтo Цapигpaд нacъckвaл cpeщу Бългapckoтo Цapcтвo. Тoй e бил влaдeтeл нa Бългapcka Мopaвия (Пaнocka

  9. Коментарът е изтрит в 11:58 на 25 май 2024 от автора.
    #83
  10. Milenca
    #82
    Отговор на коментар #73

    "..Близко до фонтаните беше опъната бяла шатра, пред която редом с флага на АТАКА се мъдреше огромно знаме на РУСКАТА ФЕДЕРАЦИЯ! Активно се пресрещаха граждани и им се връчваха някакви листовки!.."

    Дали не си фантазираш? Защото това не е забелязано от нито един бг журналист, не е забелязано нито от службите, нито от ДАНС! Службите през ден ни вадят някакви записи от централата на ПП, журналистки-мисирки громят К. Петков, изобщо К. Петков и Асен Василев са публични врагове №1 в страната!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.