Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

25-30% ръст на минималната заплата, за да влезем без шок в ЕС

0 коментара

Минималната работна заплата трябва да нараства средно с 25 - 30% годишно в периода от 2004 до 2007 -2008 г., за да не се получи голяма разлика между доходите и европейските нива на цените, с които българските ще се изравнят след приемането ни в ЕС. Това мнение изрази бившият социален министър Иван Нейков по време на дискусията "Социалната политика - задача на управляващите и отговорност на гражданското общество", организирана от фондация "Демокрация", фондация "Конрад Аденауер" и Балкански институт по труда и социалната политика. Шеф на института е Нейков, социален министър в служебния кабинет Софиянски и в правителството Костов.

В момента, когато България бъде приета в ЕС, тя става част от обединеното пазарно пространство на съюза и по естествен начин цените у нас ще се изравнят с европейските. В момента цените в България - и на стоки, и на услуги, са средно около 60% от тези в Европейския съюз. Според Нейков, в следващите няколко години ще има едно изпреварващо нарастване на цените и ако на него не се противопостави по-бързо темпо на нарастване на доходите, то в момента на приемането ни в ЕС българите може да се окажат с по-малка покупателна способност на доходите си спрямо настоящата. Това може да прояви истински антиинтеграционни настроения сред хората, прогнозира Нейков.

Според Нейков е постижимо от догодина минималната работна заплата да започне да нараства с 25 - 30 процента годишно и към 2007-8 година да бъде 300 -350 лв. При това темпо, в момента на приемането ни в ЕС доходите в България ще са приблизително същите, каквито са имали при приемането им Ирландия, Португалия и Гърция.

Със сегашната политика по доходите тези цифри не могат да бъдат постигнати, заяви той.

Българскитя социален модел трябва да се развива, защото в противен случай се поставят на карта обществените усилия от предходните години, заяви Нейков. Той подчерта, че важни институции от този модел не са още изградени, каквито са Икономическият и социален съвет и Социалният инвестиционен фонд. Липсва и система за мониторинг над развитието на българския социален модел, посочи още Нейков. Той подчерта като значим проблем, който се подценява у нас, наличието на полова дискриминация на пазара на труда. Иван Нейков съобщи, че предлага реализирането на програма "Десет хиляди", която ще има за цел да обучи 10 000 души да пишат и управляват социални проекти, финансирани от предприсъединителните фондове на ЕС.

Социалната и икономическата политика трябва да се разглеждат като равноправни компоненти на държавната политика, заяви по време на дискусията лидерът на СДС Надежда Михайлова. Необходим е модел на развитие, който ефективно да намали бедността, добави тя.

Като урок от българския преход Михайлова определи, че ако икономическият ръст не бъде насочен в по-голяма степен към хората, инвестициите в социално-икономическата област може да се окажат погрешно ориентирани. Всяка икономическа политика, на която липсва социална справедливост, е заплаха за социалния мир, заяви тя.

Насърчаване на дребното и фамилното предприемачество чрез преминаване от предварителен към последващ контрол от страна на държавата, максимално ефективно използване на финансовите ресурси в критични сфери и региони, привличане на неправителствени организации в осъществяването на социални услуги и в контрола върху качеството им, са някои от инструментите за реализиране на целите в социалната сфера според СДС.

СДС е за засилване и разширяване контрола за спазване на трудовите и осигурителни права и създаване условия на нетърпимост към нарушаването им.

Икономиката на България се нуждае от съвременна социална политика, стимулираща заетостта и предприемачеството, каза още Михайлова.

Според СДС огромната част от безработните трябва да бъдат подкрепени в усилията им да придобият нова квалификация, но това не трябва да става с цената на разрушаване на макроикономическата стабилизация.

СДС продължава активно да работи за успешното прилагане и развитие на модерната пенсионна реформа, каза още Надежда Михайлова.

Според кмета на Русе реалните шансове за положителни промени в социалната сфера могат да се търсят в изработване и прилагане на система за анализ и оценка на стопанския потенциал по места.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.