Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

5.6 - 5.7 млрд.долара е руският оръжеен износ през 2004 г.

0 коментара

По предварителни данни руският оръжеен износ през 2004 г. е надхвърлил с 200-300 милиона долара стойността от 2003 г., достигайки 5.6 - 5.7 млрд. Това заяви ръководителят на руската Федерална служба за военнотехническо сътрудничество с чужбина Михаил Дмитриев, цитиран в понеделник от РИА Новости.

Русия има големи възможности за износ на въоръжения и не използва изцяло своята ниша на световния оръжеен пазар, добави Дмитриев. Той не посочи подробности за структурата на руските оръжейни доставки за чужбина и за най-големите договори, отбелязва агенцията.

Според независими експерти, през 2004 г. Русия е изнасяла на световния пазар на оръжия главно авиационна и военноморска техника, посочва РИА Новости. Най-големи клиенти на руските оръжейни компании са били Китай и Индия - до 80 на сто от доставките на руски въоръжения за чужбина, сочат техните данни.

Тези две държави постепенно насищат армиите и флотовете си с руски изтребители, кораби и зенитноракетни системи. Те настояват дори да им бъдат продадени лицензи за производство на подобна техника и Русия е принудена да се съгласява с условията им, вместо да изгражда съвместни предприятия, в които да запазва контролния пакет акции. Иначе руските военни заводи ще стоят без работа, уникални руски специалисти ще се пръсват в различни посоки, търсейки поминък другаде, а оръжейните поръчки ще отиват отново при американците или при французите, отбелязва РИА Новости.

Малките и леки оръжия и боепрепаси да се маркират със система за проследяване, предложиха в понеделник правозащитни организации в доклад, публикуван в сайта на Амнести интернешънъл. Така ще могат да се идентифицират международните трафиканти ня оръжие и ще се спаси животът на много хора, пише в документа.

Според него оръжията попадат в ръцете на престъпници, тъй като няма ефективен начин за проследяването им. Държавите не могат да бъдат отговорни за износа на оръжие в определени райони, тъй като няма международни данни за серийните им номера и не може да се проследи трафикът им.

Възмутително е, че има по-големи шансове да се открие куфар, отколкото АК47, отбелязва Ана Макдоналд от Оксфам, едно от организациите автори на доклада. Макдоналд предупреждава, че смъртоносни оръжия изчезват безследно всеки ден.

Докладът на правозащитните организации бе оповестен в навечерието на започваща в Ню Йорк конференция на ООН за маркирането и проследяването на оръжия. В него се припомня, че патроните, с които бяха убити 150 души в Бурунди, са били произведени в Китай, България и Сърбия. Но няма начин да се докаже как са се озовали там, тъй като не могат да бъде проследен пътят им от производителя до крайния клиент, отбелязва докладът.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.