Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

60 години от първото предаване на радио "Свободна Европа" за България

12 коментара

Изложбата "Война в ефира" по повод 60-годишнината от първото предаване на български език на радио "Свободна Европа" бе открита в петък в музея на МВР.

Преди официалното откриване председателят на държавната агенция "Архиви" доц. д-р Мартин Иванов коментира, че радио "Свободна Европа" през тоталитарните години е било координационен център на демократично мислещите хора, както сега е Фейсбук.

Мартин Иванов отбеляза, че радиото от средата на 80-те години на миналия век е легитимирало свободното слово.

По повод годишнината и изложбата в България са трима бивши директори на радиото - А. Рос Джонсън, Роберт Жилет и Ричард Къмингс.

Президентът д-р Желю Желев разказа от своя страна, че е бил слушател на радио "Свободна Европа", въпреки опитите да го заглушават.

"Свободна Европа" е съюзник на бъдещото демократично мислене. Тя е една школа на критическо, демократично мислене, заедно с другите западни радиостанции", коментира Желев.

От агенция "Архиви" припомнят, че в годините на Студената война радиото е феноменът, който има главна заслуга за повдигането на информационната завеса, поставена от управляващите комунистически режими в съветската "сфера на влияние". Така техните усилия да наложат централизиран еднопартиен идеологически модел с пълно информационно затъмнение за други мнения и гледни точки претърпяват крах и в своето безсилие комунистите буквално обявяват война на свободното слово. Понеже по време на война всичко е позволено, българските власти използват всякакви средства, за да подсилят "звукоизолацията” на родния ефир.

Тоталното радиозаглушаване, следенето и дискредитирането на журналистите от българските редакции са мерки, които бледнеят пред отвличанията и физическото ликвидиране на особено опасните лица. Тези усилия обаче имат противоположен ефект – с течение на годините аудиторията на чуждите радиостанции, и особено на РСЕ, се разраства неимоверно. Войната в ефира се превръща в един от най-ефективните психологически инструменти, допринесли за рухването на “желязната завеса” между Западна и Източна Европа и за края на Студената война.

Голямата част от включените в изложбата документални материали са неизвестни и се показват за първи път. Документите от Централния държавен архив ни разкриват "военната стратегия" на партията, която е доразвита и реализирана от ДС. Следите на тези практически мерки откриваме в свидетелствата от Комисията по досиетата. Историята се обогатява и онагледява с материалите от Музея на МВР, от архива на Нов български университет и от Националния политехнически музей.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

12 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. ДИМИТЪР ШОПОВ
    #12

    ТУК В СОФИЯ МОЖЕХМЕ ДА ГО СЛУШАМЕ ЕДВА В КРАЯ НА 80-ТЕ. ПРЕДИ ТОВА ГО ЗАГЛУШАВАХА НЕИСТОВО.

  2. Анонимен
    #11

    За мен радио "Свободна Европа" беше светлинка в тунела на комунистическата желязна завеса.Липсват ми и сега неговите предавания.Лошото е че младите хора трудно могат да си представят какво беше за нас това радио.Разбира се не трябва да се забравят и "Гласът на Америка" и "Дойче веле"Интересно ми е дали в музея на "светлото" комунистическо минало има поне един експонат от техниката с която се заглушаваха предаванията на тези радиа.

  3. Анонимен
    #10

    Май тук пишем само, които знаем за какво става въпрос - знаещите какво значи свобода на духа. Да си спомняте кой копой избяга, като си забрави каскета на закачалката в студиото на Свободна Европа при ВЕЛИКАТА Румяна Узунова /мир на праха й/. И много ми е интересно бившите и НАСТОЯЩИ копои да организират такава изложба!?! Нещо не мога да вдяна. Защо имам чувството, че ни е необходимо радио Свободна България. Но нямаме журналисти без наколенки. За /по/слушателите не ми се пише. Ламповият ветеран "Хр. Ботев" доскоро държах в гаража.

  4. Анонимен
    #9

    За жалост такова радио пак е необходимо. В момента в България отсъства свободно слово, свободно изразяване на мнение и истинска дискуси, които да стигат до всички хора. Да, Интернет направи информационна революция, но той е среда за намиране на информация за малка част от населението, за съжаление. Докато радиото и телевизията са масовките и там липсва каквато и да е дискусия, защото всичко е платено.

  5. Анонимен
    #8

    Велко Верин беше много готин в тия времена, а Джилда Карол правеше добри музикални предавания. Корнел Кирияк от Румънската Свободна Европа правеше велика Неделна музикална програма-"Метроном доминикал".

  6. Анонимен
    #7

    Българин Комунистическият паметник на свободата бяха мачтите на заглушителите на Радио "Свободна Европа" над Вакарел.

  7. И.Иванов, Швеция
    #6


    НЕЗАБРАВЕНО ИСТОРИЧЕСКО ДЕЛО НА РАДИО "СВОБОДНА ЕВРОПА" И ДЕЙЦИТЕ МУ !

    На днешното поколение е трудно да си представи какво бе Радио "Свободна Европа" за България - лъч светлина в иначе непрогледен информационен мрак на полувековно комунистическо мракобесие ! Благодарение на предаванията за България на заглушавания "квартет" - Радио "Свободна Европа" (студио в Мюнхен, предаватели в Испания), ВВС, Радио "Дойче Веле" ("Немска вълна") и Радио "Гласът на Америка" (студио във Вашингтон и Мюнхен, предаватели

  8. И.Иванов, Швеция
    #5

    НА АНОНИМЕН (3) "Архипелаг ГУЛАГ", ръкописът на който по молба на Александър Солженицин бе тайно изнесен от СССР от шведския журналист с безкраен кураж Стиг Фредриксон (и с отличен опит като кореспондент на шведското радио в Москва в конспиравивна предпазливост спрямо копоите на КГБ), бе издаден от руското емигрантско издателство "Посев" с редакции в Париж и Мюнхен и бе четен по Радио "Свобода" (руската редакция на Радио "Свободна Европа") от студиото в Мюнхен.

  9. Анонимен
    #4

    Да си припомним: USA имаше голяма роля за запзване на вярата в доброто в ония сиви времена...

  10. Анонимен
    #3

    Някой спомня ли си къде четяха Архипелаг Гулаг в Свободна Европа или в Гласът на Америка

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.