Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

60% от българите запазват категоричната си подкрепа за членството в ЕС

4 коментара
60% от българите запазват категоричната си подкрепа за членството в ЕС

Общо 60% от българите запазват категоричната си подкрепа за членството на България в Европейския съюз и не търсят друга геополитическа алтернатива, показват данните от проучване на социологическата агенция "Алфа Рисърч", публикувани в сряда.

В същото време има нарастване на неодобрение за начина, по който се управлява ЕС. Според социолозите това се дължи, както на неуспеха на България да се доближи по жизнен стандарт и върховенството на правото до богатите държави, така и поради поредицата от кризи в Европа през последното десетилетие.

12% от пълнолетните българи заявяват, че одобряват изцяло начина, по който се управлява ЕС към днешна дата, 42% - само донякъде, а 39% - са определено неудовлетворени.

В същото време изследването показва, че много от детайлите на европейските политики и дебати остават встрани от вниманието на българите.

Сънародниците ни одобряват най-силно онези политики, които им дават шанс да се възползват от достиженията и гаранциите на по-развитите европейски страни, а са най-критично настроени към онези, които се прилагат, или предстои да се приложат от Брюксел на национално равнище.

Проучването регистрира най-позитивно отношението към възможността при нарушаване на правата им българите да се обръщат към Съда по правата на човека в Страсбург (84%), показва изследването. Това обаче не е достижение на ЕС, а право, което следва от членовото на България в Съвета на Европа, която е съвсем различна организация.

Има удовлетвореност от възможностите за трудова миграция, т.е. за работа в страни-членки на ЕС (81%) и предвижданото изграждане на обща европейска система за сигурност (68%).

Разширяването на Еврозоната и Шенгенското пространство се подкрепя от 53%, както и влиянието на еврофондовете за развитието на България (51%). Те обаче срещат и по-висок дял негативни мнения - по около 30 на сто.

Противоречиви са обществените реакции към ефекта от европейските политики в три важни направления. Зеления преход се подкрепя от 34% рещу 42% отрицателно. За всеки четвърти българин този пакт остава напълно неразбираем.

Европейската помощ към Украйна (38% подкрепящи срещу 45% неподкрепящи); Политиката за трудова миграция от страни извън ЕС в България (34%:49%).

Най-чувствителни и отрицателно настроени са българите към онези предложения и политики, които намериха и най-силен негативен отзвук в Европа.

Миграционната политика и по-специално политиката за солидарно разпределение на мигрантите се одобрява от едва 19% при над три пъти повече негативни мнения. Земеделската политика среща 26% одобрение при двойно по-високо неодобрение.

Увеличаване правомощията на ЕК за сметка на националните правителства не се подкрепя от 77% от българите, въпреки че българите нямат никакво доверие и към собствените си институции.

"Въпреки че в личен план българите виждат ползи за себе си и за страната от европейското членство, за 17 години те не успяха де се убедят, че от техния глас зависи как ще функционира Европейския съюз и в каква Европа ще живеем. Затова не е учудващо, че избирателната активност на европейски избори е най-ниската възможна от всички други избори", коментира "Алфа рисърч".

Предстоящият вот не прави изключение – не повече от една трета заявяват твърда готовност да отидат до урните през юни. Ако тази тенденция се запази, броят на гласувалите може да падне под 2 млн. души.

ПП-ДБ скъсява преднината на ГЕРБ

Най-висока мобилизация проявяват двете крайни групи – на най-големите евроентусиасти и на най-големите евроскептици. ПП-ДБ повишава своя резултат до 19.9% и скъсява дистанцията с ГЕРБ до 2.7 пункта, който събира 22.6% от вота на гласуващите.

"Възраждане", подобно на други европейски страни, където евроскептичните и антисистемни партии се представят малко над националния си потенциал, достигат 13.2%.

По-слабата мотивация, дистанцираност и фокус върху локалните проблеми поставят в леко отстъпление ГЕРБ, БСП (8.9%) и ДПС (8.4% - чиито избиратели в Турция нямат право да гласуват на евроизбори).

Настоящото изследване е проведено в периода 1 – 7 март 2024 г. от Алфа Рисърч, публикува се на сайта на агенцията и се реализира със собствени средства. Проучването е проведено сред 1000 пълнолетни граждани от цялата страна. Използвана е стратифицирана двустепенна извадка с квота по основните социално-демографски признаци. Информацията е събрана чрез пряко стандартизирано интервю с таблети по домовете на анкетираните лица.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Holocene
    #4

    Искат да работят на запад, но подкрепят путинското варварство. Типична ганьовска олигофрения. Ми вървете да работите в Коми. И след 100 години тази държава няма да се оправи.

  2. Калико Джо
    #3
    Отговор на коментар #2

    И те не знаят какво точно харесват и какво реално искат, но знаят, че мразят Европа и това, което символизира. С една дума - лузъри!

  3. Milenca
    #2

    Да разбирам ли, че 34% от населението на България иска свобода за миграцията към Русия за работа?

  4. Коментарът е изтрит в 16:36 на 13 март 2024 от автора.
    #1

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.