Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

62% от българите твърдят, че вярват в Бог

Близо половината от хората не смятат, че България е демократична страна

3 коментара
62% от българите твърдят, че вярват в Бог

62% от българите твърдят, че вярват в Бог, докато 26% твърдо заявяват, че не вярват.

Това става ясно от втората част на изследването на ценностните нагласи на населението, направено от агенция „Тренд“ по поръчка на Института за дясна политика. От 3 до 10 октомври са интервюирани 1004 души по метода „лице в лице“.

От първата част на изследването стана ясно, че в българското общество няма тежко ценностно разделение, а най-важните ценностни опори на населението са семейството и мирът.

За близо 60% от българите религията не е важна част от живота

Данните във втората част показват, че жените са по-религиозни от мъжете, като три четвърти от анкетираните жени заявяват, че вярват в Бог, докато само половината от мъжете споделят същото мнение.

При най-младите (18-29 г.) също личат по-ниски стойности на въпроса дали вярват в Бог. Най-религиозни се оказват живеещите в селата, като близо три четвърти от тях вярват в Бог. В столицата дяловете на вярващите и невярващите са относително равни.

Въпреки високите стойности на вяра в Бога повече от половината от всички анкетирани посещават религиозни храмове само по празници. Всеки пети пък изобщо не стъпва в църква, джамия или друг религиозен храм.

Светският характер на държавата не се подлага на съмнение, като 60% от всички запитани не са съгласни религиозните институции да играят роля в управлението на държавата, посочват още социолозите от „Тренд“. Една четвърт от българите обаче са на обратното мнение.

„Тук отново отчитаме динамика при различните демографски групи, като живеещите в столицата са най-скептични към по-сериозната роля на църквата в държавните дела, докато една трета от живеещите в селата подкрепят това. Въпреки различията, във всички демографски групи преобладава несъгласието църквата да играе роля в управлението на държавата“, посочват от агенция „Тренд“.

Близо една трета от анкетираните споделят мнението, че религията е много важна част от живота им, а 58% са на обратното мнение

Повечето българи по селата не смятат, че България е демократична

51% от българските граждани смятат, че България е демократична страна, докато 41% са на обратното мнение.

И тук се наблюдават различия по възраст и тип населено място. Най-младите и живеещите в столицата са по-убедени, че България е демократична страна спрямо общата картина, докато в селата например преобладава мнението, че България не е демократична страна.

55% от всички български граждани смятат, че демокрацията е добра форма на управление за България, докато 29% са на обратното мнение. Тук отново личат подобни демографски зависимости сред най-младите и живеещите в столицата.

Проява на демократичен инстинкт са и данните относно твърдението дали в България е добре всичко да се решава от един човек или властта трябва да бъде разпределена между множество хора, посочват още от агенция „Тренд“. Една трета от всички анкетирани споделят, че е най-добре начело на страната да има един човек, който да решава всичко, докато 54% смятат, че е по-добре властта да бъде разпределена между множество хора.

67% от хората смятат, че изборите са най-добрият механизъм за определяне на властта, докато 19% са на обратното мнение, показва още анкетата.

  

Над 50% от българите смятат, че хората трябва да сключват брак

53% от всички анкетирани смятат, че хората в България трябва да сключват брак, а не да живеят на семейни начала, докато 37% са на обратното мнение. Сред младите възрастови групи (18-29 г. и 30-39 г.) обаче мнението е противоположно.

70% от хората смятат, че гражданският брак е по-важният, докато 14% смятат ,че това е църковният.

    

Преобладаващо е мнението, че човек трябва да стане родител за първи път във възрастта между 24 и 27 години. От разбивките по тип населено място ясно личи, че в столицата възрастта е изместена в по-високи категории, като една трета от столичани са на мнение, че нормално е първото дете да се появи между 28 и 30 години.

44% от българите са правили дарение през последната една година, а други 44% признават, че не са. Над една трета от благотворителността е чрез смс-и. 25% са направили дарението си на място, а едва 2% пращат пари по банков път.

36% пък от всички българи са дарявали кръв.

2/3 смятат, че технологиите водят света към по-добро

Близо две трети от всички запитани са на мнение, че технологиите водят света към по-добро.

„Тук се открива много силна зависимост в различните възрастови групи. Сред най-младите само една десета смятат, че технологиите водят светът към по-лошо, докато при хората над 60 години процентът нараства до над една трета“, посочват от „Тренд“.

Според социолозите подобна зависимост се открива и при въпроса дали държавата трябва или не трябва да наблюдава потребителите в интернет. Общото мнение е разделено на относително равни проценти с малък превес на мнението, че не трябва. За сметка на това сред най-младите делът на тези, които смятат, че държавата не трябва да следи потребителите в интернет, е два пъти по-висок от дела на онези, които са за „Биг Брадър“. При най-възрастните преобладава мнението, че потребителите в интернет трябва да бъдат следени от държавата.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Венелин Велев
    #3

    Имам вяра и съм атеист.

  2. анита хегерланд
    #2

    Между религия и вяра има огромна разлика. Човек получава това, в което силно вярва, то се превръща в негова движеща сила. А религията е обред, ценност, официална доктрина.

  3. т€еритория на Мики Маус
    #1

    Аз вярвм в сатаната с име Сорос! Той е всесилен!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.