Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

93 хиляди българи притежават незаконно оръжие

0 коментара
93 хиляди българи притежават незаконно оръжие

В момента в България има около 1,06 млн. единици леко огнестрелно оръжие. Със законни разрешителни за притежание на пушки, карабини или пистолети са 300 хиляди български граждани извън тези, на които по служебни задължения се полага оръжие. Това сочи анализ на Центъра за изследване на демокрацията (ЦИД) за лекото въоръжение в България. Анализът е изготвен от експерти на центъра съвместно с британската организация Saferworld и Координационния център на малките оръжия и лекото въоръжение в Югоизточна Европа.

Анализът стъпва на данни от края на 2003 г.

Същевременно около 93 хиляди души у нас незаконно притежават огнестрелни оръжия, показват изчисления на ЦИД. Числото е приблизително и до него е стигнато по косвен път, обясни за Mediapool експертът от ЦИД Филип Гунев.

Разбивката на законните притежатели на оръжие е също интересна – половината са ловци-  около 150 хиляди, а от останалите около 50 хиляди са бивши и действащи полицаи или военни, които получават разрешително по олекотен режим.

От хората с нерегистрирани оръжия пак около половината ги притежават от войни, от пътувания или мисии зад граница или по наследство. Тогава остават около 40 хиляди действащи незаконни единици огнестрелно оръжие, обясни експертът. Тяхното набавяне е по различни начини - кражби от отбранителни предприятия и военни складове и от домове на граждани, контрабанден внос, незаконно производство и преработка на оръжие в нелегални работилници.

Според  Владимир Гайдарски, началник на сектор "Контрабанда с оръжие” в НСБОП, който участва в дискусията при представянето на анализа, цената на един газов пистолет, преработен в боен, на пазара у нас струва около 200 лева, но на "черния пазар" в западноевропейските държави цената му достига около 600-800 евро.

От ЦИД смятат обаче, че повече е мит, отколкото действителност, много лесното намиране на оръжие за закупуване на черно. Оказва се, че никой от анкетираните от експертите граждани не е виждал прословутите украинци или руснаци, които продавали пистолети в самовари на Битака в София, поясниха участници в изследването.

В България има десетки работилници за незаконно производство на оръжие, които са концентрирани най-вече в Казанлък, Сопот и Карлово, обясни зам.-министърът на вътрешните работи Румен Стоилов. Според данни на МВР годишно около 150 газови пистолети се преработват в бойни, но в действителност бройката им може да е по-голяма. За това сочи и фактът, че само за 2003 г. са били образувани 1019 дознания  по чл. 337-339 от НК за незаконно производство, преработка, поправяне, съхранение, търгуване, пренасяне или внос на оръжие, каза Стоилов. От тях 813 са приключени с мнение за повдигане на обвинение, а 32 са преобразувани в следствие.

За 2004 г. са образувани 1098 дознания, 805 са приключени с мнение за повдигане на обвинение, а 36 са преобразувани в следствие.

Интересно е отношението на българите към притежаването на лично оръжие, посочи още експертът от ЦИД Филип Гунев. Противно на някои стереотипи в общественото мнение, оказва се, че 55% от хората не искат да имат оръжие, защото не го обичат. 46% казват, че нямат нужда, 44% отговарят, че не биха държали вкъщи оръжие, защото е опасно за децата им. Само 4,3% казват, че причината да няма оръжие е, че им се струва скъпо ваденето на разрешително.

Според изследването на ЦИД над 50% от българите настояват да има още по-затегнат контрол над получаването на разрешително за носене на оръжие.

Сравнено с други европейски страни България е на опашката по брой на единиците оръжие, притежавани от населението. “Най-въоръжена” е Финландия, където на 100 души се падат 36,8 оръжия. В България това число е едва 3,9 единици на 100.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.