Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

96 на сто от българите вярват, че живеят в корумпирана страна

0 коментара

Почти всички българи вярват, че живеят в корумпирана страна и почти три пети от румънците казват, че са давали подкупи, показа проучване на социологическата агенция GfK, публикувано днес в чешката столица и цитирано от Ройтерс.

Различни въпроси, свързани с корупцията, са зададени на 15 000 души в 14 страни от Централна и Източна Европа в края на 2003 и началото на 2004 година. Проучването установило, че гражданите на посткомунистическа Европа са особено скептични към почтеността на държавните си служители и лекарите.

Сондажът показал, че 96 процента от българите вярват, че живеят в корумпирана страна. Следват Полша с 92 на сто, Украйна и Русия. На другия край на скалата е Австрия, единствената страна в анкетата - член на Европейския съюз и без комунистическо минало. Само 29 на сто от австрийците смятат, че страната им е корумпирана.

Запитани дали са давали подкуп, само 37 на сто от румънците и украинците отговарят "Никога", а съответно 58 и 55 на сто признават, че са го правили. Най-много хора твърдят, че никога не са давали подкупи, в Словения - 85 на сто. Следват Хърватия, Полша и Австрия.

Чехите са най-скептичини към способността на държавните им служби да работят без подкупи. 60 процента от тях заявяват, че "без подкупи дори и тази част от държавния апарат, която днес все пак работи, няма да функционира".

Седем от страните, обхванати от проучването, са сред десетте нови членове, които ще бъдат приети в ЕС на 1 май, но преценката за корупцията в тях не се различава от останалите.

Източноевропейците преживяха пълно преустройство на тяхната икономика и политика след падането на комунизма през 1989 г., отбелязва Ройтерс. Процесът включваше и огромни трансфери на собственост, и то когато правилата, регулиращи дейността на компаниите, пазарите и политическите дарения, бяха в зародиш, открехвайки вратата за много съмнителни сделки. Изследователите от GfK признават, че впечатленията без твърди доказателства (например в резултат от медийно време, посветено на корупцията)са изиграли голяма роля за това как хората описват средата си.

"Ако много се говори за корупция, се появява чувството, че тя процъфтява. Също така, ако човек има чувството, че от него се очаква да даде подкупи, това оформя неговото поведение", обясни на пресконференция в Прага Ладислав Клика от GfK.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.