Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

А1 и PPF алармират ЕК за сделки на "Виваком", осигуряващи й още пазарна мощ

3 коментара
А1 и PPF алармират ЕК за сделки на "Виваком", осигуряващи й още пазарна мощ

Собствениците на два от големите телекоми у нас - австрийската А1 Груп (A1 Group), притежаваща А1, и чешката "ПиПиЕф" (PPF Telecom Group B.V.), държаща оператора "Йеттел" (Yettel), са алармирали регулаторните органи на Европейската комисия заради поредицата сделки, които конкурентът им "Виваком" сключва на българския пазар с одобрението на Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) или заобикаляйки антимонополните правила. Това според двете компании ще създаде риск от доминиращо положение на конкурентна му на българския пазар.

Те изпратиха до медиите в понеделник своите позиции относно решение на КЗК от края на миналата седмица, с което антимонополната комисия не вижда проблем в концентрацията на "Виваком" с няколко регионални оператора. По-същественият проблем, според двете компании обаче е предстоящото придобиване от "Виваком" на инфраструктура на "Булкатком". Те вече сезираха КЗК по този казус и поискаха от нея да забрани придобиването на мрежата на най-големия сателитен разпространител на телевизионни програми от страна на собственика на "Виваком" – "Словения Броудбанд".

Изненада, притеснение, подкопаване на конкуренцията

От А1 Груп изразяват "голяма изненада и притеснение от решението на КЗК да разреши придобиването от "Виваком" "Нетуоркс-България" и още шест по-малки компании". "Това развитие допълнително засилва опасенията, че регулаторните решения в последно време създават потенциален риск от доминираща позиция на една телекомуникационна компания, което не е в полза на потребителите в страната", пише в нейното становище.

Според "ПиПиЕф" взетото решение "на практика ще подкопае конкуренцията на телекомуникационния пазар в България.

Сделката за русенската "Нетуоркс" беше спряна от ВАС и върната за преглед заради индикации за съществено възпрепятстване на ефективната конкуренция и опасения за прекомерна концентрация. През октомври 2022 г. пък от КЗК обявиха, че започват задълбочено проучване на друга от сделките на "Виваком" – за великотърновския регионален оператор "Телнет". Тогава от антимонополната комисия обявиха, че са установили, че с новата придобивка телекомът, който и в момента е водещ на пазара, ще доближи дял от 50 процента при платената телевизия, ще държи близо 70 на сто от доставките на фиксиран интернет, при резервирания капацитет на едро делът на телекома ще стигне 30 процента, а при пакетните услуги – 80%. От КЗК миналата есен също така обявиха, че след сливането на "Виваком", с купените през 2021 г. софийски оператори Net1, ComNet и пловдивската N3 цените на последните са се повишили с 1 лев на месец.

Обрат на мнението

От взетото на 29 юни 2023 г. решение на КЗК става ясно, че комисията е направила преглед на регионалните пазари на телекомуникационни услуги и вече стига до извода, че сделките не увеличават дела на "Виваком", защото на места пазарите се припокриват и не бива автоматично дяловете на придобиваните дружества да се прибавят към този на "Виваком". Антимонополната комисия дори посочва, че в резултат на силно развитата конкуренция на този пазар делът на "Виваком" при конкретни услуги дори намалява.

КЗК не намира основания за притесненията, които са изразени в рамките на проучването не само от преките големи конкуренти на "Виваком" - А1 България и "Йеттел", но и от малки и средни като оператори застъпват пред КЗК и други оператори като "Делта", "Видеосат 21 век", "Силистра Телеком Сълюшънс", както и "М Сат Кейбъл". Те отбелязват, че "Виваком" предлага в цялата страна пакетни услуги с включена телевизия с повече от 115 канала, високоскоростен оптичен интернет от 100 до 1000 Mbps и достъп до видеосъдържание на цени от 1 лв. за период от 3 до 6 месеца, каквито услуги малките оператори не могат да предложат. Телекомът също така предлага на клиентите си безплатни устройства като телевизори, конзоли за игри и други, което води до отбив на техни клиенти в посока "Виваком". Придобиващото предприятие също така има канална мрежа и тв кули и упражнява ценова преса върху малките оператори чрез изключително високи цени за достъп до каналната мрежа (среден разход за достъп до абонат от 4-5 лв. на месец), определя огромни срокове за проучване, осигуряване на достъп и изграждане на мрежа, злоупотребява в качеството си на uplink доставчик на сателитен канал на гледаемо телевизионно съдържание, което се предоставя на малките оператори с лошо качество.

КЗК обаче не вижда вече тези проблеми и разрешава концентрацията на телекома с "Телнет", "Нетуоркс", както и "ТВН Дистрибуция България", "Телко Инфраструктури" и придобиване на не пряк контрол в "Онлайн Директ".

Решението подлежи на обжалване пред Административния съд - София област от страните и от всяко трето лице, което има правен интерес, в 14-дневен срок. Той започва да тече от съобщаването му по реда на Административно-процесуалния кодекс, а за третите лица - от публикуването му в електронния регистър на КЗК, което е станало на 30 юни. Не е ясно дали двата конкурентни телекома ще го обжалват.

Огромна порция от пазара

От А1 Group заявяват в понеделник, че разрешената от КЗК сделка в поредицата от поглъщания на икономически и инфраструктурно силни оператори би позволило на "Виваком" да придобие над 60% от пазара на разпространение на телевизионни програми и близо 40% от пазара на интернет. "Подобна консолидация не само ще ограничи конкуренцията, но не работи в най-добрия интерес на обществото като цяло", пише в позицията на телекома.

"Случващото се е особено притеснително в светлината на предстоящото решение за придобиването на най-големия оператор на широколентов интернет "Булсатком". Според публично достъпната информация тази сделка е опит на "Юнайтед Груп" (United Group – собственика на "Виваком") да придобие контрол над дейността на "Булсатком" без уведомление до КЗК и при съмнение за редица други законови нарушения. С нея, както и с придобиването на другите седем дружества, се създава още по-сериозен риск да се засилят пазарните позиции на един играч в ущърб на конкурентите и потребителите. С оглед стратегическата си роля в страната и региона A1 Group вече сигнализира и ЕК за опасенията си по повод скритото изкупуване на "Булсатком" от United Group", посочва се в становището на А1 Груп.

"В България А1 е един от най-големите инвеститори с инвестиции от близо 5 милиарда лева до момента и планове за още над 1 милиард лева през следващите 5 години. Като част от четвъртия по големина оператор в света - América Móvil, А1 Group винаги спазва изискванията на местното законодателство и води прозрачен диалог с отговорните институции. Затова очакваме ясни правила и предвидима регулация, които да гарантират безпристрастни решения и честна конкуренция. Ролята на държавата и регулаторите на индустрията е да намерят най-добрия баланс между нуждите на бизнеса и клиентите, а описаното поведение на участниците на пазара създава риск от монопол, от който потърпевши ще бъдат качеството и цените на услугите за крайните потребители", заявяват още от австрийската компания.

Аларма до национални и европейски органи

Тя изразява надежда, "че категоричната ни позиция ще алармира компетентните регулаторни органи на национално и европейско ниво, преди да се породят неблагоприятни последици за конкурентната среда". "Тяхната адекватна и навременна реакция ще даде правилния сигнал към нашите акционери и другите международни компании, че бизнес средата в България подкрепя настоящите инвеститори и благоприятства привличането на нови", заявяват още от А1 Груп.

Според "ПиПиЕф" взетото от КЗК решение "противоречи на приетите европейски норми и практики" и ще доведе "до огромна концентрация на пазарен дял и власт в ръцете на "Виваком" и нейния краен собственик "Юнайтед Груп".

В резултат на сделките "Виваком" ще контролира близо 70% и 50% от пазара на достъп до интернет, съответно в област Русе и областите Варна, Разград, Силистра и София-град, посочват от "ПиПиЕф" и припомнят, че решението е взето след двегодишни съдебни заседания и след разпоредена от съда задълбочена проверка, която първоначално сподели опасенията на участниците на пазара относно концентрацията на пазарна сила.

Чешката телеком трупа смята, че КЗК явно не зачита последните европейски решения, които предотвратяват сделки, които биха довели до концентрации на пазарна сила в отделни региони. Тя също така заявява, че нейните български компании винаги са се застъпвали за стабилни, конкурентни и разнообразни пазари, които предлагат на потребителите свобода на избор, насърчават ценовата конкуренция и спомагат за прозрачността на бизнеса.

PPF Group, компанията-майка на PPF Telecom и bTV, е инвестирала почти 2 млрд. лева в телекомуникационния и медийния сектор на страната, отбелязва чуждият инвеститор. "Като един от водещите работодатели и данъкоплатци в България, PPF има огромен принос за просперитета на страната и нейните граждани", допълва се в съобщението.

Ами "Булсатком"!?

В него, също като в това на А1, се изразява загриженост от предстоящото разглеждане на предложеното придобиване на мрежата на "Булсатком" от "Словения Броудбанд". "Ако предложеното придобиване бъде одобрено, то ще доведе до пълна концентрация на целия национален пазар и инфраструктурна мощ, далеч надхвърлящи нормалните прагове, признати на всички останали пазари в Европейския съюз", отбелязват от "ПиПиЕф".

Според чешката група "едно от най-обезпокоителните и груби нарушения на регулаторните процедури се появи, когато се оказа, че придобиващият "Булсатком" не е уведомил своевременно КЗК за източника на финансиране на сделката, който е заем в размер на 127 млн. евро, отпуснат от "Юнайтед Груп".

В становището на "ПиПиЕф" се допълва, КЗК въсщност подчертава водещото положение на "Виваком" на пазара на телевизионно разпространение в България, където тя притежава 32.9% дял. Телекомът е лидер и на пазара на фиксиран интернет, като контролира 31.4% от общия пазар и ако инфраструктурата на "Булсатком" стане притежание на "Виваком" конкуренцията ще бъде допълнително увредена, смятат от "ПиПиЕф". Телекомът изчислява, че при приключване на тази сделка, "Виваком" ще контролира близо 70% от националния пазар за разпространение на телевизия и 40% от националния пазар за достъп до интернет. Такива пазарни дялове не са наблюдавани в нито една друга страна от Европейския съюз и това може да доведе до по-малък избор за потребителите и в крайна сметка до по-високи цени, заявяват от чешката компания.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. zmejsky
    #3

    ми тиа А1 при договор 6,20 ме глобиха 3,80 за закъснение от 12 часа , какво очакват , при първа възможнос се измъквам къмто некой друг,

  2. ImBlack
    #2

    Мобилните оператори си плюят в устите и договарят цените. Единствените, които не го "знаят" са КЗК. Достатъчно е да се хвърли един бегъл поглед на цените им и е очевадно, че плановете и цените им са еднакви, ама абсолютно еднакви. Това с конкуренция не става, става с договаряне. Ако имаше конкуренция, на А1 нямаше да им пука, че Виваком са купили някакви абонати като крепостни селяни.

  3. луд
    #1

    А1 не става само с вдигане на цените.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.