Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

АЧИ прогнозира над 1.6 милиарда долара инвестиции през 2004 година

0 коментара

Председателят на Агенцията за чуждестранни инвестиции Павел Езекиев прогнозира инвестиции от над 1.6 млрд. щ. долара през 2004 година. Ведомството включва в тази прогноза очакваните приходи от приватизацията на БТК, от продажба на дружества от "Булгартабак холдинг" и очакваните сделки за електроразпределителните предприятия.

За последните 3 години страната ни е привлякла близо 3 млрд.щ. долара, което е половината от привлечените инвестиции за периода 1992-2003 година.

Нарастването на чуждестранните инвестиции се очаква да бъде от 8% от БВП през миналата на 9% от БВП през тази година. Данните на БНБ за първите десет месеца на 2003 г. показват инвестиции от 1.277 млрд. щ. долара.

Очакванията на АЧИ са сумата да достигне до 1.4 млрд.щ.долара в края на годината. Така тя ще бъде с 30% по-висока от рекордната досега по отношения на привличането на външни капитали 2000 г., когато в страната са влезли 1 млрд. щ. долара.

Според Езекиев 2004 година ще бъде добра за инвестициите, защото се очаква подобряване на икономическия ръст в някои основни страни инвестиращи у нас като Германия, Италия, Белгия и САЩ.

Председателят на АЧИ каза, че основни пречки пред чуждестранните инвеститори остават лошата инфраструктура, сивата икономика и корупцията.

Анализът на АЧИ показва, че над 500 млн.щ. долара от вложените пари са за инвестиции на "зелено". Основната част от тази сума се падат на втория GSM оператор "Космо България Мобайл", "Петреко България", която разработва газово находище край Варна и "Миролио", която строи нови заводи в леката промишленост.

Други 500 млн.щ. долара са инвестирани за модернизация на приватизирани компании като "Лукойл Нефтохим Бургас", "Юмикор"- Пирдоп и притежаваните от гръцката "Виохалко" металургични заводи в Перник. По-малки инвестиции са направили унгарската "Видеотон" и немските "Хамбергер" и "Линде".

Единствената приватизационна сделка от която са влезли чуждестранни инвестиции е закупуването на Банка ДСК от унгарската ОТП за 364 млн. щ. долара.

Според Павел Езекиев се е наложило забавяне на приемането на закона за инвестициите, заради изисквания на Европейския съюз за държавната субсидия на инвеститорите. От Брюксел са настоявали за по-ясни критерии за отпускането на помощите, но вече е намерен компромис и се очаква текстовете да бъдат гласувани окончателно през февруари.

Вероятно първият инвестиционен проект, подпомогнат от държавата, ще бъде изграждането на завода за производство на стъкло на турската компания "Шишеджам" край Търговище. Друг проект, който ще получи държавна помощ е за изграждането на индустриален парк близо до София от група италиански частни фирми, които ще започнат работа напролет.

Немската "Сименс" в момента проучвала възможността да създаде център за медицински софтуер у нас, но окончателното решение се очаквало през март-април. Езекиев не изключи възможността компанията да избере и друга страна за инвестицията си.

През стази година се очаква да се водят преговори за офсетни програми при обществените поръчки за модернизацията на хеликоптерите на Българската армия и за модернизация на вагони и локомотиви на БДЖ.

За втората поръчка сериозен интерес проявява американската Дженерал Електрик. Предстои да се уточни и как японската Мицуи ще изпълни ангажимента си за привличане на инвестиции на стойност от 10% от рехабилитацията на ТЕЦ "Марица-Изток 2", която е за около 250 млн.щ.долара.

Павел Езекиев съобщи, че по последни данни на националните банки на България, Румъния, Сърбия , Словакия и Унгария страната ни за първи път води по чуждестранни инвестиции като процент от БВП и на глава от населението. По първият показател у нас инвестициите са 8.3% от БВП, докато в Сърбия този процент е 7.6%, в Словакия 3.8%, в Румъния 3.7%, а в Унгария 1.2 процента.

На глава от населението у нас се падат 190 щ. долара инвестиции, в Словакия 187 щ.долара, в Сърбия 121 щ. долара, в Унгария 74 щ. долара и в Румъния 71 щ. долара.

Като абсолютна стойност на инвестициите само Румъния е привлякла повече от България- 1.340 млрд. щ. долара. В Сърбия вложенията са 1.053 млрд. щ. долара, в Словакия 757 щ. долара и в Унгария 585 щ. долара. Павел Езекиев коментира, че в случая с Унгария се забелязва вече и изтичане на капитали, защото страната е станала твърде скъпа за някои инвеститори, които се преориентирали към други страни- включително и към България.

Данните на АЧИ показват, че вътрешните инвестиции продължават да надвишават външните. През миналата година те са били 2.6 млрд. щ. долара, а прогнозата е външните да достигнат 1.4 млрд.щ.долара. Бюджетните инвестиции са били 730 млн.щ.долара, а инвестираните средства по линията на предприсъединителните фондове на ЕС са за 230 млн.щ. долара.

Най-голям дял от инвестициите са в индустрията (31%), финансите (19%), търговията (19%) и телекомуникациите и транспорта (15%). На първо място сред страните инвестиращи у нас е Гърция (15%), а след нея се подреждат Германия (10%), Италия (9%), Белгия (8%) и Австрия (7%).

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.