Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Администраторът на ООН в Косово се оттеглил от поста си, твърди АП

0 коментара

Администраторът на ООН в Косово Ханс Хекеруп се е оттеглил от поста си, предаде АП, цитарана от БТА. Асошиейтед прес се позова на служител от мисията на ООН в Косово, който е пожелал анонимност.

Според източника решението на Хекеруп било продиктувано от желанието му да прекарва повече време със семейството си. Жена му очаква дете през февруари, припомня агенцията. Засега няма друга информация или потвърждение от ООН.

По-рано днес агенциите съобщиха, че 59 годишният датчанин Хекеруп е прекъснал коледната си отпуска и се е върнал неочаквано в Прищина. Според белградското радио Б-92 причината за това били неуспешните преговори, водени от председателя на косовския парламент Неджат Дачи по въпроса за избирането на президент на Косово. Вчера председателят на косовския парламент разговаря с депутатската група на Демократичната партия на Косово на Хошим Тачи за сформирането на коалиция за формирането на косовските институции. След срещата председателят косовския парламент Неджат Дачи съобщи, че е срещата не е дала резултат.

Якуп Красничи, високопоставен функционер от ДПК, заяви след срещата, че решението е в ръцете на Ибрахим Ругова. Това изявление става ясно, когато се припомни, че още от самото начало ДПК настоява да получи един от трите важни поста в Косово- председател на праламента, президент или премиер.

При създалата се ситуация, когато постът на председател на парламента вече е зает от човек на Ругова, а самият Ругова е единствен кандидат за президент, Тачи вероятно настоява да получи премиерския пост. Вместо това ДПК на Ругова предлага на бъдещите коалиционни партньори Хашим Тачи Рамуш Харадинай само вицепремиерско място и 5 министерски поста.

Обявената за вчера среща на Дачи с депутатската група на сръбската коалиция Завръщане пък въобще не се състоя, поради невъзможността да се осигури безопасен превоз на сръбските депутати. Днес е насрочена друга среща между Ханс Хекеруп и Рада Трайкович, лидер на депутатската група на сръбската коалиция Завръщане, която има 22 депутатски места в косовския парламент.

Истинската причина за оставката на Хекеруп вероятно е задънената улица, в която се оказа формирането на управлението на Косово след парламентарните избори през ноември и невъзможността на главния администратор на ООН за Косово да произведе компромис сред политическите сили в областта.

Ето хронологията на нефункциониращите органи на управление на Косово. Още първото тържествено заседание на 120-местния косовски парламент тръгна мудно и не успя да избере председател, както беше предвидено.

Хашим Тачи, лидер на Демократичната партия на Косово и Рамуш Харадинай, лидер на Алианс за бъдещето на Косово настояваха да се сключи предизборно споразумение между албанските партии, което да подели трите най-важни поста в Косово- председател на парламента, президент и премиер. Ругова, който е лидер на най-голямата албанска партия Демократичния съюз на Косово, отказа и успя да наложи избирането на Неджат Дачи от своята партия за председател на парламента. Ругова настоява да контролира и трети поста и предлага на евентуалните коалиционни партньори само заместник-председатели на парламента и вицепремиерско място и министерски кресла.

Работата по конституирането на управляващите органи в Косово окончателно зацикли, когато се стигна до избор на президент. За този пост беше представена само една кандидатура- тази на лидера на Демократичния съюз на Косово Ибрахим Ругова.

Според косовската конституция могат да се правят до три опита за избиране на президент, от които в първите два е необходимо кандидатът да има квалифицирано мнозинство от 81 гласа. Чак в третия опит се допуска избор с обикновено мнозинство от 61 гласа.

Изборът на президент първо беше отложен, а след това на първия опит на 13 декември Ругова получи само 49 гласа, тъй като беше бойкотиран от другите две албански партии. Пред перспективата изборът на президент въобще да се провали и това да постави под въпрос цялото институционно строителство в Косово Ругова предпочете да се коалира с по-малката, всъщност четвърта по сила в парламента, албанска партия Алианс за бъдещето на Косово на Рамуш Харадинай. Сборът от гласовете на Ругова и Харадинай обаче е едва 55, което не е достатъчно за формиране дори на обикновено мнозинство.

Паради това Ругова трябва да намери поне още 6 гласа, за да бъде избран за президент и да контролира избора на правителство. Тези гласове могат да дойдат от 10-те депутата на малцинствата- роми и турци или от 22-мата депутати сърби. Вариантът за коалирането между Ругова и коалицията Завръщане е силно желан от Запада, защото ще интегрира и сърби в управлението, с което ще реализира, поне институционално, идеята за мултиетническо Косово. Този вариант обаче е малко вероятен, тъй като и трите албански партии, които иначе не могат да постигнат споразумение единодушно заявиха, че ще се борят за независимо Косово.

Последното развитие на преговорите между албанските лидери не е благоприятно и оставката на Хекеруп е доказателство за изключителните трудности при организирането на управлението на Косово.

Философията на косовската конституция и процедурата за избиране на парламент изисква от политическите играчи в областта да правят компромиси и да изработват съвместно важните решения. Както показва прегледът на събитията, компромисите и отстъпките не са стихия както на смятания за умерен лидер Ибрахим Ругова, така и на бившите командири от АОК Хашим Тачи и Рамуш Харадинай.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.