Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

АЕЦ „Белене“ – троянският кон на Русия

109 коментара
АЕЦ „Белене“ – троянският кон на Русия
Българската атомна енергетика продължава да тревожи европейската общественост. В предколедния си брой големият берлински либерален всекидневник „Тагесшпигел“ отделя много място на планираната АЕЦ „Белене“, като я нарича „опасна, скъпа и ненужна“.

Вестникът остро критикува положителното становище на Европейската комисия и лично на комисаря Андрис Пибагс за строежа на Белене. В необичайно прям за често пъти обтекаемите коментари в немските медии текст „Тагесшпигел“ пише, че сега след решението на Пибагс българското правителство има шанс да получи заявените кредити от Евроатом или от Европейската инвестиционна банка (ЕИБ). Това би имало прецедентно значение за европейската атомна политика като цяло и би застрашило сигурността на милиони граждани на ЕС, пише влиятелният берлински всекидневник.

Експертът на Грийнпийс Ян Хаверкамп се опасява, че положителното становище на ЕК маркира възраждането на атомната енергетика в Европа. Цитирани са неговите думи, че „от 20 години не са инвестирани финансови средства на Евроатом в строителство на нови реактори. Уникалното е, че сега за пръв път може да се финансира строителството на руски реактор в рамките на ЕС.“

Ето защо „Тагесшпигел“ смята, че Белене заплашва да се превърне в троянския кон на руската атомна промишленост като ѝ отвори вратите към ЕС. Досега западните банки са много резервирани, когато става дума да се финансират проекти от този сектор в Източна Европа. Румъния, Словакия и в Прибалтийските държави имат вече подготвени планове за 15-на атомни реактора. Сегашното одобрение на ЕК за Белене може да се превърне в сигнал, от който да се възползва руското атомно лоби, което има най-добри шансове за изпълнение на проектите.

При това далеч не само природозащитници смятат, че планираното строителство на руски реактори в България е опасно, прекалено скъпо, икономически нецелесъобразно и излишно. В.“Тагесшпигел“ цитира пространно Георги Касчиев, бивш председател на Комитета за използване на ядрената енергия за мирни цели, който вижда изключително висок риск в проекта АЕЦ „Белене“. Става дума за руски реактори, които до сега не са използвани никъде в оперативен промишлен режим. Техническото им качество е съмнително, казва експертът. Георги Касчиев предупреждва,че в България липсва квалифициран персонал за строителството и експлотацията на подобно съоръжение. В страната няма създадена надеждна „култура на сигурността“, няма и идея за решаване на проблема със съхраняването на радиоактивните отпадъци.

Най-големият риск за хората и за околната среда обаче, казва Георги Касчиев пред берлинския всекидневник, е местоположението на централата. Вестникът припомня, че проектните работи по Белене са започнати през 1984 г. са спрени през 1991 г. след продължителни граждански протести. Нови български правителства вадят през 2001 плановете от чекмеджето и преди две години възлагат на руския концерн „Атомстройекспорт“ изграждането на два реактора. При това се пренебрегва фактът, че само на 14 километра от площадката земетресение през 1977 разрушава многобройни сгради и отнема 170 човешки живота.

Да се строи такъв реактор в район с висока сеизмична активност е игра на руска рулетка“, предупреждава Касчиев пред „Тагесшпигел“.

Неутрални български експерти и природозащитници са единодушни: планираната АЕЦ е ненужна и икономически във висша степен нецелесъобразна. България е една от най-бедните страни в Европа. Енергията в страната се пилее по най-безотговорен начин. Дори при днешното разхищение е изчислено, пише берлинският вестник, че България и в бъдеще няма да изпитва недостиг на енергия и без новопланираната, опасна за цяла Европа АЕЦ.

Материал в „Тагесшпигел“ дава нов повод за размисъл на българския читател върху истинския смисъл на необичайната откровеност на руския посланик в Брюксел Чижов, че АЕЦ "Белене" щяла да бъде троянският кон на Русия в Европа. И върху това, кои интереси са за него жизнено важни и кои го обвързват отново с една агресивно експанзивна, потъпкваща всекидневно принципите на демокрацията и добросъседството сила.

Други материали от автора може да намерите на сайта http://www.de-zorata.de/

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

109 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Дядо Петър
    #111

    е троянския кон на Русия в Евросъюза.И е крайно време нашите европейски партньори да осъзнаят това. Пък и не само те - имам предвид "другарчето" на Гоце Буш.

  2. Автор
    #110

    Добре ще е авторът да гостува на нашия сайт за разговор по темата - www.bezprizorni.freeforums.org

  3. Чернобил
    #109

    На "благоприятна посока на вятъра" ли ще разчитат България и въобще Европа при -- Пази Боже да не се случи -- евентуална катастрофа подобна на Чернобилската???

  4. DEDI
    #108

    IMA ZAMESENI RYSNACI IZGODATA E IZCQLO TEHNA I NA NAI-NIHILISTICNATA I PRODAJNA PARTIQ V BG BSP.TAKA SHTE E DOKATO NIE SPIM TE PORAZIITE SI GI PRAVQY,LOSHOTO E CHE NEGATIVITE SHTE GI PLASHTAT PRA-PRA-VNYCITE NA TIQ DETO GI IZBIRAT.

  5. Ихтиандър
    #107

    И на най-примитивния мозък би трябвало да е ясно, че мотивът за строителството на Белене е всичко друго, но не и перспективата за евентуална енергийна криза в Б-я. Обратното! Страната ни се дави в океан от енергия. И ако достигнем примерно само нормите за енергийна ефективност на Италия , излишъкът от мощности ще е толкова грамаден, че ще сме принудене да продаваме под диктата на купувачите. Така е при всяко свръхпроизводство. Така у нас ще си остане мръсното производство, а практически най-чистият

  6. Ина
    #106

    Никакви разумни доводи не влияят на българо-руската ядрена мафия. Те трябва да се нагушат, пък ако ще това да струва живота на нялата нация и на нашите съседи от ЕС. Май че са готови и да убиват за да задоволят интересите си. Дано има Господ да ни помогне!!!

  7. елате ни вижте
    #105

    Каква е логиката бедна страна като България да харчи толкова много пари за нещо от което няма нужда ?

  8. Рони
    #104

    Бихте ли посочили на какво базирате твърдението си, че България "се дави" в океан от енергия, или че "няма" нужда от АЕЦ Белене? Така само с празнословие, звучите като клакьори!

  9. Рони
    #103

    Спирането на 3-и и 4-и блок на АЕЦ "Козлодуй" повлия зле на околната среда, разкри Мардик Папазян, изпълнителен директор на НЕК България. Преди спирането им от експлоатация използването на въглища за производство на електроенергия е било 45.3%, а след 1 януари тази година този процент е достигнал 59 на сто.До миналата България покриваше между 60% и 70% от дефицита на електроенергия в района. След спирането на 3-и и 4-и блок тази възможност беше ограничена до 20-25%, заяви още Папазян. При наблюдаваното

  10. Ихтиандър
    #102

    Няколко факта уважаеми Рони. Загубите от пренос на електроенергия в Б-я надминават 15%. В ЕС са около 5%. При годишно производство от около 42 млрд. квтч. това са прахосани над 4 милиарда киловатчаса. Та това е повече от това, което даваха 3 и 4 блок в Козлодуй! Споменах енергийната ефективност в Италия. Та там за производсдтвото на единица БВП разходват над 6 пъти по-малко електроенергия. Океанът, в който се давим не ни позволява да ценим енергията. Резултатът е плачевен. Ако разходваш с пъти повече

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.