Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

АЕЦ "Ивайловград" и други екзотични идеи за ядреното бъдеще

32 коментара

Екзотични идеи за ядреното бъдеще на България родиха бивши шефове на АЕЦ "Козлодуй" в петък по време на тематична кръгла маса, състояла се в рамките на годишния Международен ядрен форум на "Булатом". Сред тях освен дежурния рестарт на спрените в края на 2006 г. ІІІ и ІV реактор на атомната централа, бе лансирано построяването на трета АЕЦ – "Ивайловград" по американска технология с щатски, турски, гръцки и наши капитали, изграждането на нов експериментален френски блок в АЕЦ "Хърлец" в комбинация със слънчеви мощности.

Директорът на централата в периода 1998-2000 г. Красимир Николов обяви пред форума как страната ни трябва да покрива 7 процента от ядрената енергия в Европейския съюз, за което са ѝ нужни 8-9 реактора с мощност от по 1000 МВ. По думите му те може да се осигурят като се вземе политическо решение за пускането на ІІІ и ІV блок, като идеята бе подкрепена и от друг шеф на централата – Захари Бояджиев, според когото преди това трябва да се инвестират 200-300 млн. евро за модернизацията на спрените блокове.

Идеите на Николов за създаване на ядрен холдинг, наречен "Екологични енергии", в който да влязат всички ядрени и водни мощности, включително лансираният АЕЦ "Ивайловград", обособяване на ІІІ и ІV блок на "Козлодуй" плюс френския блок и слънчевите панели като АЕЦ "Хърлец" и удължаване на срока за експлоатация на V и VІ блок на АЕЦ "Козлодуй", бяха посрещнати с бурни аплодисменти от ядрените специалисти.

Бояджиев допълни картинката с предложение реакторните отделения на блоковете І и ІІ, при които вече е извършен демонтаж на 10 процента от съоръженията, да се проучат за възможно съхранение на отработило ядрено горива и високорадиоактивни отпадъци. Според него българската държава трябва да приеме руското предложение за финансиране на първи блок от АЕЦ "Белене" срещу допускане на техни фирми в бъдещата експлоатация на реактора, но в същото време да се отложи построяването на втори блок в бъдещата централа. Така с приходите от работата на първия блок ще може да се финансира без проблем изграждането на втория.

Шефът на централата от 2000 до 2001 г. Йордан Йорданов пък възроди идеята на бившия първия министър на енергетиката от кабинета "Станишев" Румен Овчаров за възобновяване на уранодобива у нас, но с модерни технологии, а "не по варварския начин, по който това е ставало преди". Така според него ще се затвори горивно-производствения цикъл и в сътрудничество с руската ТВЕЛ и американската "Уестингхауз", които са едни от най-големите производители на свежо ядрено гориво, ще можем да поевтиним суровината и да сме сигурни в качеството. Йорданов също така обърна внимание на факта, че досега централата е имала "твърде много и бързо сменящи се директори".

Най-дълго задържалият се директор на централата през целия мандат на НДСВ Йордан Костадинов пък посочи, че проблемът е в това, че всички решения за АЕЦ "Козлодуй" зависят от партията, която е на власт. "А сега нямаме и енергийна стратегия, не се знае какво ще се прави с АЕЦ "Белене".

"Докато си разиграваме картите "Белене" и VІІ и VІІІ блок на АЕЦ "Козлодуй" може да погубим българската ядрена енергетика", смята Костадинов.

Ядрените ексшефове обърнаха внимание и на това, че фондът "Извеждане на ядрени мощности от експлоатация", в който АЕЦ "Козлодуй" досега е отчислил над 1 млрд. лв., се управлява непрозрачно. Стои като част от фискалния резерв в БНБ срещу минимална лихва, не знаем дали покрай актуализацията на бюджета няма да се използва не по предназначение, вместо парите да се инвестират и да осигурят допълнителни средства за извеждането на блокове в бъдеще, възмутиха се те.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

32 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #32

    Второ БТК не трябва ли да направим, Другари??? Да опънем нови телефонни линии до всяка паланка, че виж ги тия западни технологии за мобилни комуникации само проблеми правят! П.С. Естествено по другарски патент да са жиците...

  2. wute
    #32

    ядренета мафия треска я тресе...

  3. Нов лозунг
    #31

    всичко друго е бошлав

  4. Стопер
    #30

    кво да правим с отпадъците от Козлодуй - и като увеличение на цените от руснаците и като забраната за експорт от ЕС?! Вместо това - нови централи искат! Нещастници.

  5. мислете!
    #29

    Белене запецна, защото никой не иска да плаща два пъти комисионна за един и същи проект. Американците пък понякога вместо да плащат, предпочитат да извиват ръце.Та, мислете предварително, после предлагайте.

  6. ecosapiens
    #28

    макар и доста несръчен...

  7. коментатор
    #27

    ...на българската ядрена енергетика, то по-добре този цвят да не роди плод.Много ми се иска тези малоумници да нямат нищо общо с ядрената ни енергетика. Другото е страшно!!! Много страшно.

  8. Рони
    #26

    ще е окончателното превръщане на България в треторазрядна бананова република.Отопление с кюмюр и осветление на свещи. Това ни чака...

  9. Д-р Иванов
    #25

    Надявам се, че след Кръглата маса участниците са постъпили директно в психодиспансера.

  10. Енергийна
    #24

    кви екзотики ще има - още малко и ще се появя на бял свят, а до тогава ще има храна за махлата и жълтите медии...

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.