Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Афганистан: Опиум за целия свят

0 коментара

Няма друга страна като Афганистан, която изнася толкова много дрога. 80 процента от хероина, който се пласира в Германия, идва от страната край Хиндукуш. В световен мащаб се реализират 25 милиарда долара от пласмента на афганистанска дрога. Неотдавна ООН оповестиха нови зашеметяващи данни. Според тях производството на опиум в Афганистан е нараснало близо 20 пъти след военната операция на САЩ срещу терористичната организация Ал Каида и свалянето на режима на талибаните.

"Тазгодишната реколта на опиум се очаква да възлезе на около 3400 т, пред миналата година бяха прибрани само 185 т", твърди Бернар Фраи от Програмата на ООН за контрол над наркотиците. През лятото Фраи изпрати десетки екипи в отделните провинции на Афганистан, които откриха макови полета в над 900 села. Спътникови снимки потвърдиха резултатите. Макар правителството на президента Карзай да предвижда тежни наказания за производството на опиум, площите, на които се отглежда мак, са нараснали от 8000 хектара през 2001 г. на 74 000 хектара през тази година. "В хаоса след войната селяните могат спокойно да отглеждат мак, а наркомафията да върти своя бизнес", обяснява Фраи.

Публична тайна е, че на времето, когато афганистанските муджахидини водеха свещената война" срещу Червената армия, ЦРУ насърчаваше отглеждането на опиум и преработката му в хероин в тайни лаборатории. Целта бе руските войници да се пристрастят към наркотиците подобно на американските войници във Виетнам десет години по-рано. Случи се същото - хиляди руски войници станаха наркомани. В същото време много командири, които водеха "свещената война", натрупаха богатства. Магаретата, с които от Пакистан пренасяха автомати и ракети Стингър, рядко се връщаха без товар. Така Афганистан изпревари "златния триъгълник" в Югоизточна Азия и стана най-големият износител на хероин в света.

"Постигнахме големи успехи в борбата срещу дрогата и унищожихме една четвърт от маковите насаждения през тази година", твърди Мохамад Юнус Кануни. 42-годишният юрист влиза в кръга от избраници на таджикския клан от долината Панджшир, който след бомбардировките на САЩ узурпира политическата власт в Кабул. Кануни сега ръководи министерството на образованието, на практика обаче контролира всички полицейски части в страната, включително отделите за борба с наркотиците.

Статистическите данни на ООН не тревожат Кануни. "Дрогата е наследство от талибаните. Тя е международен проблем. В крайна сметка пазарът на наркотици се намира на Запад. Ако го нямаше Западът, ние нямаше да имаме проблем", смята министърът и предлага правителствата на съседните държави да изградят санитарен пояс около Афганистан и да засилят граничния контрол. "Американците трябва да престанат да подкрепят командирите, замесени в наркотрафика. Трябва да ги разоръжат, преди да е станало много късно."

Висш представител на ООН критикува в разговор на четири очи стратегията на САЩ, които разчитат на местни съмнителни съюзници в борбата срещу останките от талибаните и Ал Каида. По думите му американците спъват усилията на ООН да изгради мирен и стабилен Афганистан. "САЩ още повече разединяват страната, като осигуряват оръжие на командири в провинцията. Те от своя страна улесняват работата на наркотрафикантите."

Европейските дипломати в Кабул също са шокирани от някои съюзници на Вашингтон. "Военният поход срещу талибаните допринесе за разрастване на търговията с наркотици. Ние обясняваме на американците, че те създават много сериозен проблем и са длъжни да преосмислят политиката си", обяснява британският дипломат Джон Уилкс. "По този въпрос има пълно разминаване между Европа и САЩ."

Главната военна база на САЩ и техните съюзници е Баграм на 40 км северно от Кабул. Тук денонощно кацат транспортни самолети Ц 17. Хеликоптери Чинук превозват американски войници до отдалечени райони. Над 3500 войници и командоси са разположени в Баграм. Роджър Кинг, говорител на американските войници в Афганистан, обяснява задачата им без заобикалки. "Ние издирваме терористи, а не дрога или наркотрафиканти." "В тази война се сблъскваме с различни степени на злото. Наркотрафикантите са зло, но талибаните са истинското зло. Ние удряме само ако наркотрафикантите са талибани или планират терористични операции", казва Кинг.

Кинг потвърждава, че в наркобизнеса са замесени и афганистански съюзници на САЩ. Те обаче се вербуват от ЦРУ, а то не съгласува действията си с армията, обяснява Кинг.

Дори правителството в Кабул да успее да се наложи над местните командири, не е сигурно, че борбата срещу наркотиците ще бъде успешна. Корупцията е обхванала всички държавни институции, включително полицията. "Много от колегите ми са корумпирани и работят заедно с наркомафията", не крие Абдул М., следовател от вътрешно министерство. "Твърденията на правителството, че е унищожило маковите полета, са чиста пропаганда."

В началото на годината ООН оповести мащабен план за действие, който предвиждаше всеки селянин да получи компенсация от 1750 долара, ако доброволно изгори един хектар маково поле. Екипи на ООН, придружавани от британски специални части, се пръснаха из привинциите. "Когато обаче селяните разбраха, че екипите на ООН няма да ги санкционират, а само ще изкупят маковата реколта, те засадиха всички възможни площи", разказва следовател от службите за борба с наркотиците. "Цял Бадахшан бе опасан с червен килим от макове, засаждаха макове дори в градините и по покривите на къщите." Номерът бе в това да се вземат пари на два пъти. Така например селянин унищожава половин декар с мак, а после обявява, че са били четири декара. Срещу солидна част от обезщетението афганистанците, които влизат в екипите на ООН, са готови да си затворят очите за измамата.

"Зад бизнеса с дрогата стоят висши политически ръководители на страната", е мнението на Кадир М., който държи магазин на базар в Бадахшан. "Войната им е нужна, за да въртят сделките си под прикритието на исляма."

Мирът не е добър за бизнеса, защото командирите играят решаваща роля в трафика на хероин за Таджикистан. "Всичко стана много просто. Дрогата се превозва с магарета или джипове до командира, който се намира близо до границата." Отттам командирите установяват по сателитен телефон връзка с таджикистанските трафиканти. Това са офицери от руската гранична полиция, с които се договарят мястото и часът на предаването на стоката.

По БТА, със съкращения

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.