Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Афганистанската опозиция на талибаните

0 коментара

Бившият крал Мохамед Захир Шах, 86 години. Той живее в изгнание в Рим. Името му се споменава при всяка голяма криза от последните 12 години. Захир Шах е свален от престола през 1973 г. след 40 години управление. Той е от етническата група пущу, към която принадлежат около 40 на сто от жителите на Афганистан. Приближените му са особено активни. Международната общност винаги се е опитвала да убеди Захир Шах да поеме ролята на обединител с цел уреждане на положението в Афганистан - усилия, които придобиха още по-голямо значение след атентатите в САЩ от 11 септември и затягането на обръча около талибаните.

Бурханудин Рабани, на 61 години, е последният президент на Афганистан преди превземането на Кабул от талибанските милиции през септември 1996 г. И досега той е признатият от ООН президент на страната, но политическото му влияние се простира само до малка част от опозицията. Лидер на партията Ислямско общество на Афганистан, той е представител на таджикското етническо малцинство. През последните години Рабани живееше в сянката на военния командир на антиталибанската опозиция Ахмад Шах Масуд, който бе убит при атентат на 9 септември тази година.

Абдул Касим Фахим, 44 години. Името на този скромен генерал не бе познато, преди да заеме поста на убития Ахмад Шах Масуд начело на Северния съюз. В момента той пряко заплашва Кабул, като предните му позиции са само на двайсетина километра от столицата. Фахим е бил близък приятел на Панджирския лъв, както наричат Масуд, който лично го посочил за свой приемник.

Исмаил Хан, 54 години, също е етнически таджик и член на Ислямското общество на Афганистан. Той вероятно ще е сред първите претенденти за контрола над град Херат и огромните територии в западен Афганистан край границата с Иран, ако талибаните паднат от власт. Хан има военно образование и е един от героите на антисъветската съпротива. До възхода на талибанските милиции през 1995 г. Исмаил Хан беше губернатор на Херат.

Абдул Рашид Достум, 47 години. Военен командир от узбекски произход с особено силни позиции в Северен Афганистан, Абдул Рашид Достум е демонстрирал отлични способности да сключва и разваля съюзи. Бил е съюзник на комунистите и съветската армия, преди да се присъедини към лагера на муджахидините след превземането на Кабул през 1992 г. След това този генерал с репутация на платен войник никога не е проявявал категорична привързаност към антиталибанския Северен съюз на покойния генерал Ахмад Шах Масуд.

Карим Халили, около 50 години. Близък с Иран, Карим Халили е представител на хазарската общност в Афганистан, която изповядва шиитското течение в исляма. Халили оглави Обединената партия на Афганистан през 1995 г. след убийството на предшественика му Абдул Али Мазари от талибаните. Партията е създадена през 1990 г. след обединението на девет шиитски групи, както независими, така и подкрепяни от Иран.

Гулбудин Хекматиар, 54 години. Малцина афганистанци биха искали той да се върне на политическата сцена. Брутален военен и радикален ислямист, през 80-те години този мъж от пущунски произход бе протеже на американските и пакистанските разузнавателни служби. Хекматиар не се поколеба да обстрелва Кабул в продължение на повече от три години, след като министърът на отбраната в неговото правителство генерал Ахмад Шах Масуд го отстрани от премиерския пост през 1992 г.

Сбхатула Мджадеди, 76 години. Той оглави за кратко първото правителство на муджахидините след падането на просъветското правителство в Кабул през 1992 г. Умерен политик от Фронта за национално спасение на Афганистан и познавач на исляма, той е член на консервативното течение сред пущуните, което поддържа бившия крал Захир Шах.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.