Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Ако Мубарак подаде оставка сега, това може да усложни прехода

0 коментара

Незабавна оставка на президента Хосни Мубарак, която е основното искане на протестиращите по улиците на Кайро, ще предизвика предсрочни президентски избори съгласно египетската конституция и може допълнително да затрудни политическата реформа, казват експертите.

Това е една от дилемите, пред които е изправена опозицията в опита си да очертае несигурна пътека към демокрацията. Трудностите се изострят от липсата на доверие между окопалите се египетски управници и опозиционните групи, които те в продължение на десетилетия се опитваха да накарат да мълчат.

В неделя видяхме плахо начало към преход, макар Мубарак да настоява, че ще остане на власт до изтичане на мандата му през септември, когато би трябвало да има избори.

Вицепрезидентът Омар Сулейман, назначен от Мубарак скоро след избухването на протестите на 25 януари, се съгласи на среща с водещи представители на опозицията да бъде съставен комитет, който да предложи конституционни реформи до първата седмица на март. Те предвиждат да се разреши на повече кандидати да се кандидатират за президент и да се наложат ограничения в броя на президентските мандати.

Пътят към свободни и честни избори обаче остава осеян с препятствия, казват адвокати и експерти по конституцията.

Ако Мубарак подаде оставка сега, както настояват мнозина протестиращи, ще трябва да се произведат предсрочни избори в срок от 60 дни съгласно сегашната конституция. Настоящите изборни закони налагат много ограничения върху условията за кандидатиране, като сериозно облагодетелстват стария режим и не биха могли да бъдат променени в предизборния период, казват правните експерти.

"Главното искане на опозицията - Мубарак незабавно да подаде оставка, не им осигурява това, което искат. Те биха се отървали лично от Мубарак, но това ще задейства всякакви конституционни процедури, които ще усложнят нещата изключително много", каза Нейтън Браун, политолог от университета "Джордж Вашингтон".

САЩ полагат усилия да налучкат верния тон. В събота Франк Уизнър, пенсиониран американски дипломат, който е в контакт с Мубарак, заяви, че ролята на египетския лидер "остава от критично важно значение в идващите дни, докато се ориентирамекъм някакво бъдеще".

По-късно обаче държавният секретар Хилари Клинтън коригира мерника и каза, че САЩ подкрепят зараждащите се усилия към преход в Кайро, включително протягането на ръка към опозиционните групи. "Нужно е време да се обмислят нещата, да се реши как да се процедира, кои хора ще се очертаят като лидери. Принципите са много ясни. Подробностите как ще се действа са голямо предизвикателство", каза тя.

Дори някои от най-яростните критици на Мубарак в Египет казват, че може да се наложи управляващият от 29 години автократичен лидер да се задържи още малко на власт, пък дори и само като фигурант, за да помогне да се задействат някои от реформите.

"Сложно е. Щеше да е много по-лесно, ако бяхме успели да свалим режима с това въстание", каза за прехода влиятелният правозащитен адвокат Хосам Бахгат.

Едно от обсъжданите предложения е Мубарак да прехвърли много от правомощията си на Сулейман, който впоследствие да преговаря с опозицията за конституционни реформи, необходими за осигуряване на честни избори.

Съгласно сега съществуващите правила обаче всякакви изменения в конституцията трябва да се одобрят от парламента.

Това би могло да е проблем, защото 518-членният законодателен орган - съставен след избори през ноември, които според мнозина бяха белязани от крещящи измами - е пълен със съюзници на Мубарак от управляващата Националнодемократическа партия (НДП).

В първата си реч в отговор на протестите миналата седмица Мубарак обеща да преразгледа жалбите срещу много от депутатите, след като жалбите първоначално бяха отхвърлени.

Сега някои поддръжници на Мубарак изглежда сочат към парламента като инструмент за промяната.

"Трябва да развием суверенитета на парламента, за да може да се измени конституцията след дискусии с опозицията. Той трябва да измени конституцията преди да има избори", каза Абдула Камал, депутат от НДП и редактор в държавния вестник "Роуз ел Юсеф".

Бившата депутатка от НДП и настоящ привърженик на опозицията Хала Мустафа обаче каза, че всякакви обсъждания на разглеждане на обвинения в изборни измами със задна дата, което вероятно ще е дълъг процес, е опит на режима да печели време.

"Такъв е маниерът на режима, да печели време. Затова има липса на доверие", каза Мустафа, бивш член на комитета по политическо планиране на НДП.

Мустафа каза, че най-бързият път към промяната е Мубарак да внесе в сегашния парламент нужните за честни избори конституционни изменения, които да бъдат одобрени от депутатите.

"Каквото и да каже президентът на депутатите, те няма да му откажат. Ако иска да остане на власт под претекст, че ще предаде властта гладко и безпрепятствено, това е начинът да се направи. Иначе защо е тук?", запита тя.

Други също говорят за кратка преходна роля на Мубарак, но предлагат по-сложен път. Мубарак трябва да издаде укази, с които се отменя съществуващото от няколко десетилетия в страната извънредно положение и да прокара конституционни реформи за бъдещи избори, каза Бахгат.

След като тези промени бъдат одобрени на референдум, това би създало възможност за оставка на Мубарак и президентски избори. Новият президент ще направи пълна реформа на конституцията, която да се одобри на втори референдум преди да се произведат парламентарни избори.

Анализаторите казват, че всеки път към демокрацията ще е труден, най-вече защото положението в Египет остава взривоопасно.

"Опозицията се нуждае от добросъвестност или от принуда отвън. САЩ използват всички лостове, с които разполагат", каза Кларк Ломбарди, преподавател по право във Вашингтонския университет в Сиатъл.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.