Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Ако не си помагат, София и Букурещ поне да не си пречат

0 коментара

Ако е вярно, че в сериозната политика обикновено не се допуска случайни неща, тогава навярно никак не е случайно, че външнополитическото "прохождане" на Симеон е тъкмо срещата му в Боровец с румънския министър - председател Адриан

Нъстасе. Първото нещо, върху което може да се мисли, са политическите контрасти и аналогиите, предизвиквани от срещата Сакскобургготски - Нъстасе.

Най - напред в Букурещ, а след това и в София последните парламентарни избори доведоха до промяна. Десницата в Румъния - освен че падна от власт и бе заменена от бившите комунисти, загуби и президентските избори. В България след изборите ОДС премина в опозиция, а НДСВ - движението на бившия монарх, състави коалиционно правителство с премиер Симеон Сакскобургготски. Така днес в Боровец един до друг застанаха румънски премиер, излъчен от партията на бившите комунисти след победата ѝ над румънската десница - и бивш български монарх, а сега премиер след изборния му успех над българската десница.

България и Румъния не са конкуренти, а партньори по пътя им към НАТО и ЕС. Тази формулировка беше възприета в политическата лексика и на София, и на Букурещ в началото на предишните десноцентристки управления. Идеята за нея дойде от София. Пръв я произнесе на глас президентът Петър Стоянов. Аргументите за подобно обвързване - независимо дали днес изглеждат като кратковременна конюнктура, или оценките ще бъдат премълчани, произтичаха от преимуществата на Румъния пред България в онзи момент. Румъния бе привлякла вниманието на западноевропейците с убедително навлязлата във властта дясна коалиция Демократична конвенция и с първия в историята си необвързан с комунистическо минало президент Емил Константинеску. В България промените все още бяха в началото. Петър Стоянов бе вече президент, а правителството на ОДС правеше първите си стъпки след разрухата от социалистическото управление. Шансът България да навакса пропуснатото бе в лансирането на формула, която да "залепи" София за успешния Букурещ.

Още преди края на демократичните управленски мандати и в Румъния, и в България картината получи малко по - различни практически измерения. Признаците, че дясното правителство в Букурещ е изправено пред дълбоки проблеми и отива към политическа катастрофа проличаха доста време преди изборите. Смени на премиери и министри, буксуване на икономическите реформи, отдалечаване на Букурещ от полезрението на Запада - всичко това, в крайна сметка, завърши със завръщане във властта на румънската левица и на Йон Илиеску като президент.

Шансовете на София по пътя ѝ към ЕС и НАТО започнаха да изглеждат по - големи в контекста на индивидуалната ѝ писта, отколкото заедно с Букурещ. Благоприятното за България решение на визовия проблем даде допълнително ново преимущество. Впечатлението за българско дръпване напред продължи до смяната на властта в София.

Но сега в региона има нова политическа загадка. И тя е - кой е в по -добра позиция пред НАТО и ЕС - бивши комунисти, като управляващите в Румъния ? Или бивш монарх, който като министър - председател управлява от два месеца в България ?

С отговора на такъв въпрос не бива да се избърза. Най - малко поради това, че когато бившите комунисти в Румъния при първия им демократичен мандат в управлението откровено се обявиха за членство в НАТО, бившият български монарх или мълчеше, или се изказваше критично за алианса. Но в политиката няма непроменливи величини. Проблемът сега дори не е в това дали Сакскобургготски и Нъстасе ще припомнят стари фрази и ще си дават взаимни обещания. Проблемът между София и Букурещ днес е - ако не могат да си помогнат, поне да не си пречат.

Посещението на румънския премиер Адриан Нъстасе ще се запомни с предложението му Букурещ и София да работят в тандем за членството си в НАТО и ЕС. Тандемите в политиката - особено когато става въпрос за състезание между държави за членство в организации като НАТО и ЕС, са нещо твърде временно. Пример е самата България, която - щом усети полъха на предимствата си пред Румъния, хвърли доста усилия да убеждава западните си партньори в необходимостта от индивидуални интеграционни писти. Нищо, че преди това бе ги убеждавала в стратегическото преимущество към Букурещ и София да се гледа като на двойка. Днес румънците искат от българите същото, което българите искаха от румънците преди четири години. Искат глътка политически въздух точно преди финалната права с надеждата, че зад гърба им няма да се въртят интриги и няма да се окажат в изненадваща изолация. А през това време да наваксат пропуснатото. Играта на фразеология от типа "не конкуренти, а партньори" вече няма никакъв смисъл. Тя дори започва да става хлъзгава и опасна, защото залогът е твърде голям. Колкото и да се опитва София да стъпи върху постиженията си и да обяснява, че са общи само целите, но пътищата към постигането им са различни - едва ли някой е забравил откъде и по какви причини за първи път се породи идеята за "тандем". Тя не дойде от Букурещ.

Дали в политиката има морал, или не - това е нещо, което винаги е изглеждало твърде полемично. Но че в политиката трябва да има ясни анонси и прозрачност, е абсолютно сигурно. Яснотата и прозрачността в отношенията между Румъния и България днес биха изглеждали така - те да се договорят джентълменски, че ако не си помагат, поне няма да си пречат. Всичко останало ще бъде политическа демагогия. Какъвто беше абсурда, че докато се представяха не за конкуренти, а за партньори, на София и Букурещ им бяха нужни ЕС, Пакта за стабилност, въздушните удари на НАТО срещу СРЮ и нестабилната обстановка в региона, за да достигнат с помощта на посредници до споразумение за изграждане на втори мост над река Дунав в района Видин -Калафат. По - конкретното му изграждане експертите продължават да мислят.

А Бразилия и Венецуела ще строят втори мост над река Ориноко. Строителството щяло да продължи две години. Не конкуренти, а партньори...

* Излъчено по радио Свободна Европа

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.