Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Активист за правата на момичетата на достъп до образование бе освободен в Афганистан

0 коментара
Матиула Уеса

След 7 месеца задържане 30-годишният активист за правата на момичетата в Афганистан Матиула Уеса бе освободен. Това съобщи Франс прес, като се позова на семейството на активиста. Брат му, Атаула Уеса, пояснява, че все още не разполага с информация за здравословното му състояние.

На 28 март Матиула Уеса бе арестуван в столица Кабул на излизане от една от джамиите "заради дейностите си в сферата на образованието", съобщи тогава семейството му.

Матиула Уеса е основател и ръководител на неправителстената организацията PenPath, която разполага с над 2 400 добролволци и е активна във всичките 34 провинции на Афганистан и 310 области в страната. В продължение на четиринайсет години организацията се стреми да развива образованието в селските райони като фокусът пада върху най-бедните и ниско развити селските райони на Афганистан. Също така PenPath се старае да насърчи възобновяването на работата на закритите училища за момичета и момчета. Според вътрепшна статистика на организацията, тя е успяла да отвори около 100 затворени училища, създала е 39 библиотеки и 1700 класа в домашни условия за грамотност за момичета в цялата страна.

Арестът на Матиула Уеса предизвика международен отзвук като международни правозащитни групи, както и дипломати, високопоставени фигури и хуманитарни активисти като актрисата Анджелина Джоли, призоваха за неговото освобождаване.

Достъпът на жените до образование в Афганистан е строго ограничен, откакто талибаните завзеха властта през август 2021 г., налагайки строго тълкуване на ислямския закон в страната и до голяма степен ограничавайки жените от участие в обществения живот. Едно от ограниченията е свързано именно с достъпа до образование - на момичетата и младите жени им е забранено да посещават училища и университети, а хиляди са загубили държавната си работа. Освен достъпа до образование, на момичетата и жените им е забранено да посещават паркове, панаири, фитнес зали и козметични салони.

Въпреки забраната Матиула Уеса продължава мисията си в отдалечени райони. Атаула Уеса, сподели, че брат му е осъден на седем месеца затвор за "провеждане на пропаганда срещу правителството, но не е изяснено каква е била тази пропаганда", припомнят от RFI (Radio France Internationale).

Малко преди освобождаването на Матиула Уеса организацията Index on Censorship, бореща се за правото на свободно изразяване, му присъди награда за усилията да защити правото за достъп на образование на момичетата.

Правозащитни групи бързо приветстваха добрата новината и призоваха властите да освободят останалите задържани активисти и журналисти.

Преди една седмица афганистанско-френският журналист Мортаза Бехбуди бе освободен след като излежа 284 дни в затвора. Това последва след като обвиненията срещу него, включително шпионаж и незаконна подкрепа за чужденци, бяха свалени. За това съобщиха от Репортери без граници (RSF).

Атаула Уеса сподели в социалнте мрежи, че брат му "никога не е трябвало да влиза в затвора за насърчаване на правото на момичета на образование".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.