Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

"Фич": Липсата на напредък с еврото ще донесе рискове за българския кредитен рейтинг

38 коментара
снимка ЕПА/БГНЕС

Международната рейтингова агенция “Фич“ (Fitch Ratings) потвърди дългосрочния кредитен рейтинг на България в чуждестранна и местна валута ‘BBB’ с положителна перспектива, съобщи Министерството на финансите в събота.

В същото време агенцията предупреждава, че липсата на напредък в присъединяването към еврозоната поради политическа нестабилност, ще е фактор, който може да доведе до негативно развитие за кредитния рейтинг на страната.

Другите рискове са свързани с евентуално неизпълнение на критериите за конвергенция с еврозоната, по-слаби перспективи за икономически растеж, в резултат на неблагоприятни политически развития, които утежняват изпълнението на реформите.

Кредитният рейтинг оценява кредитоспособността на държавата, а конкретната му стойност изчисляват въз основа на множество фактори, включително икономически растеж, размер на държавния дълг, политическа нестабилност и други. Влошаването на кредитния рейтинг оказва пряко влияние върху разходите по държавния дълг.

Сегашната положителната перспективана крети отразява изгледите за членство на страната в еврозоната, което би довело до по-нататъшни подобрения на показателите за външната позиция на страната, се казва в оценката на “Фич“

“Въпреки забавяне на процеса по приемане на еврото след януари 2025 г. и подновената политическа несигурност, Fitch Ratings отчита, че има широка политическа ангажираност на местно и на ниво ЕС за приемане на еврото. Всички законодателни мерки, които отразяват ангажиментите след влизането във Валутно-курсовия механизъм II, са приети“, коментира рейтинговата агенция.

Според “Фич“ България може да изпълни критерия за инфлацията, който е последната пречка за влизане в еврозоната, най-рано през четвъртото тримесечие на 2024 г.

“Въпреки това липсата на стабилно правителство и потенциално дългите преговори за съставяне на коалиция биха могли да забавят влизането в еврозоната след 2025 г. Приемането на еврото е фактор, който подкрепя рейтинга на България“, коментира “Фич“

Агенцията очаква растежът на българската икономика да се ускори до 2.4% през 2024 г. и до 3,1% през 2025 година.  Очакванията са средногодишната инфлация да бъде 3.3% през 2024 г. и 2.9% през 2025 г.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

38 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Deus Vult
    #38
    Отговор на коментар #37

    ПП-ДБ се проявиха като напълно неадекватни. От друга страна действията им са много адекватни, ако приемем, че целта е реновиране на действащия модел за още десетина години. Лидерите им бяха въведени в политиката от фърчилков. Самите те не казват нищо за политиките, които ще водят. Т.е. всичко си остава без промяна. Според мен, въобще не са опция. Към момента, за съжаление опции няма.

  2. ПyтлЭр Xyйло
    #37
    Отговор на коментар #36

    Добавете, че КС е синчага на СтефанС., зам.зав.-отдел "Икономически" на ЦК, отговарящ за оръжейните доставки на "братски" терористични режими (Ангола, Мозамбик, Никарагуа, Ю. Йемен и пр.), бакалавър по маркс-ленинска философия на ЛГУ, асистент в АОНСУ и мъж на шумкарската племенница гэргана жулева (касапите от Лесичери и нон-стоп посланици в Париж, Лондон, НЙ и маЦква). "Пазарник", та дрънка. Въпросната шайка ще я изметем с гласуване. ППДБ не са най-лошата опция.

  3. Deus Vult
    #36
    Отговор на коментар #35

    Именно. Написах, че не само Кокорчо има вина и да се оправдават единствено с него, просто няма да стане. Каквото са му наредили, това е направил. Няма да си мръднат пръста "индустриалците". Според мен проблема е политически. Ако започне нормално развитие на страната, десарската хунта ще се сдобие с могъщи конкуренти - истинските предприемачи. Тях няма как да контролира, за разлика от назначените олигарси. В рф и Беларус този проблем са го решили с обратно одържавяване на икономиката. Всъщност

  4. ПyтлЭр Xyйло
    #35
    Отговор на коментар #13

    Кр. Станчев е най-великия политик сред финансистите и обратното. Като бизнес практик резултатите му са повече от скромни. За топ съветите на МВФ даже не говоря - няма държава, която не се е сринала от тях. Теглене на заеми за гасене на стари заеми (с по-добри условия) не е про-инфлационно. Видно е от статистиката 5-ти месец поред. Производителност, иновации - прав сте, но те не зависят само от МФ. РуZофилите-"индустриалци" също трябва да поработят. IMHO.

  5. Deus Vult
    #34
    Отговор на коментар #33

    Никак. Само, че не е виновен само Кокорчо. Той направи каквото поискаха от него. Цялостна политика. Прие я Парламента. Гласуваха. А онази, комунистическата я гласува още предишния парламент, в 12 без 5. Така, че виновните са доста повече. Имаше само 4 гласа против. Вярно на ПП, но 4. Така, че само с обяснението, че Кокорчо взел заеми, да приключим дискусията за катастрофалната финансовата политика на два парламента и няколко правителства, така ли? Този път няма да мине. PS И колко точно заеми взе Кокорчо, та дестабилизира финансовата система?

  6. ABV
    #33
    Отговор на коментар #30

    Наистина ли настояваш да спорим за кокошката и яйцето? Хубав ден!

  7. Мунчо Велики
    #32

    Бойко ли турил прът? Я да ти опресня малко дементиралия мозък! 10-ти юли 2020 година. Правителството е на Бойко Борисов. България (заедно с Хърватия) е приета в чакалнята на Еврозоната и в чакалнята на Шенген. Още същия ден блокирахте София под юмрука на Румен Радев и с финансиране от мафиотски босове. Резултат: на 12-ти май 2021 - Служебно правителство на Румен Радев, с Кирчо и Кокорчо в него. Тогава започна "Промяната", чиято попара сърбаме днес.

  8. Мунчо Велики
    #31

    Как Продължихте Промяната? Преизбрахте си Румен Радев за Президент. После си избрахте и отрочето на Държавна сигурност за кмет на София. А междувременно, още на 1-ви януари 2023, Хърватия я приеха в Еврозоната и в Шенген, а вие лапате мухи и викате, че Бойко Борисов ви бил виновен. (което разбира се НЕ Е учудващо; на българина все някой друг трябва да му е виновен за тъпоyмията, които сам той върши)

  9. Deus Vult
    #30
    Отговор на коментар #28

    Заемите сами по себе си не генерират нищо. Инфлация може да генерира тяхното използване. Това обаче е ФИНАНСОВА ПОЛИТИКА. А нещата, за които пишеш, няма нужда да се финансират със заеми. Разчитало се е на резерва на борда.

  10. Александър Борисов
    #29

    Як прът,натика Бойко, в колелата на скрибуцащата, но все пак тръгнала към Европа българска каруца. Пълен назад!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.