Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Ал Каида сменя стратегията

0 коментара

Войната срещу Ал Каида следва свой странен, превратен курс. Тъй като терористи се затрудняват да атакуват политически, военни и символични обекти, те се пренасочват към "по-слаби" цели, които могат да бъдат ударени по-лесно. Но ефектът от тези нови удари може да бъде още по-пагубен от гледна точка на всяване на страх. Повечето хора не се качват на борда на американски миноносец. Те отиват в морски курорт. Ако този нов подход стане новата стратегия на Ал Каида, терористи ще разполагат с безкраен списък от обекти, които никога няма да бъдат в безопасност. В света, например, има над 300 000 хотела.

Този нов тероризъм отчасти се заражда, защото може да се осъществи. Терористи могат да се сдобият с оръжия по-лесно, да пътуват и комуникират по-лесно и да разпространяват посланията си по-лесно. Реалността в един глобализиран свят е такава, че малка група хора може да създаде големи проблеми.

Този нов свят е продукт на технологии, но е резултат и на промяна в мисленето. В края на краищата ракетите въздух-земя, които бяха изстреляни срещу самолета на израелската компания Аркия, са произведени преди повече от 30 години. Повечето хора обаче предпочитат да не ги използват срещу граждански самолети. Взривяването на хотели е нещо, което терористите са могли да вършат в течение на десетилетия, но започнаха да го правят едва напоследък. Защо?

Верният отговор е идеология. Днешният ислямски тероризъм е мотивиран не от определена политика, а от нихилистичен гняв към съвременния свят. Преди терористите искаха няколко жертви и много зрители. С други думи, те се стремяха да популяризират каузата си, като не убиват обаче толкова много, че да настроят повечето хора срещу себе си. Новите ислямски терористи искат много жертви и още повече зрители. Тази промяна в мисленето може да бъде видяна дори в Израел, където една класическа националистическа борба е бавно измествана от месианистично-религиозна. Ислямски групировки като Хамас и Ислямски джихад се отцепиха от палестинските националисти и започнаха редовно да нападат не само израелски общественици, войници и заселници, но и обикновени израелски граждани, и то масово. Ако тази практика се разпространи, това ще бележи рухването на основните принципи, върху които се гради цивилизацията.

Как може да се преборим с тази тенденция? Нещата не са толкова песимистични, колкото изглеждат. Днес терористите почти нямат значителни предимства. Техните ресурси са нищожни, сравнени с обединената сила на работещи съвместно правителства. Това означава по-голямо международно сътрудничество и координирана полицейска работа. В страни като Кения въпросът опира до изграждане на държавност. Стивън Саймън, бивш ръководител на отдела за борба с тероризма в Съвета за национална сигурност, си спомня, че след атентатите в посолствата през 1998 г. САЩ трябвало да снабдят кенийските агенции, съблюдаващи прилагането на закона, не само с компютри и мрежово оборудване, но и дори с копирни машини.

"Борбата срещу тероризма в слабите държави е много трудна," отбелязва той. Ако обърнем внимание на местата, където Ал Каида е активна днес - Йемен, Индонезия, Северен Пакистан, Южен Афганистан, Сомалия - ще разберем за какво става въпрос. Днес в Сомалия може да се купи ракета въздух-земя за не повече от 2000 долара.

Военната и разузнавателна война обаче трябва да бъде съчетана с идеологическа борба, която лежи в основата на този нов тероризъм. Ако гибелната идеология на екстремизъм и нетърпимост, проявила се миналата седмица при бунтовете в Нигерия, се разпростре в света на исляма, никой няма да бъде в безопасност, независимо колко ефективна е военната стратегия. При всички случаи не можете да спрете някой, който иска да умре. Хората, които губят най-много, са мюсюлмани. Тероризмът и екстремизмът ще принудят останалия свят да изолира, да се усъмни и да напусне света на исляма, като го остави да загнива в неговата назадничавост. Колко туристи и бизнесмени ще отидат в Нигерия и Кения през следващите няколко години? Мюсюлманските политици трябва да спрат да треперят от страх пред екстремистите и да ги вземат на прицел.

САЩ, от своя страна, трябва да отделят централно място на тази идеологическа борба в рамките на войната срещу тероризма. Засега несъответствието между американската военна и политическа стратегия е огромно. Пентагонът поиска неотдавна 10 милиарда долара на година за борба срещу тероризма, в допълнение към годишния си бюджет от 360 милиарда. По същото време Колин Пауъл отмени дългоочакваната си реч за това как администрацията насърчава политически реформи в арабския свят с проект на стойност 25 милиона долара. Това съотношение между военните и политическите усилия е 400:1.

Разбира се, един голям проблем не може да бъде разрешен с пари, но резултати могат да бъдат постигнати, дори когато само една част от сумата бъде похарчена. Просто попитайте Пентагона.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.