Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Албански бунтовници предизвикват нови страхове

0 коментара

Швейцарските власти съобщиха, че забраняват на Гафур Адили, смятан за политически лидер на нелегалната Албанска национална армия (АНА), по-нататъшно пребиваване на територията на Швейцария.

Петъчното съобщение съвпадна с продължаващо напрежение между етнически албански бойци и македонски сили за сигурност в района на две села в Северна Македония, където полицията търси албански бунтовнически командир.

Но за какво се бори Албанската национална армия (АНА) и с каква подкрепа се ползва?

Сенчестата АНА излезе наяве по време на конфликта между етническите албански бунтовници и силите за сигурност в бившата югославска република Македония през 2001 г.

По време на конфликта мнозинството етнически албански бунтовници се сражаваха в редиците на Армията за национално освобождение (АНО) и целта им бе да осигурят повече общи права за голямата етническа албанска общност в Македония.

Много от тези цели бяха одобрени в Охридското споразумение от август 2001 г. и АНО, начело с Али Ахмети, се преобразува в политическа партия, Демократичен съюз за интеграция (ДСИ). След това ДСИ се присъедини към коалиционното правителство на Македония.

Частичното присъединяване на бившата АНО към политическите структури на Македония отвори пътя на АНА да представи себе си като новия представител на етническите албански интереси, неопетнен от изгодите на поделена власт.

Но целите на АНА надскачат преследването на равни права за етническите албанци единствено. Вместо това тя се бори за създаването на Велика Албания, която да обедини населените с етнически албанци райони в Македония, Южна Сърбия и Черна гора с Косово и Албания.

Всъщност групировките на АНА са активни не само в Македония, но също в Косово и долината Прешево в Южна Сърбия, където има голямо етническо албанско население.

Тази година, особено, се наблюдава нарастване на насилието в тези три района. Дотолкова че през април мисията на ООН в Косово, ЮНМИК, обяви АНА за терористична организация.

Това подтикна правителствата в региона и извън него да предприемат по-решителни действия срещу лица, свързани с АНА.

През юли властите в Албания арестуваха Гафур Адили, политическият лидер на АНА. Сега швейцарските власти му забраниха пребиваване в страната им, където той се ползваше с бежански статут - макар да изглежда, че на него всъщност не му е забранено посещаването на Швейцария, където живеят членове на семейството му.

Безпокойството за ролята на АНА расте през последните месеци не по-малко заради това, че един от сътрудниците ѝ, който загина, докато се опитваше да взриви железопътен мост в Косово през пролетта, е бил също и член на Корпуса за защита на Косово, организация за цивилна защита на областта.

Има гняв и сред представителите на ЮНМИК, опитващи да започнат преговори между косовските албански лидери и белградските власти, че антисръбските атаки, очевидно извършени от АНА, може да отложат преговорите, планирани да стартират през септември.

Трудно е да бъде преценена мощта на АНА, защото тя е, според естеството си, много прикрита организация. Но е малко вероятно да има повече от няколкостотин бойци, разпръснати в различни страни и области.

Що се отнася до обществената подкрепа към АНА - отново се смята, че тя е твърде ограничена поради лоялността към повечето организации и политически партии, появили се от различните бивши бунтовнически групи в Косово, Македония и Южна Сърбия.

Във всеки случай в момента повечето етнически албанци в региона изглежда, че са възприели тактиката "изчакай и виж", основана на очакванията им за развитието на мирния процес в отделните райони.

Ако етническите албанци сметнат, че надеждите им не се оправдават и ако други, по-умерени организации не се ангажират с недоволството им, АНА има потенциала в средносрочни до по-дългосрочни срокове да мобилизира по-голяма подкрепа.

В по-близки срокове АНА може да експлоатира местни проблеми - особено, където бойците ѝ успеят да провокират силите за сигурност към прекомерна реакция.

Най-новото напрежение в Македония бе провокирано от отвличането на македонски полицай, по-късно освободен, от представящия се за командир на АНА Авдил Якупи.

Опитът на македонските сили за сигурност да го залови имаше като резултат контролът на две села в Северна Македония, Ваксинце и Лояне, да бъде поет от въоръжени етнически албанци.

Тези местни албанци, и други като тях, споделят в малка степен целта на АНА за създаване на Велика Албания. Но страховете и подозренията им във връзка с присъствието на сили за сигурност може в бъдеще да отведе някои от тях в ръцете на АНА.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.