Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Албанските министри в Северна Македония подадоха оставки

3 коментара
Снимка: Архив БГНЕС

Министрите в правителството на Република Северна Македония от албанската партия Демократичен съюз за интеграция (ДСИ) депозираха оставките от длъжностите си, които ще влязат в сила, след като опозиционната ВМРО-ДПМНЕ гласува промените в конституцията, съобщи МИА, цитирана от БТА.

"Министрите и държавните служители от редиците на Демократичния съюз за интеграция подадоха оставки от досегашните си длъжности. Оставките, г-н министър-председател, автоматично влизат в сила в момента, в който опозицията гласува за конституционните промени", се казва в публикация във Фейсбук на лидера на ДСИ Али Ахмети, чиято партия е коалиционен партньор на СДСМ на премиера Димитър Ковачевски.

Това решение беше обявено вчера от министъра на външните работи и заместник-председател на ДСИ Буяр Османи в отговор на журналистически въпроси относно конституционните промени.

"Приехме всичките им искания. Те поискаха ДСИ да напусне правителството. Позицията на ДСИ е ясна, решението ще влезе в сила в деня на гласуването на ВМРО-ДПМНЕ. Можем дори да го подпишем сега със забавено действие и той ще влезе в сила в деня, когато ВМРО-ДПМНЕ ще гласува промените в конституцията", заяви Османи на среща с журналисти.

От своя страна вицепремиерът и министър на политическата система Артан Груби каза в телевизионно участие в понеделник, че ДСИ са готови да напуснат правителството в същия момент, когато ВМРО-ДПМНЕ гласува конституционните промени.

Попитан дали ДСИ са готови да напуснат правителството, ако това е цената, която трябва да се плати, Груби каза, че това означава не само ще напуснат правителството, но и да се откажат от първия албански министър-председател в правителството.

"Да се ​​откажем от всичко това и да отидем или на предсрочни избори веднага след гласуването на конституционните промени, или да отидем на редовни избори. Ако им се стои в правителството още една година, пет, шест месеца, десет месеца, колкото имат, нека да стоят в правителството, само нека да гласуват промените в конституцията. ДСИ в същия момент на гласуването на конституционните промени напуска правителството и им позволява да управляват без нищо от това, което очакваме до края на мандата", каза Груби в понеделник за телевизия Канал 5.

Едно от исканията на опозицията на лидерската среща между председателите на управляващата СДСМ и опозиционната ВМРО-ДПМНЕ бе съставяне на правителство, в което ДСИ няма да участва.

Парламентарната комисия за конституционни промени в Собранието на Република Северна Македония реши на 25 юли да започне процедурата за промени в конституцията. За приемането им е необходимо мнозинство от две трети, тоест за тях трябва да гласуват и 44 депутати на ВМРО-ДПМНЕ в 120-местния парламент. Промените предвиждат в конституцията да бъдат вписани и българите, което е основното изискване на София, за да започне Република Северна Македония преговорите за членство в ЕС.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. полк. Дрангов
    #3

    Албанците винаги са били стратегически съюзник на България, но не сме го оценили!...През злощастната 1913 г. България праща една малка чета от 6 души да искат помощ от Албания!... Заловени са от сърбите и разстреляни преди да стигнат!

  2. Мислимотор
    #2

    Има и такива балканци. Не всичкото са сръбе, макета и българе, сир. патреоте

  3. lubo
    #1

    Шапка свалям на македонските албанци. Пример за държавническо мислене. Влизането им в ЕС е далеч по важно от останалото.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.