Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

"Алфа рисърч": Еврочленството се възприема като "приватизирано"

19 коментара
"Алфа рисърч": Еврочленството се възприема като "приватизирано"
В края на втората година от членството в Европейския съюз почти половината българи смятат, че от него най-много печелят политиците, мошениците и корумпираните. Въпреки това подкрепата остава сравнително висока, според данни на "Алфа рисърч", оповестени в събота.

Положително настроени към членството в ЕС са 47% от анкетираните, 14% са против. От средата на настоящата година се наблюдава известен спад в категоричната подкрепа за сметка на по-неутрално и дистанцирано отношение.

Три четвърти от анкетираните не смятат, че до момента членството в ЕС е оказало по-съществено влияние върху живота им.

Ако през първата година отсъствието на преки видими ефекти все още не беше повод за скептицизъм, то през втората разочарованието от липсата на промени и резултати се усилва.

28 процента от анкетираните са на мнение, че в края на 2008 г. в страната се забелязват подобрения, за 33 на сто от хората промяна няма, а за 39 на сто има влошаване.

Един от рисковете е еврочленството да започне да се възприема като приватизирано от политиците и съмнителни кръгове за лична употреба и облага, каза директорът на "Алфа рисърч" Боряна Димитрова.

52 процента от запитаните са на мнение, че засега от интеграцията най-много печелят политиците, а според близо 40 процента - мошениците и корумпираните.

Това все пак е само риск, а не реалност, коментира Боряна Димитрова.

38.5 на сто от анкетираните смятат, че от европейското членство печелят младите. На последно място, с 4%, са фермерите, което обяснява техния евроскептицизъм.

Преди влизането в ЕС едни от най-силните обществени очаквания бяха България да придобие европейски облик, а социално-икономическата среда да започне да се променя по правилата и стандартите на европейските страни.

Сега основните позитиви от членството се виждат в повече възможности за пътуване (77%), по-добри шансове за работа в чужбина (72%) и за обучение в европейски университети (70%).

81 процента от хората не виждат подобрение в съдебната система, 76 процента - в борбата срещу корупцията.

Липсата на видими позитивни промени в сфери, към които общественото мнение е особено чувствително, като корупция, престъпност, съдебна система, инфраструктура, селско стопанство, определя високата подкрепа за тезата, че критиките от Брюксел през последния месец са справедливи - 76 процента.

Мнението доминира сред всички социални групи, включително и сред симпатизантите на управляващата коалиция, показват данните на "Алфа рисърч".

Според 20 на сто от хората критиките не са справедливи. Това становище в най-висока степен се споделя от електората на ДПС. По-голямата част от анкетираните обаче (57 на сто) са на мнение, че ЕК "прилага правилата еднакво към всички и отнемането на парите по ФАР е било заради нередности в самите агенции."

Тезата на премиера Станишев и социалистите, че "ЕК прилага двоен стандарт в отношението си към България", успява да катализира латентни евроскептични настроения и да събере 37 процента привърженици.

Тази теза се споделя най-вече от електората на БСП - 57 срещу 39 процента, след тях са земеделските производители и заемащите висши ръководни позиции - 52 срещу 48 процента.

Боряна Димитрова коментира, че ако тенденцията се запази, България може да се окаже различна от Европа и по евроскептицизма си. Докато в другите страни той се формира на базата на несъгласие с определени европейски политики, у нас евроскептицизъм може да бъде катализиран като реакция срещу усилията да се наложат общи стандарти на компетентност, прозрачност и отговорност.

Проучването регистрира слаб интерес към европейските институции, работата на българските евродепутати (28%) и предстоящите евроизбори (29%).

Проучването "Българинът и ЕС - две години по-късно" е осъществено в периода 1-10 декември т.г. сред 1250 души.

Според министъра по европейските въпроси Гергана Грънчарова, която присъства на представянето, едно от големите предизвикателства изравняването на собствените ни стандарти към европейските.

Голямото предизвикателство за мен, особено месеци преди европейските и националните избори, е изкушението да се експлоатира евроскептицизмът, при това по този повърхностен начин, коментира Грънчарова.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

19 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Радко
    #20

    За съжаление дамата е семпла като знание, мисъл, логика и познаване на Европа. Което е зле за всички българи. Освен това е вярно куче на правителството и се държи по стар комунистически тертип - "ние сме правите, останалите - не". Като под "ние" разбира правителството, а не българите. Освен когато "всички" (т.е. всички българи) "сме виновни" за критичните доклади, спрените пари или евроскептицизма. Затова и обикновено звучи глупаво.С други думи: не е достатъчен един Паси в леглото, за да разбере човек Европа.

  2. имигрант
    #19

    Струва ми се, че Грънчарова много ясно се дистанцира от глупавите коментари на правителството по спрените евросредства. Което и прави чест. Самият факт, че е събрала кураж да представи такова изследване буди уважение

  3. Гсрчо
    #18

    Но ние си избираме тъпи комунисти да ни управляват.

  4. Иван Богоров
    #17

    По същество няма евроинтеграция на България. Големите страни и предимно Германия и Франция непрекъснато дърпат чергата към себе си. В тези страни има и по-голяма от нашата корупция, но винаги посочват нас. Достатъчно е да се следи пресата в тези страни и ще се види, че самата либерална система на стопанисване е първопричината за безкрайните корупционни действия, за конфликтите на интереси и т.н. На ЕС им трябва страна, която да използват като плашило за другите и да наказват за сплашване на другите.

  5. Кръстев
    #16

    Мартин Димитров се е скрил в миша дупка, пък иска да става председател и да ПРИВАТИЗИРА ПАРТИЯ.Митко Аврамов, дето му се пише "глава" на предизборния щаб, не му дава името да си каже. Същия Митко, дето слугува на двама господари - Нери Терзиева и Сашо Стоянов от руската олигархична пасмина.

  6. Светльо
    #14

    Сотиров направо сам се прекара.Кога ще пуснат негова статия в ченгесарския вестник на полковник Гочева? Сега наистина Мартин мълчи като ... в гащи, а Аврамовчето се вихри по ченгесарските медии, защото закалката му е от Нери, а Сашо му дава парички за изпълнени задачки.

  7. Антон
    #13

    пърдят в едни гащи.Единия - сектант, а другия - стои с изплезен език и пише каквото му диктува руската олигархия, защото оттам идва папото, колите, агенциите и всичко материално.

  8. REDOVEN 4ITATEL
    #12

    ДА СИ СПОМНИМ КАКВО ПРЕДСТАВЛЯВА "АЛФА РИСЪРЧ" И КОГО ОБСЛУЖВА!!! А ДА ПОГЛЕДНЕМ И КОИ СА РЪКОВОДИТЕЛИТЕ НА "ЗЕМЕДЕЛСКИТЕ ПРОИЗВОДИТЕЛИ" !!!

  9. iris
    #11

    както винаги зададен странно,питайте кой е виновен за провалените субсидии от ЕК и ше полъчите правилниат отговор,не евроскептицизьм,а скептицизьм вьобще сьществува в БГ

  10. VIKTORIA
    #10

    KATO TROYANSKI KON DOBRE SI VARSHIM RABOTATA V EUROPEYSKIA SAYUZ.POKAZVAME, CHE NE SME DORASLI ZA EVROPA I TRYABVA DA SI OSTANEM S AZIATZITE,KOITO NI KOMANDVAT.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.