Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

''Алфа рисърч": Разликата между ГЕРБ и ПП се топи. ИТН остава извън парламента

Възходът на "Възраждане" спира, подкрепата за президента пада

65 коментара
''Алфа рисърч": Разликата между ГЕРБ и ПП се топи. ИТН остава извън парламента

Сближава се електоралната подкрепа между "Продължаваме промяната" и ГЕРБ, като партията на Кирил Петков и Асен Василев стопява разликата след политическите събития от последния месец. При избори сега напусналата управляващата коалиция партия на шоумена Слави Трифонов "Има такъв народ" не би влязла в парламента.

Това показват резултатите от представително проучване на "Алфа рисърч“, проведено е в периода 25 юни – 1 юли 2022г. сред 1017 пълнолетни граждани от цялата страна, чрез пряко стандартизирано интервю с таблети.

"Внезапното оттегляне на министрите на ИТН от Слави Трифонов и последвалата за по-малко от месец каскада от политически събития – свалянето на председателя на парламента Никола Минчев, гласуваният вот на недоверие на правителството, протестите в защита на управлението, свалянето на ветото за започване на преговори на Северна Македония с ЕС, изгонването на 70 дипломати и служители на посолството на Русия, завъртането на парламентарната рулетка с Асен Василев като кандидат за премиер на ПП – изправиха България в де факто предизборна политическа ситуация, която съществено променя динамиката на обществените и електорални нагласи", посочват от "Алфа рисърч".

Мобилизацията на симпатизантите на "Продължаваме промяната", като реакция най-вече срещу свалянето на Никола Минчев от председателския пост и в последствие - на правителството, води до преодоляване на регистрирания в предишни проучвания спад в подкрепата ѝ и частично възвръщане на позиции.

С ръст от 2 пункта спрямо април и 20.2% потенциален вот, ПП остава на малко над процент след ГЕРБ (21.5%). ПП постига ръст в столицата и няколко големи града, ГЕРБ запазва подкрепата си в по-малките областни центрове и селища.

Предизвикалата политическата криза ИТН бележи нова загуба на избиратели и при избори днес би останала под парламентарната черта (3.3%).

"Възраждане" спира възхода си, както поради изострянето на конфронтацията ГЕРБ – ПП, която ги оставя встрани от водещата политическа интрига, така и поради конкуренцията в ляво-русофилското пространство с БСП и новата партия на Стефан Янев. Партията на Костадин Костадинов остава с 8% подкрепа.

БСП успява за момента да стабилизира електоралните си позиции (11.5%), но динамиката в този сектор е твърде силна. “Български възход“ стартира с малко над 5% подкрепа и едва следващите месеци ще покажат как ще се разпределят гласовете между него, БСП и Възраждане.

"Демократична България" също запазва избирателите си в София и големите градски центрове, което ѝ осигурява 7.1% потенциален вот.

На мястото на партията на Слави Трифонов в Народното събрание би влязъл най-новият играч на политическата сцена - "Български възход" на бившия министър на отбраната и бивш служебен премиер Стефан Янев.

"За" или "против" нов кабинет в този парламент

Проучването показва силно поляризирано обществено мнение между опцията "ново правителство в сегашния парламент" (49.5%) и предсрочни избори (46.7%). Около три четвърти от поддръжниците на правителството в оставка, както и хората без ясни политически предпочитания, са "за" сформирането на ново правителство, докато симпатизантите на опозиционните партии - "за" предсрочни избори.

Поляризация има и по оста "каква управленска коалиция би се справила по-добре с управлението на страната". Преобладават предпочитанията към коалиция около ПП (31.9%). Същевременно обаче ГЕРБ постепенно успяват да излязат от изолация – едва 6 на сто по-малко (25.2%) смятат, че партията на Борисов би се справила по-успешно в сегашната ситуация. Малко над 20% биха предпочели съвсем различна алтернатива. Избирателите, които приоритизират икономическите проблеми и материалния си статус по-често избират коалиция около ГЕРБ, а онези, които поставят акцент върху корупцията и нейното отражение върху икономическите процеси – обединение около ПП.

Разколебаване на подкрепата за президента

Острите сблъсъци на партиите от управляващото мнозинство и на правителството в оставка с президента Румен Радев водят до оттегляне на доверието към него сред част от подкрепилите го преди година негови симпатизанти. Въпреки че остава най-одобряваният политик в държавата, положителните му оценки спадат с 8 пункта (от 51% през април до 43% през юни), а отрицателните нарастват със 7.

Много по-поляризирани в сравнение с преди година са и оценките за това, дали президентът съдейства или не за решаване на политическата криза в страната. 43.9% смятат, че спомага за преодоляването ѝ, а 36.5% са на обратното мнение. Ръстът на негативните оценки точно по този въпрос поставя в по-слаби позиции евентуално служебно правителство на Радев, от което се очаква да бъде медиатор в кризата, а не да води до нейното изостряне. Най-силно е преобръщането на мненията сред симпатизантите на ДБ, които се доближават по отрицателни оценки до тези на ГЕРБ.

Проучването показва слабо подобрение в рейтинга на правителството след гласувания вот на недоверие от опозицията. След драматичния спад през април, подкрепата за правителството през юни нараства с 3 пункта (от 19 на 22 на сто), но негативните оценки (45.8%) продължават да бъдат двойно повече от позитивните. Особено висока е критичността в по-малките областни центрове и извън тях, сред работниците, малкия и среден бизнес.

Доверието към политическите лидери

Двамата съпредседатели на ПП – Кирил Петков и Асен Василев имат практически едни и същи рейтинги – ок. 23% доверие и ок. 46% недоверие. Много активният през последния месец лидер на ГЕРБ Бойко Борисов покачва с 1% положителното отношение към себе си (до 20.2%), но запазва висок дял негативни мнения (57%).

С 18.6% доверие и 48.4% недоверие Корнелия Нинова остава на позициите си от месец април. По-съществена промяна има при други трима лидери. При Христо Иванов – в позитивна посока; ръст с 2 на сто в позитивните мнения и много сериозен спад (7 пункта) в негативните. При Костадин Костадинов и Слави Трифонов е налице ясно изразен негативен тренд. Лидерът на “Възраждане” губи 4 на сто доверие (до 13%), а на Има такъв народ – 5% (до 8.5%).

И настоящото, 47 Народно събрание, не успява да се откъсне от печалните рекорди на предишните парламенти. Положително отношение към него имат 8.7% от анкетираните, отрицателно – 60%. Логично, малко по-високo е одобрението сред симпатизантите на управляващата коалиция, но и при тях не надхвърля 15 на сто.

Отпадането на българското вето над започването на преговори на Северна Македония с ЕС не води до предвещаваните от мнозина анализатори обществени катаклизми. Изследването показва, че след вота в парламента на т.нар. „френско предложение“ 42% от анкетираните одобряват вдигането на ветото срещу 53% неодобряващи. Тази рязка промяна в сравнение с настроенията преди няколко месеца ясно показва, че отговорното политическо лидерство е в състояние да доведе до успокоение в обществото и еволюция на обществените нагласи.

Водовъртежът от политически събития на фона на ескалиращи кризи и усложнена геополитическа обстановка, предизвикват изключителна мобилност на и без друго крехките обществени и политически настроения. Измерените към момента електорални нагласи са при едва 38% изразили желание да участват в изборите. Общественото мнение по актуални въпроси ще остане поляризирано и през следващия политически сезон, а наблюдаваните силни електорални флуктуации се очертават като най-трудното препятствие пред сформирането на устойчиво политическо мнозинство.  

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

65 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Bлaдo
    #65

    ето заради това ниво и манталитет (на гЕрб-авото СилвЭ(64,63) от долните две писания) бОко е вече трети по рейтинг (и затъва! още), след като дори и npocтаците от неговото ниво го прозряха каква дупка е. ................ пЕйстни още нещо, силвЭ.... ;-)

  2. Правителството на Продължаваме подмяната трябва да бъде махнато. Кирчо Обратното на острото и Асенчо Облещения крадат и продават националните ни интереси. Кирчо реши , че може показно да плаща на любовницата си Ленка заплата от 14000 лв - ако харесва сексуалните и услуги, нека ги плаща от джоба си, а не от държавния бюджет.

  3. Едно е ясно - това правителство трябва да бъде махнато и се отива на нови избори. Ясно е, че Кирчо Тъпото и Асенчо Ококорения са крадци и продават националните ни интереси.

  4. Quo
    #62

    Как преходът е все бавен и силните на деня си стоят все едни и същи. Ще припознае ли българинът най-сетне хората на страната на истината, които не го крадат, или ще се остави пак на вечно силните Пеевски, Доган и “евроатлантическия” им аватар Борисов доволно смазвани с кремълски пари. Едно обнадеждаващо проучване. Дано.

  5. Евроатлантизъмм
    #61

    Проучванв с фалшиви цифри целящо да отслаби наказателния вот срещу герб в ползва на пп. Казват ни, да нахъсахте се, но пак герб са първи.. с малко.

  6. Сикаджун
    #60

    Тиквата очаква скоро да бъде арестуван по заповед на Кьовеши за откраднатите 900 млн евро от парите на европейските програми, част от които отидоха за турския пАток на Путлер. Тиквата не желае доброволно да излезе в заслужен отдих. Въпросът е къде ще стане премиерин - на остров Алкатраз или на Гуантанамо...

  7. Entdecken
    #59

    Чалгарите не успяха да се преквалифицират в депутати и ще продължат да живуркат от западащата чалгария - освен алчния им учиндолски тарторин който напълни гушата с милиони от мократа поръчка на мафията -:))

  8. Велислав
    #58

    Казусът пред идващите избори е много прост. Народът вика: Хайде, най-после някаква промяна!, Мафията вика: Сакън! Нищо не променяйте!

  9. Boris Kamov
    #57

    Кирчовците (Кирчо и Асенчо) са като общински кон - един го оставя за изморен, друг го взема за починал... Кирчо оцапа гащите за половин година, сега Асенчо се мъчи да направи същия номер, ама за по-малко време :)

  10. Vidco91
    #56

    Митева се оказа просто парче - хванала се е като удавник за шлифера на дон Галфон от Учиндол, който се я отведе в политическото небитие.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.