Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Америка, а не Близкият изток, ще бъде световният енергиен лидер

11 коментара
Америка, а не Близкият изток, ще бъде световният енергиен лидер

От половин век центърът на тежестта на глобалното снабдяване с петрол е Близкият изток. Този факт сам по себе си очевидно има огромни последици за света, в който живеем. Той обаче е на път да се промени.

До третото десетилетие на 21-и век, енергийният център на света по всяка вероятност ще се е изместил отново в Западното полукълбо, след като през 60-те години на 20-и век надмощие имаха мегадоставчиците от Близкия изток, като Саудитска Арабия и
Кувейт. Причините за тази промяна са отчасти технологични и отчасти политически.

Геолозите отдавна знаят, че в Америка са скрити големи количества петрол и природен газ, "блокирани" в труднодостъпни находища в морето, шистови скали, петролни пясъции твърди петролни образувания. САЩ имат над 2 трилиона барела петрол в неконвенционални източници, Канада – 2.4 трилиона, а Южна Америка - най-малко 2 трилиона, в сравнение с конвенционалните залежи в Близкия изток и Северна Африка,
възлизащи на 1.2 трилиона.

Проблемът винаги е бил как да бъдат "отключени" тези находища по икономически рентабилен начин. От началото на този век обаче енергийният сектор реши до голяма
степен този проблем. С помощта на хоризонтални сондажи и други иновации добивът на шистов газ в Съединените щати се увеличи стремително от на практика нулево равнище до 15 - 20% от производството на газ в страната само за по-малко от десетилетие. До 2040 година на този източник може да се пада дял от над една втора.

Впечатляващата промяна преобърна дебата в американската газова промишленост с главата надолу; докато преди американците се чудеха как да задоволят потребностите на страната от "синьо гориво", сега те се безпокоят как да намерят купувачи за своя излишък.

Междувременно добивът в Съединените щати на сушата, обречен според прогнозите на анализаторите на неминуем упадък от две десетилетия, е на път да "направи неочаквано завръщане". Петролът едва започва да потича от шистовите скали - сложен процес на извличането му от седиментни слоеве. Анализатори обаче прогнозират, че дневният добив само в Големите равнини и Тексас ще достигне 1.5 милиона барела - количество, равняващо се на около 8% от сегашното потребление на петрол в САЩ. Това повдига
въпроса какво друго може да постигне американският енергиен сектор, ако цените останат високи, а технологиите продължат да се развиват.

Нарастващият добив от стари кладенци, например, също може да доведе до спиране на наблюдавания преди упадък. На всичкото отгоре анализатори очакват от 1 до 2 милиона допълнителни барела на ден от Мексиканския залив, сега, когато сондажите са възобновени.

Дали добивът на петрол е достигнал своя пик? Това няма да стане скоро във всеки случай. Картината на други места в Америка е също така обещаваща. Предполага се, че Бразилия има капацитета да помпа 2 милиона барела на ден от дълбоководни ресурси от стари (т. нар. предсолни) геоложки пластове, открити на повече от миля под повърхността на Атлантическия океан, които преди една-две години бяха технологично недостъпни.

Подобен добив може да бъде постигнат от петролните пясъци в Канада, където "черното злато" е извличано от катранена утайка в открити шахти. При това в САЩ ще стане възможен добивът на още може би между 3 и 7 милиона барела на ден, ако петролът в твърди образувания може да бъде извличан чрез изгодни икономически методи - процес, който включва нагряване на скалата, така че съдържащият се в нея
петрол да може да бъде изпомпан в течно състояние.

Няма спор, че такива способи са изправени пред екологични препятствия. Енергийният сектор обаче започва да разбира, че трябва да намери начини да ги преодолее, като инвестира в неотровни течности за проучвания, по-малко разрушителни технологии и нови методи за рециклиране на вода с надеждата да бъдат ограничени последиците от сондажите за околната среда. И подобно на петролната промишленост в САЩ жадният за петрол Китай също оцени енергийния потенциал на Америка, като инвестира милиарди долари в Канада, Съединените щати и Латинска Америка.

Залетите от революции Близък изток и Северна Африка ще се изправят скоро пред неудобната истина за своето наследство от изкопаемите горива: историята показва, че смените на режими в региона водят до продължителен и рязък спад на добива на петрол. Производството в Либия никога не се възстанови до нивото от 3.5 милиона барела на ден, на което бе, когато полковник Муамар Кадафи свали от власт крал Идрис през 1969 година. В вместо това то бе заседнало на равнище под 2 милиона барела на ден в продължение на три десетилетия и сега клони към нулата.

Иран добиваше над 6 милиона барела дневно по времето на шаха, но производството падна вертикално до под 2 милиона барела дневно след Ислямската революция през 1979 година. То не успя да се възстанови съществено през 80-те години на 20-и век и едва "изпълзя" обратно до 4 милиона барела дневно през последните години.

Добивът в Ирак също пострада през дългите смутни години и възлиза сега на 2.7 милиона барела на ден - по-малко от 3.5-те милиона барела на ден преди Саддам Хюсеин да дойде на власт.

Арабската пролет усложнява нещата още повече. Нарушаване на износа на петрол от Близкия изток в стил 1979 г. едва ли може да бъде изключено, така както и спиране на добива и стачки на работниците от сектора, обхванати от политическия дух на времето в региона. На риск е изложен дневният добив в арабските страни от общо над 21 милиона барела - около една четвърт от световното потребление на петрол.

Наблюдаваният междувременно бум на производството в Америка трябва да е повод за размисъл за оставащите авторитарни управници в Близкия изток: той означава, че е възможно те да не могат да разчитат на едни вечно покачващи се цени на петрола, за да омиротворят непокорното си население. Това геополитическо пренареждане, движено от петрола и природния газ, вече е в ход. Енергийната сила на Иран, Русия и Венецуела е разколебана за сметка на богатия добив на газ в Америка: излишъкът от ресурси на континента принуждава други чуждестранни доставчици да се редят на опашка за купувачи в Европа и Азия. Това прави по-трудно такива износители да се утвърждават чрез енергийна "дипломация" на здравата ръка.

Енергийният сектор в САЩ може освен това да се окаже в състояние да предостави технологичната помощ, необходима на Европа и Китай, за да разработят своите собствени неконвенционални източници, като по този начин се спестят кланянето до земята на Москва или на Персийския залив. И така, наблюдавайте сегашното развитие: американският континент може отново да стане енергиен лидер.

• Ейми Майърс Джафи е директор на енергийния форум Baker Institute в университета "Райс" и съавтор на книгата "Петрол, долари, дълг и кризи: световното проклятие на черното злато".

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

11 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #11

    Изглежда идва отново времето, когато арабите ще онаждат магарета и камили сред пясъците, както е било до 50-те на миналия век.

  2. Анонимен
    #10

    Това е шанс за бъдещето, но той е свързан и с бързо намиране и усвояване на нови технологии за проучване и добив. Светът повече не може да си позволи замърсяване на природата, независимо къде е то. Замърсяването винаги е трансгранично, то не чака за визи. Трупането на пари от енергия на всяка цена, следва да отстъпи на задължителното възпиране и осмисляне на безогледния глад за енергия и ресурси на човеците. Земята се променя, а ние стоим и наблюдаваме, без да се интересуваме какво става с нея и без да мислим за утре!

  3. Анонимен
    #9

    Единственото което Америка може, е тя да продължи да бъде световна пречка пред разпространението на нови технологии и ползването на качествено нови източници на енергия - многократно доказано за последните 100 години.

  4. Анонимен
    #8

    Тези открития нямат никакво практическо значение за Болгария, ние ще си останем вечен клиент на Путинландия по отношение на въглеводородите пък ако ще и турско да стане. И 1000 долара да стане барела руски нефт, ние пак ще си го купуваме от мужиците, защото такава е волята на русофилските задници които ни управляват.

  5. Анонимен
    #7

    EXIT T2

  6. Анонимен
    #6

    Евалла!

  7. pirgos
    #5

    До 4 Българските тъпанари братко, са осъдени на скорошно изчезване. Българската земя е пълна природни енергийни суровини. За съжаление други ще ги ползват.

  8. Анонимен
    #4

    Истинското богатство се измерва с културата и интелигентността на населението, не със суровините. Затова туземците винаги остават изненадани.

    Какво е нефтът - земно масло, което арабите хиляди години използвали да си осветяват шатрите от камилска вълна. Докато дошли умните, намерили му приложение, и ги направили богати. Обаче си останали все така тъпи, мислят си, че това което по случайност се намира в земята им, и на което други са намерили приложение, е тяхно заслужено богатство. Всяко тъпо население

  9. Анонимен
    #3

    дано да е така. Но няма нито дума за възобновяемите енергийни източници, а техният дял непрекъснато се увеличава. Това още повече ще стъжни положението на руснаците и арабелите, които освен да изпомпват суровини друго не могат.

  10. Анонимен
    #2

    God bless America!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.