Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Америка трябва да спечели информационната война срещу тероризма

0 коментара

Наречете го публична дипломация, или психологическа война, или ако искате още по-направо - пропаганда. Каквото и име да му бъде дадено, обясняването на истинската цел на тази война на наброяващите един милиард мюсюлмани по света ще бъде от решаващо и историческо значение.

Засега всички експерти по исляма, всички аналитици на събитията в мюсюлманския свят са единодушни, че Осама бин Ладен е спечелил преднина в тази борба с твърдението си, че това е война срещу исляма, а не, както правилно казва президентът Джордж У. Буш, война срещу тероризма.

Как е възможно един масов убиец, който публично възхвали терористите от 11 септември, да печели нечии сърца и умове?

Как може човек, криещ се в пещера, да осъществява по-съвършени комуникации от общество, което е световният водач в областта на комуникациите?

Отчасти успехът на бин Ладен се дължи на умела комбинация от съвременни средства за връзка и средновековна символика. Убедителен пример за това е висококачественият видеозапис от пустинята. Друг фактор е умението му да се възползва от кипящия гняв на арабите срещу американската подкрепа за Израел.

Бин Ладен е господар на своето послание, а Америка не може да прави отстъпка на терористите, намалявайки подкрепата си за Израел. Това, което трябва да е най-голяма грижа на Америка сега, е очевидният първоначален провал на нейното послание и неадекватността на нейните емисари.

Дори със смъртта си бин Ладен би могъл да породи ново поколение от всеотдайни, фанатични терористи, ако посланието му е пуснало корени. Затова битката на идеите е толкова важна, колкото и всички други аспекти на борбата, която водят САЩ сега.

Въпреки водещата позиция на САЩ в съвременните комуникации, правителството общува с мюсюлманския свят предимно чрез трогателно стари и неподходящи технологии и чрез бюрократична структура, която ни най-малко не съответства на задачата.

Висшият служител, занимаващ се с проблемите на общуването, е заместник-държавният секретар по въпросите на публичната дипломация. Сега постът се заема от Шарлот Биърс, която е с блестяща кариера като специалист по рекламата, но няма никакъв опит в правителствената дейност и външната политика.

Подчинените ѝ са хора, останали в наследство от Информационната агенция на САЩ /ЮСИА/ - структура от времето на Студената война, която бе присъединена към Държавния департамент през 1998-1999 г.

Колкото до радио Гласът на Америка, то е неефективно с емисиите си на къси вълни и със специалния телевизионен канал с много ограничени възможности.

През последните 60 години Вашингтон най-малко три пъти се е сблъсквал с изключителни предизвикателства в областта на това, което сега се нарича публична дипломация, и всеки път за целта са били създавани специални механизми.

Франклин Делано Рузвелт лично е основал прочутото Бюро за военна информация /предшественика на ЮСИА/ и е привлякъл най-съзидателните умове от онова поколение, за да придават по-добра форма на посланията. Хари Труман и Дуайт Айзенхауер, които са разбрали колко важни са идеите в борбата с комунизма, са създали ЮСИА, известната агенция от периода на Студената война, оглавявана от Едуард Р. Мъроу.

В по-ново време, когато правителството на Бил Клинтън осъзна, че обичайните програми за обществено информиране не намаляват подкрепата сред сърбите за Слободан Милошевич, то създаде специално бюро, което да подобри посланието и да намери нови начини то да бъде възприемано в Сърбия. Тези усилия - и явни, и тайни, изиграха важна роля за свалянето на Милошевич от власт миналата година.

Подобно бюро е необходимо сега. То би трябвало да се управлява от Белия дом, единственото място във Вашингтон, което може да координира - под това аз разбирам да ръководи, адресираната към мюсюлманския свят публична дейност на Държавния департамент, Министерството на отбраната, Министерството на правосъдието, ЦРУ, Агенцията за международно развитие и други учреждения.

Ще бъдат необходими и допълнителни ресурси.

Трябва да бъдат създадени специални радиопредавателни системи, които да работят за каузата - не само заради Афганистан, но и заради целия мюсюлмански свят, включително мюсюлманите в неарабските страни, например Индия и Китай.

В този ред на мисли: програмите следва да са адресирани и към Западна Европа, където терористичните организации са се окопали дълбоко.

Отново трябва да бъдат привлечени най-големите умове извън правителствените среди, както е било по времето на Втората световна война. Разноликото американско общество има огромен опит с исляма, който хората вътре в правителството не притежават.

* Авторът е бивш постоянен представител на САЩ в ООН и бивш американски посредник за Босна в средата на 90-те години.

По БТА, със съкращения

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.