Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Американски части заместват кюрдските бойци

0 коментара

Петролните градове Мосул и Киркук в северен Ирак "паднаха и в тях влязоха американските специални сили", обяви днес говорител в базата на Американското централно командване в Катар.

Личният състав на Пети корпус от иракската армия вътре и около Мосул се предаде, уточни американската военна говорителка майор Руми Нилсън-Грийн, като добави, че войниците взели "много мъдрото решение да живеят за свободен Ирак, вместо да умрат за режима на Саддам Хюсеин".

Според кореспондент на Франс прес кюрдските бойци се изтеглили по обед от центъра на Мосул и в града вилнеели мародери.

Грабежите по улиците на града продължават. Местен жител, туркмен каза, че кюрди са отмъкнали две от трите коли на баща му. "Не съм твърде разтревожен от насилието, но американците поне не биха окраднали колата ми", каза той.

Някои араби също са неспокойни от възможността града да бъде контролиран от кюрди. Много от тях са се заселили в Киркук в рамките на програмата на Саддам Хюсеин за арабизиране на населението - ход, който принуди хиляди местни кюрди да напуснат Киркук и да избягат на север, припомня Ройтерс.

Турция изпраща наблюдатели в Киркук и Мосул

След първите съобщения вчера, че кюрдски бойци контролират центровете на богатите на нефт райони в Северен Ирак, Анкара предупреди, че ще направи "всичко, което е необходимо" за да защити интересите си в Северен Ирак. Пред опасността от турска инвазия, Вашингтон оказа силен натиск над кюрдите и ги принуди да се изтеглят днес от Мосул и Киркук. Въпреки това Турция запази резерви и реши да изпрати свои военни наблюдатели, които да контролират на място разположението на кюрдските пешмерги.

Турските въоръжени сили са изпратили в Северен Ирак офицери за свръзка, които ще започнат работата си в района още днес, съобщиха осведомителните агенции, позовавайки се на изказване на турския министър на външните работи и вицепремиер Абдуллах Гюл.

Офицерите ще бъдат изпратени в Северен Ирак в рамките на постигнато с Вашингтон споразумение, отбеляза турският външен министър, цитиран от Анадолската агенция. Той допълни, че турските екипи ще действат съвместно с американските сили в Северен Ирак.

Според съобщение на турския частен телевизионен канал НТВ три екипа за свръзка на турските въоръжени сили, състоящи се от 15 офицери и младши офицери, са натоварени да информират Турция за обстановката в Северен Ирак. Екипите ще бъдат под командването на генерал Хенри Осман. Два от тях ще бъдат изпратени съответно в градовете Киркук и Мосул, а другият ще остане в щаба на генерал Осман.

Екипите няма да бъдат изпратени от Турция, а ще бъдат сформирани от дислоцираните в Северен Ирак турски военни, отбелязва телевизията.

На въпрос дали фактът, че в Северен Ирак ще има турски екипи за свръзка означава, че Турция няма намерение да навлиза на иракска територия турският министър на външните работи отговори, че при необходимост това ще бъде направено, но засега това не е наложително.

Турция е разположила по границата си с Ирак около 40 хиляди свои военни, които при необходимост биха могли да преминат в Северен Ирак, за да попречат на евентуални неблагоприятни за Турция развития.

За Киркук и Мосул претендират кюрди, тюркмени и араби

Мосул и Киркук са два основни петролни центъра в Северен Ирак и Турция е разтревожена от възможността контролът над тях да бъде поет от иракските кюрди, с което те да получат финансовия ресурс за създаване на независима или полуавтономна държава.

В миналото Турция нееднократно е заплашвала, че превземането на богатите на петрол градове Киркук и Мосул от кюрдите, ще бъде мотив за намеса на турската армия в Северен Ирак. Според твърденията на иракските кюрдски лидери техните сили ще устоят на възможна военна интервенция от турска страна.

Вашингтон от своя страна се безпокои, че такъв ход от страна на турските въоръжени сили може да усложни военните маневри на съюзническите сили на север, причинявайки турско-кюрдски сблъсъци.

Турция се безпокои, че ако поемат контрол над богатите на петрол райони, кюрдите ще си осигурят средства за една независима политика, която може да даде отзвук в населения предимно с кюрди Югоизточен Анадол.

Иракските кюрди предявяват претенции към градовете Мосул и Киркук, тъй като твърдят, че преди насилствената арабизация на градовете те са имали мнозинство там, отбелязва АФП.

Тюркмените от своя страна - етническо малцинство, подкрепяно от Анкара, също настояват, че са имали мнозинство в тези градове преди идването на власт на режима на Саддам Хюсеин.

Тюркмените от Северен Ирак се тревожат от вземането под контрол през последните два дни на Мосул и Киркук от кюрдските сили, като отхвърлят всякаква идея за кюрдско господство над района, който те смятат за техен, отбелязва АФП.

Много сме разтревожени. Страхуваме за нашето население, което живее там, каза за АФП Ахмет Муратлъ, представител на Иракския тюркменски фронт в Турция.

Тюркмените и кюрдите са имали трудни взаимоотношения в миналото и двете общности желаят да имат власт над богатите на петрол райони Киркук и Мосул, като твърдят, че всяка от тях е била мнозинство в тези райони преди принудителната им арабизация от режима на Саддам Хюсеин, отбелязва АФП.

В този конфликт Турция зае страната на тюркмените. Анкара се зае да защити интересите им и да попречи на кюрдите да обявят независимост в района, който навремето е бил част от Османската империя.

Но и в общността на тюркмените има разделения и много от тях отхвърлят опеката на Анкара, като припомнят, че в Османската империя тюркмените, също както и кюрдите или арабите, са били лишени от свободи.

Ние държим САЩ и Турция да спазят обещанията си към нас, каза Мулатлъ.

Според него САЩ са приели Иракския тюркменски фронт като официален предсатвител на тюркмените. Той припомня, че тюркмените са поискали от САЩ да приемат тяхната общност като един от основните етноси в Ирак заедно с арабите и кюрдите.

Това искане, подкрепено от Анкара, би позволило на тюркмените да имат думата за бъдещото управление на района, отбелязва АФП.

Хиляди кюрди и тюркмени бяха принудени да избягат от Киркук от режима на Саддам Хюсеин. Изселилите се лица бяха заместени от араби, които бяха насърчени да се установят в района, припомня АФП.

ие искаме да ни бъде върната нашата земя, която ни бе отнета насилствено, посочва Муратлъ.

Той добавя, че хиляди кюрдски бежанци се стремят също да завземат земи и собственост в района.

Призовавам света да не допусне да бъде променена демографската структура на градовете, казва Муратлъ.

Според него единственият начин да се установи кой има мнозинство в тези градове е да се проверят гражданските регистри.

Днес много турски вестници публикуват снимка на кюрдски боец, който отнася документация, намерена в Киркук.

Според вестници става дума за документация от регистрите на населението, разграбвана с цел да се промени демографската картина на района.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.