Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Американски експерти обсъждат в София изтеглянето на българския контингент от Ирак

1 коментар

Съществува обща нагласа на коалиционните сили в Ирак за предстоящо напрежение в дните около Нова година и затова е необходимо подсилване на коалиционното присъствие там, заяви в сряда председателят на парламентарната външна комисия Соломон Паси. Според него правителството трябва да изрази становище за това дали българският контингент да остане Ирак.

В момента в МВнР текат българо-американски експертни разговори за изтеглянето на българския контингент от Ирак и участието на България в стабилизирането и възстановяването на страната.

От българска страна в разговорите са участвали представители на Външно министерство, на Министерството на отбраната и Генералния щаб, а от американска - на Държавния департамент, Пентагона и посолството на САЩ в София.

Междувременно началникът на Генщаба ген. Никола Колев съобщи, че няма официално искане от страна на САЩ българският военен контингент да остане в Ирак и след 31 декември. Така той опроверга цитирани в медиите негови изявления, че Вашингтон настоява военните ни да останат в Дивания и в първите месеци на следващата година.

През май т.г. Народното събрание реши военната мисията на българския батальон да приключи до 31 декември, като се намерят варианти за друг вид участие в стабилизирането на Ирак.

Има различни варианти, които в момента се обсъждат, Генералният щаб изготвя своите експертизи, продължава обсъждането на политическо ниво по какъв начин да продължи участието ни в коалицията, каза ген. Колев пред Дарик радио в отговор на въпрос дали се обмисля възможност контингентът да остане в Ирак до провеждането на избори в средата на декември, което би нарушило плановете за окончателното изтегляне в края на същия месец.

Той добави, че предстои подмяна на част от състава на батальона.

“Имаме готовност тези военнослужещи, които не изразят своето желание да продължат своята мисия с един или два месеца в зависимост от конкретните задачи, в зависимост от длъжностите, специалностите, отговорностите, които имат, имаме готовност те да бъдат подменени с други военнослужещи, така че безпроблемно да изпълнят задачата до края на мисията”, каза ген. Колев пред Дарик радио.

Той уточни, че “от предварителните разговори и устно изразени намерения на нашите военнослужещи се очертава едно число от около 70 души, но този въпрос още не е официализизиран, така че може да има промяна нагоре или надолу”.

Шефът на Генщаба призова колкото е възможно по-скоро да се вземе политическо решение във връзка с окончателните срокове за изтегляне на българския контингент от Ирак.

Очакванията са въпросът да бъде обсъден по време на посещението на президента Георги Първанов във Вашингтон и срещата му с президента Джордж Буш през октомври.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Rado
    #1

    Въпросът за присъствието в Ирак може дълго да се дискутира. Специално моята родина отдавна е доказала своята готовност и себеотрицание в борбата си за човекоправие и световен ред. Вътрешният и безпорядък сега няма да коментирам. Според мен оставането и там вече не е необходимо.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.