Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Американски военен кораб акостира във Виетнам за пръв път от 30 години

0 коментара

За първи път от края на войната във Виетнам преди близо 30 години американски военен кораб влезе днес във виетнамско пристанище, предадоха световните агенции.

Фрегатата Вандергрифт с 200 души екипаж акостира в пристанището на Хошимин, някогашен Сайгон, който беше център на военните действия. Тя беше посрещната към 12.30 часа местно време от американски официални лица и виетнамски военни и правителствени представители.

"САЩ и Виетнам показват на света, че бившите врагове могат да станат приятели", каза Реймънд Бъргхард, американски посланик във Виетнам, цитиран от Би Би Си.

Американският военен кораб е базиран в Йокосука в Япония и пристигна в Хошимин по река Сайгон. Той трябва да отплава обратно в събота.

Последният американски кораб напусна Сайгон през 1973 г. Американските войски се изтеглиха окончателно от града две години по-късно на 30 април 1975 г.

Днешното символично влизане на американски военен кораб във виетнамско пристанище става една седмица след визитата във Вашингтон на виетнамския министър на отбраната Фам Ван Ча, който бе приет от американския военен министър Доналд Ръмсфелд.Това бе първото посещение в САЩ на висш виетнамски военен, отбелязва Би Би Си.

Корабът навлезе в пристанището с развяващи се американски и виетнамски знамена на борда и ескорт от виетнамски патрулни лодки.

"Аз мисля, че това е много добър сигнал, който да покаже и да развие двустранните отношения между Виетнам и САЩ, особено между военноморските сили", каза подполковник Нгуен Гуан Бию, който беше сред виетнамската делегация, посрещнала кораба на пристанището.

Американците, начело с командир Ричард Роджърс, бяха посрещнати с червен килим. "Мисля, че екипажът ми искрено се радва и сме много развълнувани", каза той.

Настоящата визита е най-символичната от последните събития, които показаха новото ниво на двустранни отношения.

Ханой заяви, че иска миналото да бъде загърбено и че подобряването на двустранните отношения е най-добрият начин за се решат проблемите, останали от войната.

Анализатори посочват, че подобряването на отношенията отразява промяната в регионалния баланс на силите.

"Сега виетнамците се чувстват достатъчно комфортно да споделят стратегическите си проблеми със САЩ - това означава Китай", смята редакторът от Yaleglobal Online Magazine Найън Чанда, цитиран от Би Би Си.

Сега Китай е регионална суперсила и стар съперник на Виетнам, така че отношенията на Ханой със САЩ му дават потенциален съюзник в региона, за да се справя с китайското влияние, смята той.

Найън Чанда прогнозира засилване на сътрудничеството във военната област, като съвместни спасителни морски операции, както и антитерористични операции.

Американските войски започнаха да се изтеглят от Виетнам през 1973 г. след подписването на мирно споразумение в Париж.

След две години Сайгон падна, след като Южен Виетнам, подкрепян от САЩ, беше превзет от комунистическия Северен Виетнам.

Последва десетилетие на хлад в отношенията, като първият знак за промяна дойде в средата на 1980-те, когато Виетнам за пръв път започна да сътрудничи на САЩ за издирването на изчезнали американски военнослужещи.

Този проблем продължава да занимава САЩ, които загубиха във войната 58 хиляди войници. Убитите виетнамци са близо 3 милиона.

По време на предишната администрация на Бил Клинтън отношенията между двете страни отбелязаха бързо подобрение. САЩ и Виетнам възстановиха дипломатическите си отношения през 1995 г., година след като бяха отменени американските санкции срещу Ханой. Оттогава двустранната търговия е във възход.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.