Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Американските оценки за Турция и Гърция

0 коментара

"Ръководството на Пентагона подкрепя Анкара, защото турците им дадоха това, което искат", подчерта европейски дипломат по повод значението, което американците придават на ролята на Турция. Вашингтон вече планира Анкара да поеме командването на военните сили за сигурност, разположени в Кабул. Американците поискаха от Великобритания да удължи престоя си с още три месеца, за да могат турските сили да се подготвят и да намерят източници за финансирането си от други страни.

Освен това кабинетът Буш възприема Турция като свой основен съюзник в следващия етап на антитерористичната кампания, при която първата мишена вероятно ще е Ирак. "Като имаме предвид непредсказуемостта и нестабилността на Саудитска Арабия, подкрепата на Турция е от огромно значение за осъществяването на тайни операции и налагането на нови санкции", подчерта американски политолог.

Много от щабните офицери на американския президент Джордж Буш страдат от "багдадски синдром" заради войната в Залива и помощта, оказана на САЩ от тогавашния турски президент Тургут Йозал. Американският вицепрезидент Дик Чейни ще посети Турция следващата седмица като част от неговата обиколка, подготвяща военната операция срещу Ирак. Очаква се той да увери Анкара, че САЩ в никакъв случай няма да подкрепят създаването на независима кюрдска държава в Северен Ирак.

За разлика от Турция оценките за Гърция са проблематични. Социологическите проучвания и публикациите в печата създадоха впечатлението, че гръцкото обществено мнение е възприело крайно антиамерикански позиции за разлика от умерения американизъм в останалите европейски страни.

Високопоставен представител на правителството, запитан за мнението му по този въпрос, отговори остро: "Гърция трябва да реши какво точно иска. Тя е член на ЕС и НАТО и ние сме доволни от позицията на двете организации". Негативните настроения към Гърция са особено силни в Пентагона. По думите на високопоставен представител на Пентагона "гръцките политици са единствените в Европа, които предварително изключват възможността страната им да окаже помощ, дори тя да не им е поискана".

Възниква въпросът как тези настроения ще повлияят на действията на САЩ по въпросите, засягащи пряко Гърция.

Американците следят с внимание преговорите в Кипър, без да очакват на всяка цена забележителен напредък. Вашингтон умишлено не внася яснота в позицията си по изключително важния въпрос дали трябва да бъде намерено решение за Кипър преди присъединяването на страната към ЕС.

Американските официални представители избягват да отговарят на този въпрос с аргумента, че "най-важното е да се намери решение". Същевременно не скриват безпокойството си от позицията на лидера на кипърските турци Рауф Денкташ. "Денкташ вече пропусна една отлична възможност за общи преговори с ЕС", отбеляза американски дипломат. "Анкара трябва да убеди Денкташ колко е важно и турската част на Кипър да влезе в ЕС", добави той.

Според предвижданията на дългогодишни американски дипломати дори и преговорите да дадат резултат, лидерът на кипърските турци ще се отметне в последния момент. "Щом представителите на ООН или нашият посредник сложат документа на масата и попитат точно кои села смята да отстъпи, можем да бъдем сигурни, че той ще отхвърли окончателното споразумение, освен ако Турция не му окаже силен натиск", коментира дългогодишен американски дипломат.

За първи път от много години високопоставени американски представители заявяват, че САЩ "не играят ролята на посредник" между Гърция и Турция, след като и двете страни разговарят директно. Вашингтон оценява високо както гръцкия, така и турския външен министър, и много американски политолози не крият желанието си те да са следващите министър-председатели на двете страни.

Американските дипломати са доволни и от факта, че представителите на гръцкото лоби в САЩ са престанали да ги посещават редовно, за да изразяват недоволството си. Някои от тях се безпокоят от възможността за нова гръцко-турска криза в случай че преговорите по кипърския въпрос пропаднат и диалогът между Гърция и Турция стигне до задънена улица. "В този случай ние ще бъдем готови да помогнем, ако се наложи", подчертават те.

По въпроса за евроармията американците са на мнение, че съвместното им предложение заедно с Великобритания и Турция трябва да бъде прието и от Гърция.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.