Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Американският конгрес одобри избягването на ”фискалната скала”

8 коментара

Камарата на представителите на САЩ одобри във вторник законопроекта за избягване на "фискалната скала", който преди ден получи подкрепа от Сената, съобщиха световните агенции. С това ратификацията му от Конгреса вече е завършена.

Законопроектът бе внесен в камарата по-малко от 24 часа след приемането му в Сената. Той бе приет с 257 на 167 гласа, като за пръв път от две десетилетия 85 републиканци се присъединиха към 172 демократи в подкрепа на повишаване на данъците върху дохода, в случая за американците с най-високи доходи.

Против мярката бяха 151 републиканци и 16 демократи. Очаква се законът бързо да бъде подписан от президента Обама, който спечели втори мандат с обещанието да повиши данъците на най-богатите, отбелязва в. "Ню Йорк таймс".

Законът предвижда продължаване на приетите още през 2001 г. данъчни облекчения за частни лица с годишни доходи под 400 хиляди долара и за семейства, които печелят под 450 хиляди долара. За по-богатите американци данъкът се увеличава от 35% на 39.6%.

Законът също така ще запази социалните помощи за 2 милиона безработни, които иначе бяха заплашени да загубят държавните си чекове. Той ще отложи с два месеца автоматични съкращения в разходите на Пентагона и други държавни учреждения, които трябваше да влязат в сила от днес.

Освен това данъкът върху имотите, чиято стойност надхвърля 10 милиона долара, нараства от 35 на 40 на сто. Тези мерки трябва да донесат на държавния бюджет 600 милиарда долара в рамките на 10 години.

Президентът Барак Обама приветства постигнатото споразумение по законопроекта и заяви, че така той изпълнява обещанието си в предизборната си кампания за установяване на по-справедливо данъчно облагане.

В изявление, публикувано във вторник от Белия дом, гласуването в Конгреса бе наречено "победа за семействата от средната класа и за икономиката". Белият дом се похвали и с решението, "което задържа данъка общ доход на умерено равнище за средната класа" и означава, че "милионерите и милиардерите ще платят своя справедлив дял за намаляване на дефицита".

"Това, върху което, надявам се, ще се съсредоточим през новата година, е да видим дали ще можем да създадем пакет като този, но с по-малко драми, по-малко политическо напрежение и без да изкарваме отново дяволите на хората", посочи държавният глава, цитиран от Франс прес.

следващите месеци ще преговарям за много неща. Но няма да се пазаря с републиканците в конгреса и няма да предлагам съкращения срещу вдигане на правителствения лимит на заемите, известен още като дългов таван".

"Нека повторя – не можем да плащаме сметките, които вече сме натрупали. Ако конгресът отказва да даде на правителството възможността да плаща тези сметки навреме, последиците за цялата световна икономика ще бъдат катастрофални, много по-лоши от тези при фискалната скала", добави Обама.

Минути след като разговаря с репортери в Западното крило на Белия дом, Обама замина за Хавайските острови, където в момента почива семейството му.

Британският вестник "Гардиън" коментира обаче, че приемането на закона е само частична победа за Обама.

Президентът бе обещал данъчните повишения да обхванат домакинствата с годишни доходи над 250 000 долара, но заради противопоставянето на републиканците се съгласи на компромис за доходи над 450 000 долара. Републиканците първоначално искаха прагът за повишение на данъците да е за над 1 милион долара годишен доход.

Макар и Обама да извоюва малка победа по избягването на фискалната скала, тя далеч не е смазващият триумф, на който той се надяваше. Републиканците в Камарата на представителите вече се готвят за поредица нови противопоставяния, започващи от следващия месец със съкращенията на разходите и тавана на държавния дълг, отбелязва вестникът.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

8 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #8

    Дано Обама има сили за това което трябва да направи в тази страна, ограбвана от 100 години от малък кръг фамилии. Така започна и демократа Кенеди и знаете какво се случи с него. При нас се въведе плосък данък, защото 22 години напъна е някои да станат много богати за да управляват тази страна, а сега да им слагаме високи данъци не върви. От народа се краде по-лесно и по-бързо чрез монополните цени. Пълна обърквация на строя, в който живеем.Само китайците се усетиха навреме и приложиха на практика теорията на Бжежински за конвергенцията между двата строя.

  2. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #7
  3. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #6
  4. Анонимен
    #5

    Пиночета, помним колко се сбъднаха прогнозите ти за американските избори. Що не млъкнеш малко, а, ти хем н..ран, хем голям.Аре млъкни с тъпите си анализи, не си ни ти източника за САЩ.И оня ден плю срещу Хилари Клинтън, че била мнима болна,а жената е в болница, а засрами се малко, бе нещастник, твоят Господ ги помни тия работи. Комплексар.А твойте републиканци какво правят в конгреса, освен да казват "не".Омразният ти Обама направи компромис, първоначално трябваше да се повишат данъците от 250 000 долара нагоре.Аре улево.

  5. Анонимен
    #4

    @1 напълно съгласен с теб! Да си припомним как най-големите "радетели" за социална справедливост у нас - БСП- въведоха плоския данък, за да могат да закупят туй-онуй (като електронна медия, например) на приятелките/жените си ...

  6. Анонимен
    #3

    Ген. Аугусто Пиночет: Номер 1, ако богатството ви дразни, тогава трябва да се върнете към болшевизма и да станете всички бедни с изключение на Централния комитет на твоята партия- БКП. За мен проблема не е в наличието на богатството, а в липсата на морал. Когато си богат и не ходиш на църква , няма кой да ти налее мъдрост в главата, няма и кой да отправи упрек към теб. Ти получаваш фалшивото усещане, че никой не стои над тебе и никой няма да ти иска сметка за нищо. Това са моите наблюдения от света

  7. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #2
  8. Анонимен
    #1

    САЩ правят плахи стъпки да вкарат богатите в руслото на обществения интерес, въпреки огромната съпротива. Да сте чували такива еретични мисли в България - прогресивно подоходно облагане на големите доходи,данък "богатство", данък "лукс" и други подобни социални измишльотини? Французите също опитаха нещо подобно, гърците подстригват наред, но и те май пазят богатите. Изобщо, всяко голямо богатство, ако и да е законно, е несправедливо и неморално по своята същност, защото е плод на "законно" ограбване на околните. Защото законите за натрупване на богатствата ги правят самите богати!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.