Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Американският Сенат одобри законопроект срещу корпоративните измами

0 коментара

Американският Сенат одобри единодушно законопроект срещу корпоративните престъпления, предадоха АП и Ройтерс. Документът, който бе подкрепен от всички 97 сенатори, предвижда радикални промени, насочени към по-ефективна борба срещу корпоративните престъпления и счетоводните измами.

Съгласно новия законопроект се създава контролен орган, който ще следи за счетоводни манипулации, въвеждат се по-строги наказания за шефове на фирми, извършили корпоративни престъпления, изискват се гаранции за достоверността на финансовите доклади, забранява се висши корпоративни служители да получават заеми от собствените им фирми, ограничават се консултанските услуги, които счетоводните фирми могат да предлагат на клиентите си и други.

В последно време Съединените щати бяха разтърсени от серия от скандали, свързани със счетоводни манипулации и свръхпечалби за ръководителите, които разклатиха сериозно доверието на инвеститорите, припомнят АП и Ройтерс.

Кризата в американските фондови пазари започна в края на миналата година, когато се разкри че финансовите отчети на най-голямата енергийна компания в САЩ Енрон са фалшифицирани. Малко след това беше обявен фалит на Енрон, който се смята за най-големият корпоративен фалит в историята на САЩ.

След разкритията за Енрон някои други големи компании като Уърлд Ком и Ксерокс също съобщиха, че отчетите им за печалбите през последните години са били неточни и ги коригираха с по няколко милиарда долара.

В скандалите бяха замесени президентът Буш, както и вицепрезидентът Чейни. Президентът Джордж Буш беше обвинен, че през 90-те е ползвал нисколихвен кредит от кампанията Харкен енерджи, която е управлявал. С него той е купил изгодно акции от Харкен енерджи. По-късно той продал изгодно акциите малко преди стойността им да падне. Медиите в САЩ обвиниха президента, че се е възпозвал от вътрешна информация, за да осъществи печелившата сделка.

Вицепрезидентът Чейни пък беше уличен, че е участнвал в рекламен филм на разследваната за фалшифицирани одити кампания Артур Андерсън. Освен това пресата публикува данни, че компанията Халибъртън, чиито изпълнителен директор през 90-те е бил Дик Чейни, е представяла твърде оптимистични финансови отчети, за да повиши котировките си на фондовата борса.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.