Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Американците дават мандат на Буш за надвисналата война с Ирак

0 коментара

Президентът на САЩ Джордж Буш спечели на междинните избори вчера мандат от избирателите, които все още смилат последиците от атентатите на 11 септември 2001 година и тревожно тръпнат пред очакваната война с Ирак.

"Изборите бяха необичайни, понеже страната все още преживява ефекта от атентата срещу Световния търговски център и едновременно е под влияние на очакваната война срещу Ирак", твърди политологът от Тексаския университет Брус Бюканън.

"Посланието на избирателите бе, че хората искат популярен президент да ги води по време на война. Хората не желаят да отслабват президента в такъв момент. Каквито и съмнения да има около войната, тя е изгодна за Буш", обясни Бюканън.

Републиканците си върнаха контрола в Сената от демократите и запазиха контрола в Камарата на представителите.

Джеймс Хилти, политолог от университета Темпъл, смята, че Буш е привлякъл избирателите-републиканци с агресивната си кампания из страната, залагайки личния си престиж. Демократите, обратно, бяха колебливи и разединени. Мнозина, макар и неохотно, подкрепиха президента по въпроса за Ирак и не успяха да организират ефективна кампания по вътрешните проблеми.

"Републиканците изглежда спечелиха негласен, но несъмнен мандат за войната, която Буш планира срещу Ирак", смята Хилти. Резултатът е особено поразяващ исторически погледнато, защото досега партията, владееща Белия дом, почти винаги е губила позиции на междинните избори.

"Намесата на Буш в крайна сметка наклони везните. Той придаде на републиканците чувство за мисия, докато демократите се страхуваха от обратен ефект, ако се противопоставят на Буш по външната политика и плахо стъпваха на пръсти през цялата кампания", обяснява Хилти.

Един от най-силно пострадалите сред демократите бе сенаторът от Джорджия Макс Клеланд, чийто противник безмилостно го атакуваше, задето не подкрепи предложението на Буш за създаване на министерство на вътрешната сигурност.

Преди три месеца, когато куцащата икономика и корпоративните скандали бяха на първа страница в новините, демократите се надяваха на лесна победа. Но Буш успешно измести на втори план тези теми, наблягайки на Ирак.

"Това е доста забележителен поврат в събитията. Преди две години Буш загуби народния вот пред Ал Гор, а сега се радва на 62 процента популярност", изтъква Джоел Голдстийн, политолог от университета в Сейнт Луис.

"Ако погледнем картината в национален мащаб, неизбежно стигаме до извода, че много хора пожелаха да подкрепят Буш заради ситуацията в националната сигурност, особено след като демократите не предложиха убедителна идея", добави той.

Избирателите, които са против война с Ирак, останаха без партия, за която да гласуват и без стимул да се явят пред урните.

Всички демократи, борещи се за места в Сената, подкрепиха Буш за Ирак, с единственото изключение на сенатора от Минесота Пол Уелстоун, който се очакваше да бъде преизбран, но загина при самолетна катастрофа 11 дни преди изборите.

Американците по традиция застават зад президента, който е върховен главнокомандващ, във време на война. Атентатите на 11 септември, които отнеха живота на около 3000 души, преобразиха Буш от съмнителен победител в едни яростно оспорвани президентски избори във военновременен водач на нацията - мантия, която той носи и досега.

"Страната бе погълната от темата за Ирак и дебата около резолюцията за Ирак, и какво ще стана после", обясни Том Дашъл, демократът водач на мнозинството в Сената.

При условие, че нацията е разделена почти по равно на демократи и републиканци, и най-леката промяна може да предизвика огромен ефект. Това бе доказано тази година. Много от ключовите избори се решаваха с минимална разлика и по всичко изглежда, че решаваща се оказа енергията и вярата на Буш.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.