Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Андрей Бунджулов: "";Премянов и Томов искат да блокират Новата левица"",N

0 коментара

Г-н Бунджулов, защо според вас Новата левица трябва да се оформи като единен политически субект?

Става дума за процес на консолидация на левия център, на този етап между четири автономни партии. Това не е окончателният формат на този единен субект. Особено важното е, че тук става въпрос за лявоцентристка формация, за формирането на нов ляв център в България, който на практика е една социалдемократическа формация. Разбира се, различията между тези четири партии съществуват, но тенденцията е на консолидация и хомогенизация на тези различия. В крайна сметка ще се създаде единна формация.

Кога Новата левица ще стане единен политически субект?

Няма точен срок.Но моята прогноза е, че това ще стане до две-три години.

Това не е ли много време?

На практика този процес започна след 10 ноември 1989 г. Но същността му се изразява в затварянето на страницата на миналото, на разделенията, на скандалите, на войните и започване на възприемане на една прагматична програма за управление.

По кой европейски модел ще бъде създадена Новата левица?

Няма такъв, който директно ще приложим. Гръцкият модел и създаването на ПАСОК, е един модел, френският, който може да бъде наречен на името на Митеран, е друг, опитът на германската социалдемокрация е трети. Важното е да намерим решение, подходящо за България, но само времето ще покаже кое е то.

Има ли актуализирано изискване от ПЕС за превръщането на Новата левица в единен политически субект?

Конкретни изисквания няма.Има общо очакване, че ще има единна, силна, социалдемократическа партия в България. Конкретната организационна форма е въпрос на дискусия, и докога ще се запази автономността на участниците в този процес, е твърде конкретен въпрос, който не може да се предвижда сега.

А вие лично, предпочитате ли да се запази автономността на четирите партии от Новата левица?

На този етап да. Защото това трябва да бъде естествен процес, който протича в гражданското общество, а не е даден на волята на политическите ръководства на партиите. Не искам да влизаме в организационен дебат за автономността, за сливането и т.н.

Но вие вече бяхте вкаран в него. Защо Красимир Премянов съзира в Новата левица опит за разпускане на БСП?

Може всеки да се страхува от всеки. Може да се създаде обстановка на перманентен страх. Малките партии в Новата левица могат да кажат:"БСП ни изяжда!", БСП пък може да каже:"БСП се заличава!". Нито едното, нито другото е вярно и не трябва да бъде вярно.

Мислите ли, че е възможно Висшият съвет на БСП по искане на Премянов да се разграничи от Новата левица?

Не, не мисля, защото решението за Новата левица е решение на Висшия съвет на БСП. Не знам защо сега този орган на БСП трябва да пререшава такава стратегическа цел.

Мислите ли, че идеята за Новата левица като единен политически субект ще зарови или пък ще разрови проблема за бъдещия лидер, за водача?

Няма да има лидер с главно "Л". Раждането на един лидер е естествен процес, а не някаква сделка.

Има ли договореност между четиримата лидери на Новата левица, за лидерството, наистина?

Да, има. Георги Първанов само юридически представлява широката, голямата коалиция, която сега се създава. Но това не означава, че Първанов е лидерът с главно "Л".

Кой друг освен Красимир Премянов би могъл да прочете идеята за Новата левица като опит за разпускане на БСП?

Две апокалиптични оценки има за Новата левица. Премянов казва, че това е обезличаване на БСП, а Томов казва, че това не е нищо друго освен БСП+ и обезличаване на социалдемокрацията. Те и двамата просто искат да блокират този процес.Те, разбира се няма да успеят, защото ресурсите им не са достатъчно големи.

А не намирате ли логика в реакциите на Александър Томов? Идеята на Евролевицата също беше за единение на лявото политическо пространство.

Точно така, беше. Но сега не е. Беше до общинските избори, там просто поведението на Евролевицата беше твърде себично. Тя искаше да игнорира БСП от процеса на единението на лявото и всичко да се обедини около нея. Трябва да сме наясно обаче - пътят за социалдемокрацията на лявото пространство преминава през БСП. Това е теза, която Томов споделяше. Казвам го съвършено отговорно, защото познавам Томов много добре.Той се отказа от този си възглед.

Кога стана това?

След общинските избори той фактически смяташе, че има сценарий срещу него. И затова подцени промяната в БСП, не му изнасяше да забележи промяната в БСП. И така Евролевицата по същество излезе от лявото пространство, особено сега, след сближаването си със СДС. Самата Евролевица се отказа от проекта "Нова левица". А Евролевицата беше замислена като съществен етап от формирането на този проект.

Това, означава ли, че Евролевицата няма да бъде поканена да се присъедини към Новата левица, дори след две-три години, когато според вашата прогноза ще има единен политически субект?

Тя и сега е поканена. Но нейното ръководство поставя условия - кой ще води бащина дружина, кой ще бъде лидер с главно "Л". Александър Томов схващаше себе си като централната плоскост на обединителният процес на лявото пространство.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.