Англия – Испания 3:1 в най-престижния футболен турнир

1. Шампионска лига

Английският футбол постигна максимума, пласирайки три тима в полуфиналите на най-комерсиалния и престижен клубен турнир в света.

Испанската Барселона допълва голямата четворка, докато Италия, Германия и Франция останаха с празни ръце.

Вариантите за финала вече са само два: чисто английски (Челси срещу победителя от двубоя Манчестър Юнайтед - Арсенал), или Барселона срещу Юнайтед или Арсенал.

Четвъртфинали - втори срещи: Порто (Пор) Манчестър Юн (Ан) 0:1 (в първия мач 2:2), Арсенал (Анг) - Виляреал (Исп) 3:0 (1:1), Челси (Ан) - Ливърпул (Ан) 4:4 (3:1), Байерн (Гер) - Барселона (Исп) 1:1 (0:4). Полуфинали: Барселона – Челси и Манчестър Юнайтед – Арсенал.

2. Купа на УЕФА

Във втория по сила европейски клубен футболен турнир също се получи поляризация на силите. В полуфиналите за купата на УЕФА останаха отбори само от две държави – Германия и Украйна. Финалът също е предизвестен, защото в него за трофея ще спорят германци и украинци.

Динамо Киев и Шахтьор прекършиха френските амбиции за евентуален реванш заради краха на “петлите” в Шампионската лига.

Влизането в полуфиналите на Хамбургер и Вердер е с по-висока стойност, защото германците се справиха с английски и италиански съперници.

Четвъртфинали – втори срещи: 1. Марсилия (Фр) - Шахтьор (Укр) 1:2 (0:2 в първия мач), 2. Динамо Киев (Укр) - Пари Сен Жермен (Фр) 3:0 (0:0), 3. Манчестър Сити (Ан) - Хамбургер (Гер) 2:1 (1:3), 4. Удинезе (Ит) - Вердер (Гер) 3:3 (1:3). Полуфинали: Вердер – Хамбургер и Динамо Киев – Шахтьор.

3. Купа “Стенли”

След като всички отбори изиграха по 82 мача от редовния сезон в Националната хокейна лига на САЩ и Канада, станаха ясни и двойките в плейофите за купа “Стенли” – най-авторитетният клубен трофей в професионалния хокей.

Четвъртфиналните двойки: Източна конференция: Бостън – Монреал, Вашингтон – НЙ Рейнджърс, Ню Джърси – Каролина, Питсбърг (финалист за “Стенли” за 2008-а) – Филаделфия. Западна конференция: Сан Хосе – Анахайм, Детройт (носител на “Стенли” за 2008-а) – Кълъмбъс, Ванкувър – Сейнт Луис, Чикаго – Калгари. Играе се до 4 победи от 7 мача.

Победителите от плейофите в двете конференции ще играят на финала за купа “Стенли” (също до 4 победи от 7 мача).

Първи в Лигата и на Запад в редовния сезон е тимът на Сан Хосе със 117 точки, пред Бостън (първи на Запад) – 116 и Детройт – 112.

Руският център Евгени Малкин от Питсбърг е №1 по точки – 113 (35 гола и 78 асистенции).Вратарите на Бостън Тим Томас и Мани Фернандес допуснаха най-малко голове в Лигата – общо 196, а тимът е с най-добра защита. Най-доброто нападение е на Детройт – 295 гола.