Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Антъни Блинкън в Пекин, Китай и САЩ постигат напредък

0 коментара
Антъни Блинкън и Си Цзинпин, Сн. ЕПА/БГНЕС

Държавният секретар на САЩ Антъни Блинкън се срещна днес с китайския президент Си Цзинпин в Пекин на фона на засиленото напрежение между САЩ и Китай, предаде ДПА.

Срещата, потвърдена едва в последния момент, се състоя на втория ден от пътуването на американския пратеник в Китай.

Си определи разговорите като "много добри" и заяви, че "двете страни са постигнали напредък и съгласие по някои конкретни въпроси".

"Взаимодействието между държавите винаги трябва да се основава на взаимно уважение и искреност", каза Си и добави, че се надява посещението на Блинкън да помогне за "стабилизирането на китайско-американските отношения".

По време на посещението в Пекин на държавния секретар на САЩ Антъни Блинкън САЩ и Китай си обещаха да стабилизират силно влошените си отношения, предаде Асошиейтед прес.

Все още не е ясно дали двете страни ще уредят най-големите противоречия помежду си, много от които са от значение за международните финанси, сигурност и стабилност. Двете страни изразиха готовност да продължат да говорят, но няма много признаци, че която и да било от тях е готова да отстъпи от позициите си по въпроси като търговията, Тайван, състоянието на човешките права в Китай и Хонконг, китайското военно присъствие в Южнокитайско море и войната на Русия в Украйна.

На срещата си с Блинкън Си изрази задоволство от резултатите от предходните срещи на американския държавен секретар с двама високопоставени китайски дипломати и заяви, че двете страни са се съгласили да възобновят програмата за разбирателство, за която той и президентът на САЩ Джо Байдън се договориха на среща в Бали миналата година.

"Китайската страна ясно изрази нашата позиция и двете страни се съгласиха да следват общите договорености, които президентът Байдън и аз постигнахме в Бали", заяви Си. "Двете страни също така постигнаха напредък и споразумения по някои конкретни въпроси", добави Си, без да даде повече подробности.

Блинкън, от своя страна, заяви, че "САЩ и Китай имат задължението и отговорността да управляват отношенията си". "САЩ се ангажират да направят това", каза той. "То е в интерес на САЩ, в интерес на Китай и в интерес на света", добави Блинкън.

Американският държавен секретар описа разговорите с високопоставени китайски служители като "откровени и конструктивни".

Китай е обещал да не изпраща оръжия на Русия

Блинкън заяви, че Китай е подновил обещанието си да не изпраща оръжия на Русия за войната ѝ в Украйна, съобщи Франс прес.

"Ние и други държави получихме уверения от Китай, че не предоставя и няма да предоставя на Русия смъртоносни средства, които да използва в Украйна", заяви Блинкън пред медиите, в края на двудневните преговори в китайската столица. "Не сме видели никакви доказателства, които да противоречат на това. Това, което продължава да ни тревожи, обаче, е възможността китайски компании да доставят технологии на Русия, които тя би могла да използва, за да продължи агресията си в Украйна", добави той.

"Помолихме китайското правителство да бъде много бдително по този въпрос", подчерта държавният секретар на САЩ. Той посочи, че обещанията на Пекин са били изпълнени "през последните седмици", а не само по време на неговото посещение.

През последните месеци Вашингтон публично изрази загрижеността си относно възможността Китай да доставя оръжия на Русия, за да ѝ помогне във войната в Украйна. Китай твърди, че е неутрален в конфликта и призовава за зачитане на суверенитета на държавите, включително на Украйна, но никога не е осъждал публично започнатото от Владимир Путин нашествие в Украйна.

Държавният секретар на САЩ заяви също, че е постигнал с китайските лидери съгласие относно необходимостта от "стабилизиране" на отношенията им. В същото време страните си дават сметка за дълбоките си разногласия, добави той.

"На всяка среща подчертавах, че прекият контакт и устойчивата комуникация на най-високо ниво са най-добрият начин за отговорно управление на различията и за гарантиране, че конкуренцията не прераства в конфликт", заяви Блинкън пред медиите в края на двудневните разговори. "Същото чух и от китайските си колеги. Съгласни сме с необходимостта от стабилизиране на нашите отношения".

В името на сигурността САЩ въведоха редица мерки за ограничаване на достъпа на китайските компании до определени американски технологии или за затрудняване на производството на авангардни полупроводници. Но Вашингтон не се стреми да "спре" икономическото развитие на Китай, подчерта първият американски дипломат.

Той добави, че САЩ са "наясно с предизвикателството", което представлява Китай, считан от администрацията на президента Джо Байдън за най-големия потенциален противник на Америка.

"Не си правим илюзии относно предизвикателствата, свързани с управлението на тези отношения. Има много въпроси, по които сме дълбоко, дори категорично, на различно мнение", подчерта Блинкън.

Въпросът за Тайван остава една от основните спорни точки в двустранните отношения, като Пекин обвинява Вашингтон, че нарушава поети в миналото ангажименти, като укрепва отношенията си с острова, за суверенитет над който Китай претендира. Но държавният секретар на САЩ заяви пред медиите, че САЩ не подкрепят независимостта на Тайван.

"В същото време ние, както и много други, сме дълбоко обезпокоени от някои от провокациите, които Китай извърши през последните години, от 2016 г. насам" в Тайванския проток, добави Блинкън.

Разговорите със Си дойдоха след два дни на интензивна двустранна дипломация, посочва ДПА.

Днес Блинкън се срещна и с ръководителя на китайската външна политика Ван И, който е по-висшестоящ от външния министър Цин Ган в йерархията на властта в Пекин.

Ван И е поискал от американската страна да спре да раздухва "теорията за китайската заплаха", съобщава китайската обществена телевизия.

Вчера Блинкън разговаря с Цин Ган в продължение на седем часа и половина - много по-дълго от планираното.

По време на срещата им Блинкън повтори, че Съединените щати преследват "визия за свят, който е свободен, отворен и поддържа международния ред, основан на правила".

Държавният секретар на САЩ също така покани Цин Ган във Вашингтон. И двете страни заявиха, че разговорите са били откровени и конструктивни.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.