Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Антикорупционният закон получи зелена светлина с обещание за редакции

1 коментар
Снимка: БГНЕС

Предлаганият от служебното правителство антикорупционен закон, с който комисията КПКОНПИ се разделя на две и получава разследващи функции, бе одобрен от депутатите от правната комисия в парламента. Проектът обаче получи само принципна подкрепа с обещание за редакции преди второ четене.

Законът бе одобрен още на първото заседание без сериозно обсъждане, а според някои депутати – и с нарушения в процедурите. Новият председател на правната комисия Радомир Чолаков бе критикуван, че е предложил проекта без да поиска задължителните становища от засегнати страни и ведомства.

"Вие се опитвате да върнете мракобесните времена на ГЕРБ на приемане на закони на тъмно. Нагледахме се, не искаме така да се приемат законите", заяви Милен Матеев от "Продължаваме промяната" и поиска обсъждането да се отложи.

Предложението му не бе прието. Мнозинството реши проекта да се гледа след пламенна реч на Анна Александрова от ГЕРБ, която заяви, че избирателите са пратили депутатите в парламента, за да работят, а не за да спазват закона.

Наред с правителствения проект депутатите одобриха и сходен, внесен от бившия премиер Кирил Петков и други депутати. ПП също предлага разделяне на комисията на две. Вероятно при следващите разглеждания ще бъде приет законопроект, който ще комбинира двата сегашни.

Реформата на КПКОНПИ е изискване за получаване на средствата по Плана за възстановяване и затова се очаква да бъде бързо приета.

Проектът, внесен от правосъдния министър Крум Зарков, залага на това, че антикорупционната комисия трябва да бъде разследващ орган. Институцията ще преследва корупцията по високите етажи на властта с досъдебни производства, защото присъди няма как да се постигнат с документални проверки.

Зарков предлага квотен принцип в ръководния състав. Двама членове да бъдат избирани от парламента, един да бъде посочван от президента и още двама членове да се избират от Общите събрания на двете върховни съдилища.

ПП предлага разделянето на сегашната КПКОНПИ на две институции. Едната трябва да е Комисията за противодействие на корупцията, а другата – Комисия за отнемане на незаконно придобито имущество. Предвидено е новата комисия "Антикорупция" да има много по-големи правомощия от сегашната КПКОНПИ, която можеше само да извършва проверки, а след това събраните данни не се използваха като доказателства пред съда. Създава се фигурата на разследващ инспектор.

Инспекторите биха имали широки правомощия за разследване на широк кръг престъпления, сред които данъчни, корупционни, длъжностни, както и такива, свързани със средства от еврофондове.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. boriana
    #1

    ДБ какта позция взе?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.