Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Арабите одобриха саудитския мирен план и застанаха зад Ирак

0 коментара

Арабската среща на високо равнище в Бейрут завърши днес, като единодушно одобри саудитския план за мир в Близкия изток, предлагащ на Израел "нормални отношения" и глобален мир в замяна срещу пълно изтегляне от арабските земи, окупирани през 1967 г. и решаване на проблема с палестинските бежанци.

Освен това арабските лидери призоваха за вдигане на санкциите на ООН срещу Ирак, наложени заради нашествието в Кувейт, и заявиха, че категорично отхвърлят каквото и да било нападение срещу Ирак, предаде Ройтерс.

Саудитският план бе утвърден във вида, представен от сформираната на срещата комисия, отбелязва АФП.

"Саудитската инициатива стана общоарабска", заяви на пресконференция в края на двудневната среща генералният секретар на Арабската лига Амр Муса.

Тази инициатива изисква "пълното изтегляне на Израел от окупираните арабски територии, включително сирийската територия Голан, до линиите от 4 юни 1967 г, както и все още окупираните територии в Южен Ливан", се казва в заключителната Декларация от Бейрут, цитирана от АФП.

Освен това планът настоява за "справедливо уреждане на проблема с палестинските бежанци съгласно резолюция 194 на Общото събрание на ООН", както и "да бъде прието създаването на независима държава на палестинските територии, окупирани от 1967 г., на Западния бряг и в ивицата Газа, със столица Източен Ерусалим".

В замяна, арабските държави "ще смятат арабско-израелския конфликт за приключен и ще сключат с Израел споразумение за мир, което ще гарантира сигурността на всички държави в района и ще установят нормални отношения с Израел в контекста на този всеобхватен мир".

Всички компоненти на инициативата представляват неделимо цяло, подчерта на пресконференцията саудитсикят външен министър принц Сауд ал Фейсал.

Заключителното заседание се забави с почти три часа заради спор около формулировката за репатрирането на палестинските бежанци.

Ливан, който е приютил 350 000 от тях и се страхува, че това може да наруши крехкото равновесие между религиозните общности в страната, настояваше изрично да се отхвърли възможността за окончателното им настаняване. Срещу това възразяваше Йордания, напомняйки, че е приела най-голям брой палестински бежанци - 1,5 милиона, при общо 3,7 милиона население. Двете страни със саудитско посредничество приеха компромисен текст, който гласи, че "ще бъде отхвърлено всяко решение, влизащо в противоречие с интересите на арабските страни-домакини".

Срещата стана забележителна със зрелищното сдобряване между Ирак и Кувейт за първи път след кризата в Персийския залив през 1990-91 г., отбелязва АФП.

Делегатите станаха свидетели на безпрецедентната публична прегръдка между саудитския престолонаследник принц Абдула и Иззат Ибрахим, пратеник на иракския президент, и на ръкуването между ръководителите на иракската и кувейтската делегация. Саудитска Арабия и Кувейт са близки съюзници на САЩ и тяхната подкрепа е важна за евентуален американски удар по Ирак, посочва Ройтерс.

Срещата одобри споразумение между Кувейт и Ирак, което бе включено в заключителната декларация. С него Ирак обещава "да зачита независимостта, суверенитета и сигурността на Кувейт", което ще гарантира да не се повторят събитията от 1990 г., подчерта пред АФП иракският външен министър Наджи Сабри. Двете страни се задължават да си сътрудничат в уреждането на въпроса с безследно изчезналите и военнопленниците.

Сирийският президент Башар Асад заяви днес в Бейрут, че саудитската инициатива за Близкия изток е добра първа стъпка за постигане на мир, но сама по себе си тя не представлява план за разрешаване на конфликта. Той подчерта, че е нужен механизъм за реализацията на инициативата. От своя страна, кувейтският външен министър шейх Сабах ал Ахмад ас Сабах заяви, че страната му е изключително доволна от споразумението с Ирак, сключено по време на арабската среща в Бейрут.

Мирният план, приет днес на срещата на високо равнище на Арабската лига в Бейрут, е "неприемлив" в сегашния си вид, заяви говорителят на израелското министерство на външните работи Емануел Нахшон.

Израелските власти заявиха, че са заинтригувани от саудитското мирно предложение, но се противопоставят на одобрения вариант заради повдигането на въпроса за палестинските бежанци. Ние не отхвърляме саудитската инициатива като такава, но не приемаме факта, че към нея е включен въпросът за правото на бежанците да се завърнат в Израел, подчерта Нахшон.

Съдбата на най-малко 3,6 милиона палестински бежанци, които са избягали или са били принудени да напуснат домовете си при създаването на еврейската държава през 1948 г., представлява една от основните пречки за прекратяване на близкоизточния конфликт. Израел отказва да приеме обратно бежанците и твърди, че еврейският характер на страната ще бъде съсипан, ако те се завърнат.

Ние не можем от една страна на преговаряме за създаването на независима палестинска държава, а от друга страна да позволим на всички бежанци да пристигнат в Израел, изтъкна говорителят на израелското външно министерство. Той допълни, че това би довело до създаването на две палестински държави.

Отрицателната израелска реакция не е неочаквана. Далеч преди срещата в Бейрут коментатори отбелязаха, че връщането към границите от преди 1967 няма да е възможно, тъй като те не могат ефективно да бъдат защитавани от Израел и съответно не осигуряват сигурност на еврейската държава. Възражението срещу това искане изрази директно и израелският премиер Шарон в интервю пред в. Йедиот Ахронот, където заяви, че връщане към границите отпреди израелско-арабската война през 1967 г. е невъзможно за Израел.

"Самото желание да се постигне мирно решение е положително, но трябва да се навлезе в подробностите. Ако говорим за изтегляне до границите от1967 г., това подкопава основите на резолюции 242 и 338 на ООН, към които са се придържали всички израелски правителства, доколкото те дават на Израел възможност да запази зони на сигурност", посочи Шарон в интервюто. "В Израел има народ, който трябва да продължи да живее. Той не може да отиде никъде другаде. Връщане към границите от 1967 г. би унищожило Израел", заключи премиерът.

Официални израелски представители обясниха, че формулата "нормализиране на отношенията" не е ясна. Съветникът на Шарон Раанан Гисин попита " Означава ли това признаване на правото на еврейска държава в Близкия изток?" и не получи никакъв отговор.

Друг съветник на Шарон - Дани Аялон - съвсем директно определи като "изцяло неприемливо" искането за връщане на палестинските бежанци.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.